Główna » Aktualności

NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ LUBUSKA 2013

Autor: Red. dnia 30 sierpnia 2013

Na tegoroczną edycję konkursu „Najpiękniejsza Wieś Lubuska”  zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zgłosiło się 21 wsi chętnych do wzięcia udziału. W pierwszym etapie konkursu Komisja w składzie: Joanna Pilecka i Magdalena Bratkowska z Urzędu Marszałkowskiego, Anna Słowik z Lubuskiej Izby Rolniczej, Elżbieta Wiśniewska z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciel Lubuskiego Zrzeszenia Sołtysów, na podstawie opisów wybrała do wizytacji 10 wsi. Wśród nich znalazły się: Biedrzychowice, Dzietrzychowice, Glinik, Lubięcin, Lubno, Połupin, Przytok, Stanowice, Wężyska i Zatonie. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie wsie, które wzięły udział w konkursie miały naprawdę czym się pochwalić. Wyniki konkursu będą ogłoszone podczas konferencji zorganizowanej w urzędzie Marszałkowskim we wrześniu. Przedstawiamy krótkie charakterystyki wybranych wsi.

Biedrzychowice to malutka wieś położona w powiecie żarskim. Liczy blisko 300 mieszkańców. Do atrakcji jakimi wieś pochwaliła się podczas wizytacji należały bez wątpienia: wytyczona i oznakowana ścieżka przyrodniczo – leśna „Dolina Szyszyny” o długości ponad2 km, która obejmuje 14 punktów tematycznych. Zbiornica muzealna u Motyla przedstawiająca zbiory i wystawy dawnego sprzętu rolniczego, kamieni młyńskich i zbioru kolejowego, którą prowadzi Państwo Barbara i Marian Motyl, kościół romański z XIII w. – najstarszy zabytek architektoniczny na ziemi żarskiej i jedyna zachowana budowla romańska, murowana dzwonnica  z XV w., izba pamięci leśnej prowadzona przez Bogusława Szwichtenberg, przedstawiająca jak wyglądało zagospodarowanie lasów ziem zachodnich po odzyskaniu niepodległości oraz ewolucja technologiczna i edukacyjna pracy w lesie. Ponadto wieś pochwaliła się pięknymi i malowniczymi gospodarstwami agroturystycznymi, ponadto wieś ma wyremontowaną świetlicę wiejską, dąb nazwany imieniem Maciej, tablicę pamiątkową „Polana Romów” na cześć wędrujących przez wieś taborów cygańskich. We wsi działa zespół śpiewaczy „Szyszynianki”, jej mieszkańcem jest również wikliniarz i metaloplastyk. Prężnie działa Rada Parafialna, Rada Sołecka, KGW. Wieś położona jest wśród lasu, oddalona od głównej drogi co dodaje ciszy i spokoju zarówno mieszkańcom jak i wypoczywającym w gospodarstwach agroturystycznych. We wsi cyklicznie odbywają się takie imprezy jak: spotkanie opłatkowe, dzień dziecka, festyn rodzinny organizowany z okazji św. Krzysztofa i gminne spotkanie artystyczne dzieci „Kalejdoskop”.

Dzietrzychowice to wieś położona w gminie Żagań.  Zamieszkuje w niej 810 osób. Wieś działa aktywnie i pozyskuje środki unijne. Ze środków PROW została wyremontowana świetlica wiejska, w której znajduje się wypożyczalnia książek, filmów oraz naczyń oraz został wybudowany plac zabaw dla dzieci. Wieś posiada wodociąg, kanalizację, prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Ze środków własnych w 2012 r. mieszkańcy wymienili pokrycie dachowa na kościele oraz bramie wejściowej, pomalowali wnętrze kościoła, wykonali chodnik i schody wejściowe z kamienia do kościoła. Wieś jest bardzo aktywna działają w niej: KGW, klub sportowy Husaria Dzietrzychowice, Parafialny Zespół Caritas, OSP, Koło łowieckie Jeleń. W wyremontowanym budynku parafialnym nazywanym „organistówką” od 2004 r. funkcjonuje świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci ze wsi w wieku 6-12 lat, którą prowadzą wolontariusze z Caritas. KGW odnosi spore sukcesy. W 2004 i 2005 panie zdobyły główną nagrodę w konkursie „Wypieki Ludowe i Plastyka Obrzędowa”. Corocznie we wsi odbywają się takie imprezy jak: sylwester, zabawa karnawałowa, dzień dziecka, odpust parafialny, dożynki, dzień seniora, spotkanie opłatkowe.

Glinik leży na południowy wschód od Gorzowa Wlkp. Jest to stara słowiańska osada, której początek dał gród położony na bagiennym obszarze. Jego lokalizację kojarzy się ze wzgórzem zwanym Zbójecką Górą lub Wzgórzem Zbójeckim. Wieś zamieszkuje 595 mieszkańców. We wsi zachował się kościół gotycki z 1896 r. W Gliniku znajduje się jezioro rynnowe, wzgórza polodowcowe. Przy drodze do jeziora znajdują się trzy okazałe dęby będące pomnikami przyrody. Dookoła jeziora utworzono ścieżki dydaktyczne dla dzieci i turystów oraz czarny szlak rowerowy. We wsi znajduje się świetlica wiejska przebudowana i wyremontowana dzięki środkom z PROW. Mieszkańcy regularnie organizują tam spotkania we współpracy z Radą Sołecką KGW, OSP, Koło Łowieckie. We wsi odbywają się takie imprezy jak: Dzień Dziecka, wieczorki dla seniorów, kursy gotowania  oraz lipcówka. Z inicjatywy mieszkańców we wsi został zbudowana kapliczka Matki Bożej, a najbliższym czasie będzie wybudowany plac zabaw. We wsi znajduje się również pamiątkowy obelisk ufundowany przez przesiedloną ludność niemiecką.

Lubięcin leży w gminie Nowa Sól. We wsi warte zobaczenia są malownicze jeziora Kochanowskie Duże i Kochanowskie małe, dzika roślinność czyni to miejsce wyjątkowym dla myśliwych, żeglarzy, wędkarzy, koniarzy oraz kajakarzy. Do bazy zabytków Lubięcina należą Kościół Cmentarny p.w. św. Katarzyny z 1372r., kościół parafialny p.w. Serca Jezusowego, dzwonnica wybudowana z XIX w. Oraz plebania w tego samego wieku jak również 3 młyny wietrzne (wiatraki). Najstarszy pochodzi z 1917r. wszystkie są odnowione, w jednym znajduje się restauracja. Decydując się na nocleg mamy do dyspozycji gospodarstwo agroturystyczne. We wsi działa świetlica socjoterapeutyczna, Ludowy Zespół Sportowy „Błękitni” Lubięcin oraz Lubięcińskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKARUS”. W ramach programu pilotażowego został wybudowany Orlik. Lubięcin po raz ósmy już zorganizował w tym roku ogólnopolski festiwal muzyki reggae – Reggulator.

Lubno liczy 795 mieszkańców. Wśród zabytków wsi znajduje się zabytkowy dom szachulcowy z XIX w., kościół późnoromański z XIII w. W rozległym parku krajobrazowym o powierzchni 5,5 ha znajdują się ruiny pałacu zbudowanego w II poł. XIX w. W stylu neogotyckim. W parku rośnie wiele rzadkich okazów drzew.  W centrum wsi rosną dwa potężne dęby szypułkowe będące pomnikami przyrody – wiek ok. 500 lat. Niedawno został postawiony pomnik ku czci walczących w II Wojnie Światowej. We wsi prężnie działa OSP, KGW, Kółko Rolnicze, Klub sportowy „Błękitni Medpol Lubno”, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej „Promyk” i od niedawna Klub Seniora. Warto dodać, iż w straż pożarnej są 4 drużyny: seniorów, młodzieżowa chłopców, młodzieżowa dziewcząt oraz smerfy. We własnym zakresie strażacy wyremontowali i wyposażyli remizę, z dofinansowań doposażono jednostkę w mundury i sprzęt, agregat prądotwórczy, torbę medyczna pierwszej pomocy, butle tlenowe i pompę szlamowej. Przy remizie powstało miejsce piknikowe. Prężnie działające KGW od 5 lat organizuje Dzień Pieroga, zabawy, spotkania i konkursy m.in. na najlepsze ciasto gminne. Panie zakupiły nowe stroje, namioty i sprzęt kuchenny. Służą pomocą w przygotowaniu wigilii dla mieszkańców, dnia kobiet. Działa również Kółko Rolnicze, które za pieniądze dawnego majątku dofinansowuje organizacje działające we wsi oraz przedsięwzięcia: plac zabaw, remont Sali wiejskiej, remizę, świetlicę, Zawsze służą pomocą. Organizują zimą kulig, ognisko, kiełbaski a latem Dzień Dziecka. Klub sportowy w IV lidze liczy 20 osób, w klasie A -20 osób oraz 20 osób w trampkarzach. Przy współpracy z gminą zostało wybudowane boisko a w tym roku powstanie szatnia dla piłkarzy. Gdy w 2004r. podjęto decyzję o likwidacji szkoły cała społeczność protestami obroniła szkołę. Zawiązało się Stowarzyszenie, które pomogło odremontować wnętrze szkoły oraz wybudować siłownię zewnętrzną. Jeszcze w tym roku ma powstać w szkole sala multimedialna. Najmłodsza organizacją jest klub seniora liczący 20 osób i powstała dwa lata temu. Wieś ma wymienioną sieć wodociągową, wybudowaną kanalizację. Co roku we wsi odbywa się5 festynów.

Połupin – wieś leżąca przy głównej drodze dojazdowej do Krosna Odrzańskiego. Liczy 749 mieszkańców. We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, przedszkole, Kościół parafialny, stacja paliw, warsztat samochodowy, siec handlowa, lokal gastronomiczny, świetlica wiejska, oczyszczalnia ścieków mechaniczno-biologiczna. Dobre położenie drogowe sprzyja rozwojowi gospodarczemu wsi. Na jej terenie jest zarejestrowanych ponad 30 aktywnych przedsiębiorców prywatnych i kilka siedzib firm z branży transportowej i metalowej. Na terenie przedszkola znajduje się obelisk upamiętniający niemieckich mieszkańców zamieszkujących te tereny od 1945r. Ostatnio poczyniono takie inwestycje jak: modernizacja świetlicy wiejskiej i zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej. Od trzech lat Rada Sołecka organizuje „Święto naleśnika”, z którego zysk zostaje przeznaczony na doposażenie świetlicy. Tradycją stały się zabawy andrzejkowe i sylwestrowe, obchody Dnia Dziecka i Kobiet. Szkoła prowadzi rokrocznie wigilię dla seniorów, festiwal piosenki śpiewam dla mamy i taty, występy z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dzień Bociana Białego „CICIONIADA”. Dzięki staraniom sołtysa wsi lokalni przedsiębiorcy przekazali charytatywnie stoły, ławy do świetlicy, wykonano remont ławek, które staną na terenie wsi.  Dla najmłodszych mieszkańców po południu prowadzone są nieodpłatnie lekcje języka angielskiego.

Przytok leży w gminie Zabór. Na terenie sołectwa Przytok funkcjonują organizacje: Stowarzyszenie Miłośników Przytoku, Parafialny Zespół Caritas, Koło Łowieckie „Niepudłuj” i Koło Wędkarskie Przytok. Do ważniejszych imprez organizowanych w Przytoku należą: warsztaty pisankarskie, warsztaty bożonarodzeniowe, festyn  „Powitanie Wakacji”, plener malarski, wycieczki krajoznawcze dla dzieci i młodzieży, zabawa mikołajkowa, Wigilia w Przytoku, ferie zimowe, rodzinny turnieje siatkówki, koncerty. We wsi funkcjonuje również Rada Sołecka, które oprócz zaangażowania w działania w/w organizacji przygotowuje samodzielnie Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i Festyn Parafialny. Najstarsi mieszkańcy zrzeszeni są w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizują oni Dzień Matki, Dzień Seniora, wycieczki. Na terenie wsi odbywają się również imprezy cykliczne o charakterze ogólnopolskim – Półmaraton Przytok, Piekło Przytoku, Korona Przytoku. Ogólnopolski Plener Malarski, Plener Malarski „Kolory Europy”. Ponadto sołectwo Przytok corocznie zwiększa standard życia mieszkańców poprzez utwardzanie dróg, budowę wodociągu, wykonanie nawierzchni asfaltowej, budowa chodnika do cmentarza, budowa 60 przydomowych oczyszczalni ścieków, remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej, remont dachu socjalnego budynku mieszkalnego, budowa placu zabaw, wymiana okien w kościele. We wsi czynione są również działania na rzec ochrony środowiska. Należą do nich: ochrona kasztanów przed szkodnikami oraz zajęcia edukacyjne o tematyce ekologicznej.

Stanowice to jedno z 21 sołectw gminy Bogdaniec. We wsi zlokalizowane są obiekty objęte ochroną konserwatora zabytków. Do najważniejszych należą: zabytkowy kościół oraz zespół pałacowo-parkowy z pięcioma stawami. Pałac w Stanowicach jest pałacem secesyjnym z XVIII w. usytuowanym w parku krajobrazowym. Obecnie na ternie zespołu swoją działalność prowadzi Zakład Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp., który w tym miejscu stworzył Eko-Bio- Energetyczne Gospodarstwo Rolne. Zakład pomyślany jest jako kompleks do produkcji energii, wykorzystujący biomasę oraz produkty rolne wyprodukowane na własnych gruntach, zasilane nawozem organicznym z kompostowania osadów ściekowych. W jednym z odremontowanych zabudowań folwarcznych już trzy lata temu uruchomiono linię technologiczną do recyklingu baterii. Jedyną w tej części Europy. Dziś zakład utylizuje baterie ze Szwecji, Łotwy, Litwy, Niemiec czy Finlandii. W 2012r. zostało otwarte Laboratorium Naukowo-Badawcze.

W ostatnich latach na terenie sołectwa powstał plac zabaw, boisko do siatkówki, miejsce pod ognisko, w 2013r. zbudowano drewnianą altanę grillową oraz boisko do piłki plażowej – Lubusik. Mieszkańcy coraz chętniej biorą czynny udział w organizowaniu imprez okolicznościowych jak: Dzień Dziecka, Dzień Matki, Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka.  Od dwóch lat w zespole pałacowo-parkowym organizowana jest uroczystość Lubuskiego Święta Chleba.

Wężyska zamieszkuje ok. 850 mieszkańców. Położne są na zachód od Krosna Odrzańskiego. Sołtys oraz Rada Sołecka działająca we wsi integrują społeczność z OSP, Klubem LZS „Pogoń”, z Zespołem Szkół w Wężyskach, Polskim Związkiem Wędkarskim, Polskim Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych. Dzięki wspólnym pracom mieszkańców na rzecz wioski Wężyska mogą pochwalić się obiektami: kompleksem sportowo-rekreacyjnym, świetlicą wiejską z zapleczem kuchenno-gospodarczym, biblioteką, nowo wybudowaną remizą strażacką wyposażoną w specjalistyczny samochód pożarniczy (OSP ma młodzieżową grupę strażaków) oraz klubem LZS „Pogoń”, który bierze udział w rozgrywkach A-klasy Świebodzin. We wsi Wężyska znajduje się nowo wybudowany, piękny obiekt – Zespół Szkół Edukacyjnych, do którego uczęszcza 120 uczniów oraz oddział przedszkolny liczący 20 dzieci. Dzięki protestom mieszkańców i rodziców dzieci został uratowany przed likwidacją. Polski Związek Wędkarski działający w Wężyskach organizuje liczne zawody wędkarskie i coroczne zawody z okazji Dnia Dziecka. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców przy pomocy środków w ramach funduszu sołeckiego we wsi powstały: plac zabaw dla dzieci, 6 klombów kwiatowych, zagospodarowano plac wokół kościoła, założono maszty na flagi, wybudowano chodnik długości 500m. Sołectwo regularnie pielęgnuje zieleń, drzewa i krzewy oraz kwiaty, we własnym zakresie utrzymuje murawę płyty boiska, zamontowano ławki wokół boiska. W kościele wymieniono posadzkę, oświetlenie , odmalowano kościół, ukończono remont wieży na kościele i dachu z napisem „Jezu Ufam Tobie”, zakupiono nową drogę krzyżową zasponsorowaną przez mieszkańców wsi, naprawiono zegar na wieży kościoła. Corocznie odbywają się festyny m. in. : Dzień Babci, Dzień Dziadka, międzysołecki turniej tenisa stołowego.

Zatonie to niewielka miejscowość położona w południowej części Gminy Zielona Góra. Liczy ponad 600 mieszkańców. We wsi warto zobaczyć ruiny średniowiecznego kościoła św. Jana, ruiny pałacu niegdyś należącego do księżnej Doroty de Talleyrand, zabudowania folwarczne oraz inne budynki wybudowane z wykorzystaniem rudy darniowej, Zatoński browar z charakterystycznym kominem, kościół protestancki z unikalnymi organami. Do wartości przyrodniczych Zatonia należą: zabytkowy park, strumień Dłubnia, rezerwat zimna Woda oraz dolina Śląskiej Ochli. Zatonie to najdynamiczniej rozwijająca się miejscowość w gminie, ale nieoceniony jest wkład finansowy jaki włożyli mieszkańcy w wymianę dachu i tynków w kościele. Z inicjatywy mieszkańców powstały społeczne komitety budowy boiska sportowego oraz budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Zatoniu. Na terenie Zatonia mieszkańcy wspólnie tworzą grupy działające na rzecz rozwoju miejscowości. Są to przede wszystkim Rada Sołecka i Stowarzyszenie Nasze Zatonie. To właśnie dzięki  zaangażowaniu tych organizacji udaje się pozyskać środki na realizację różnorodnych inicjatyw służących rozwojowi miejscowości i integrowaniu jej mieszkańców. W okolicach wsi działają trzy koła łowieckie, do których należą również mieszkańcy Zatonia. Stowarzyszenie Dobry Start prowadzi w Zatoniu świetlicę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci i młodzieży. Do cyklicznych imprez jakie odbywają się we wsi należą: imprezy sportowe (piłka nożna, siatkówka) oraz Wiosenny Turniej Latawców i Wakacje z Zatoniem, imprezy kulturalne: plenery fotograficzne, plener rzeźbiarski, plener malarski, koncerty kameralne oraz imprezy plenerowe jak Świętojańska Noc Kupały i Dzień Zatonia. Dużą wartością dodaną funkcjonowania społeczności jest założenie strony internetowej www.naszezatonie.org.pl.

A.Słowik

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.