WNIOSEK LIR DO GMIN W SPRAWIE PODATKU ROLNEGO
Szanowni Państwo Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie, Przewodniczący Rad Gmin, Miast i Gmin, Miast
Lubuska Izba Rolnicza, w związku z ogłoszeniem przez GUS roku ceny 1 q żyta na kwotę 69,28 PLN, która będzie stanowiła podstawę do ustalenia wysokości podatku rolnego na 2014 rok, kolejny raz zwraca się do Państwa o rozważenie obniżenia tego wskaźnika.
Uzasadnieniem takiego wniosku i propozycji niech będzie fakt, iż środki do produkcji rolnej ulegają ciągłemu podwyższaniu ( nawozy, paliwa, nasiona kwalifikowane, środki ochr. roślin, itp.), natomiast cena zbóż i kukurydzy oraz żywca uległa znacznemu obniżeniu w sezonie żniwnym 2013.
Ponadto lubuscy rolnicy nie uzyskali pożytku z płodów w skali odpowiadającej cenie uznanej przez GUS, więc uznanie tego wskaźnika w pełnej wysokości byłoby dużym obciążeniem dla gospodarstw rolnych naszego regionu, które gospodarują na słabszych bonitacjach gleb niż reszta kraju.
Jednocześnie przypominamy, że LIR opiniuje gminom uchwały, które są aktami prawa miejscowego na podstawie art. 5a ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 927 ze zm.). Przepis ten – w brzmieniu obowiązującym począwszy od dnia 22.08.2001r. – stanowi:
„art. 5a. 1. Organy administracji rządowej w województwie oraz organy samorządu terytorialnego zasięgają opinii właściwej miejscowo izby o projektach aktów prawa miejscowego dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, (…).
2. Termin do przedstawienia opinii, o której mowa w ust. 1, wynosi:
– co najmniej 14 dni od dnia doręczenia projektu – dla projektów przesłanych przez organy administracji rządowej w województwie,
-14 dni od dnia doręczenia projektu – dla projektów przesłanych przez organy samorządu terytorialnego.
Lubuska Izba Rolnicza, w związku z pracami władz gmin nad aktualnymi ustaleniami p budżetów na 2014 rok, zwraca się o uwzględnienie wniosku samorządu rolniczego.
Z poważaniem
Do wiadomości:
– Wojewoda Lubuski