POMOC FINANSOWA – SUSZA
Informacja dotycząca składania przez producentów rolnych wniosków o pomoc finansową w związku z suszą
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015, poz. 1346), określone zostały zasady udzielania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez suszę. Producenci rolni mogą do 30 września 2015 r. składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc.
Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa>>. Warunkiem uzyskania pomocy jest dołączenie do wniosku kopii protokołu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Na kopiach protokołów dołączanych do wniosku o udzielenie pomocy składanego w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest wymagana adnotacja wojewodów potwierdzająca wystąpienie szkód spowodowanych przez suszę. Jednakże producenci rolni, którzy będą ubiegać się o kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, do składanego w banku wniosku o udzielenie kredytu bankowego są obowiązani dołączyć protokół oszacowania szkód z adnotacją wojewody na tym protokole potwierdzającą wystąpienie szkody.
Komisje powołane przez wojewodę szacują straty wg ogólnych zasad określonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 29 maja 2014 r, które dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – pomoc.
Poinformowano, że komisje szacujące straty mogą korzystać ze wzorów protokołów, które zamieszczone są również w ww. zakładce. W szczególności zwrócono uwagę na uwzględnianie strat w produkcji zwierzęcej spowodowanych przez suszę oraz w wyniku spadku cen produktów zwierzęcych w 2015 r.
Zgodnie z 5 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187 Z późn. zm.) średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, a w przypadku braku takich danych lub dokumentów – na podstawie danych o średniej wielkości produkcji rolnej publikowanych przez jednostki doradztwa rolniczego, urzędy statystyczne lub Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.
Na rok 2015 przyjmowane powinny być wartości planowane. W przypadku ustalania średniej rocznej produkcji rolnej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej na rok 2015 przyjmowane są wartości planowane przez producenta rolnego.
Za: DIR