„NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W ROLNICTWIE”
W dniu 25 maja w Kalsku odbyło się seminarium, w którym uczestniczyli wszyscy delegaci Lubuskiej Izby Rolniczej. W pierwszej części spotkania odbyło się pierwsze w tym roku Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej. Po przerwie obiadowej rozpoczęło się seminarium nt. „Nowoczesnych technologii w rolnictwie.” Jednym z ważniejszych poruszanych zagadnień był temat „Zmiany w obrocie gruntami – dzierżawa, sprzedaż” w związku z wejściem z życie od 3 grudnia 2011r. nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dlatego Zarząd LIR zabiegał o przedstawienie powyższych zmian przez przedstawiciela centrali ANR. Celem rozwiązania określonych trudności związanych z obrotem ziemią rolniczą, w zakresie jej nabywania i powiększania gospodarstw rodzinnych Zarząd LIR poprosił o przedstawienie i ustosunkowanie się do następujących zagadnień :
– możliwość szybkiej sprzedaży nieruchomości o pow. do 5ha,
– umożliwienie tzw. szybkiej ścieżki sprzedaży bezprzetargowej gruntów rolnych przyległych do gruntów rolnika o areale do1 ha(ze statystyk wynika, że występuje w kraju ok. 300 tys. takich gruntów),
– elastyczne podejście do dzierżaw w kwestiach przedłużenia dzierżawy, na indywidualny wniosek z uwagi na wiek dzierżawcy, gdy nie wyraża on chęci zakupu gruntów,
– możliwość obniżenia stawek oprocentowania rat do 2 % dla sprzedaży nieruchomości rolnych w trybie bezprzetargowym,
– kryteria atrakcyjności gruntów rolnych,
– możliwość obniżenia ceny nieruchomości które nie mogą znaleźć nabywców w kolejnych przetargach,
– możliwość uruchomienia procedury prawnej w przypadku obejmowania przez młodego rolnika gospodarstwa, które ma wobec ANR zobowiązania z tytułu rozłożonej na raty płatności zakupu gruntu lub z tytułu dzierżawy (w tym uproszczenie nabywania gruntów przez młodego rolnika na zasadzie prawa pierwokupu).
W Seminarium uczestniczył Tomasz Ciodyk – dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem przy Biurze Prezesa ANR, który przedstawił najważniejsze zmiany wprowadzone mocą nowelizacji ustawy, ustosunkował się do przedłożonych zagadnień oraz odpowiadał na pytania zadawane przez delegatów LIR.
Celem umożliwienia rolnikom indywidualnym powiększenia ich gospodarstw rolnych ANR złożyła dzierżawcom posiadającym umowy dzierżawy powyżej 429 ha użytków rolnych propozycję zmiany umowy dzierżawy w zakresie wyłączenia z niej 30% użytków rolnych. Dzierżawca ma termin 3 miesiące na podjęcie decyzji. Ci, którzy wyrażą zgodę będą mogli nabyć pozostałe grunty w trybie bezprzetargowym. Pozyskane w ten sposób grunty będą sprzedawane w drodze przetargów ograniczonych.
Agencja może rozłożyć spłatę należności na roczne lub półroczne raty, na okres nie dłuższy niż 15 lat, jeżeli nabywca nieruchomości wpłaci co najmniej 10% jej ceny i przedłoży wymagane zabezpieczenia spłaty kwoty należności. Niespłacona część ceny sprzedaży będzie oprocentowana w wysokości 2% w stosunku rocznym jeżeli sprzedaż nastąpi na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa i w trybie przetargu. Oprocentowanie to stanowi pomoc publiczną de minimis. W pozostałych przypadkach nabywania gruntów, w tym w drodze pierwszeństwa nabycia – oprocentowanie 5,91%, zmienne, nie może być w stosunku rocznym niższe niż stopa dyskontowa stanowiąca stopę bazową ogłaszaną w komunikacie Komisji Europejskiej, powiększona o 1%.
Ustawa wprowadza obostrzenia dot. definicji rolnika i kwalifikacji rolniczych, co ma istotne znaczenie przy przetargach ograniczonych. Reguluje możliwość dokonywania obciążenia za bezumowne użytkowanie, umożliwia obniżanie w kolejnych przetargach ceny sprzedaży gruntów oraz pozwala na bezprzetargową sprzedaż niektórych działek dla właścicieli bezpośrednio przyległych gruntów.
Nieruchomości do 1ha będą sprzedawane w przetargu nieograniczonym. Nieruchomości powyżej1 ha- do30 hapierwszy przetarg ograniczony dla rolników zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne. Nieruchomości rolne zabudowane o powierzchni od1 hado300 haanalogicznie, pierwszy przetarg ograniczony na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych kolejne przetargi mogą być nieograniczone.
Prowadzona będzie sprzedaż nieruchomości obciążonych umowami dzierżawy. Natomiast w przypadku, gdy umowa dzierżawy trwa jeszcze krócej niż 3 lata to taka nieruchomość nie będzie wystawiana do sprzedaży.
Agencja może obniżać cenę sprzedaży gruntów, ale też nie może sprzedawać majątku Skarbu Państwa po cenach niższych niż jego wartość.
Następnie o ubezpieczeniach w rolnictwie dotyczących upraw, sprzętu, budynków oraz życia mówiła Magdalena Marszałek – ekspert ds. ubezpieczeń BGŻ. Bank BGŻ wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sektora rolno-spożywczego przygotował wspólnie z Concordia Ubezpieczenia pakiety ubezpieczeń doskonale dopasowane do zmieniających się w zależności od pór roku potrzeb gospodarstwa.
O bioenergii w rolnictwie – farmy wiatrowe jako alternatywny dochód w rolnictwie- mówiła Alicja Chilińska – dyrektor Starke Wind Polska Sp. z o.o. Omówiła procedurę inwestycji „od pomysłu do realizacji”, również wspomniała o korzyściach jakie uzyska rolnik i miejscowy samorząd z powstania takiej farmy. Posłużyła się przykładem niedawno powstałej dużej farmy wiatrowej w Golicach w powiecie słubickim.
Przedstawiciel firmy Osadkowski-Cebulski sp. z o.o. Robert Wyskup omówił temat „Nowoczesna produkcja zbóż i rzepaku – dobór odmian, nawożenie, zbiór”. Również zapraszał wszystkich zainteresowanych rolników na pokaz polowy do Sieniawy k. Łagowa, który odbędzie się 6 czerwca.
O środkach do produkcji roślin- nawożeniu dolistnym mówił Tomasz Sikorski dyrektor handlowy z firmy TIMAC Agro Polska. Wspomniał również o siewie punktowym rzepaku, który pozwala na ograniczenie normy wysiewu bez uszczerbku na plonie, i tym samym znaczne obniża koszty poniesione na materiał siewny. Swoją wypowiedź podsumował słowami: „rolnictwo nie ma wyboru musi się unowocześniać”.
„Uregulowania prawne odszkodowań i służebności za sieci przesyłowe, w tym słupy energetyczne, na gruntach rolnych” omówił radca prawny Jan Kłysz. Prawo cywilne wyposaża właściciela/użytkownika wieczystego gruntu w kilka instrumentów prawnych, które mogą być stosowane w tym przypadku. Zakład energetyczny obowiązany jest nie tylko do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu, lecz także do zwrotu wartości pożytków których z powodu złej gospodarki nie uzyskał oraz odpowiedzialny jest za pogorszenie rzeczy.
„Wykorzystanie resztek pożniwnych i siana oraz uprawa miskanta z przeznaczeniem do produkcji peletu” – przedstawił Tadeusz Jasionek z firmy Woodwaste Sp. z o.o.
Najtrudniejszy temat „Praktyczne aspekty szacowania szkód łowieckich” został omówiony na końcu przez rzeczoznawcę Mieczysława Panyło.
Seminarium było okazją dla lubuskich rolników do spotkania z ekspertami i specjalistami, którym na bieżąco można było zadawać nurtujące pytania. Każdy uczestnik wyszedł ze spotkania bogatszy o zdobytą wiedzę.
Red.
GALERIA: