Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » KONFERENCJA PRASOWA PREZESA I WICEPREZESA KRIR
Główna » Aktualności

KONFERENCJA PRASOWA PREZESA I WICEPREZESA KRIR

Autor: Red. dnia 15 maja 2008

W dniu wczorajszym tj. 14 maja w siedzibie Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyła się konferencja prasowa Prezesa Zarządu KRIR Wiktora Szmulewicza oraz Wiceprezesa Władysława Piaseckiego. Przewodnimi tematami spotkania z dziennikarzami była głośna obecnie dyskusja medialna na temat ewentualnego wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie i reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w kontekście ostatniego raportu GUS dotyczącego wzrostu dochodowości gospodarstw rolnych w Polsce.

Odnosząc się do wzrostu dochodowości rolników wykazanej w ostatnim raporcie Głównego Urzędu Statystycznego prezes Szmulewicz powiedział, że o takiej tendencji możemy mówić mając na uwadze rok 2007, natomiast sytuacja uległa gwałtownej zmianie już w pierwszych miesiącach 2008 roku, w trakcie których nastąpił spadek cen produktów rolniczych przy jednoczesnym drastycznym wzroście środków do produkcji, w szczególności nawozów sztucznych.

Dyskusja na temat podatku dochodowego w rolnictwie powinna opierać się na tekście projektu ustawy, a nie na często tendencyjnych wypowiedziach niektórych polityków – powiedział Wiktor Szmulewicz. Dodał również, że jako reprezentacja środowiska rolniczego Zarząd KRIR jest zdecydowanie przeciwny wprowadzeniu takiego systemu opodatkowania rolników.

Mając na względzie również szeroko dyskutowaną  reformę KRUS, przedstawiciele Zarządu KRIR wyrazili opinię, iż wyłączenie z obecnej formy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych rolników największych przedsiębiorstw rolnych, stanowiących minimalny odsetek wszystkich gospodarstw, praktycznie nie wpłynie na wysokość wydatków ponoszonych przez budżet państwa na utrzymanie KRUS.

Władysław Piasecki zwrócił uwagę, że jednym z największych obecnie problemów polskiej wsi jest brak pomocy w postaci kredytów preferencyjnych, na które przewidziano zbyt małą pulę pieniędzy. Taka sytuacja ogranicza w znacznym stopniu rozwój technologiczny gospodarstw, gdyż brakuje środków na modernizację i inwestycje. W swojej wypowiedzi wspomniał także na temat działań samorządu rolniczego w tym zakresie, w szczególności przypomniał o wniosku KRIR do resortu rolnictwa z inicjatywą uruchomienia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa specjalnej linii poręczeń bankowych dla grup producentów rolnych na zakup akcji lub udziałów zakładów przetwórstwa rolno- spożywczego (aby zapoznać się z tym wnioskiem kliknij wniosek_ARiMR_poręczenia)

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.