Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SUSZA
Główna » Aktualności, Konferencje

SUSZA

Autor: Red. dnia 14 czerwca 2008

W ramach Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR w dniu 13 czerwca 2008 r. w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie odbyło się spotkanie dotyczące problemowi suszy jaki wystąpił w powiecie. Oprócz władz powiatu, Przewodniczący Świebodzińskiej RP LIR Alfred Kałużny, na spotkanie zaprosił również przedstawicieli gmin powiatu Świebodzińskiego, aby zobrazować sytuację i skutki braku opadów.  Z zaproszenia skorzystał również przedstawiciel LODR w Kalsku. Celem spotkania było przedstawienie władzom samorządowym poważnej sytuacji w uprawach rolnych, a także skutków utraty plonów w całości lub części w wyniku suszy, czego następstwem mogłaby być utrata dopłat obszarowych i rolnośrodowiskowych za nieprzestrzeganie minimalnych wymagań i nie utrzymywanie gleb w dobrej kulturze rolnej.   Przewodniczący apelował także do władz gminnych o szybkie przekazywanie wniosków składanych w gminach przez rolników do Urzędu Wojewódzkiego w celu usprawnienia procedury powoływania komisji klęskowych ds. suszy.

W związku z wystąpieniem strat w plonach, będących efektem suszy w województwie, Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej wystosował pismo, dotyczące tej właśnie sprawy.

            Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej, w związku z występującą suszą w   województwie lubuskim potwierdzoną  procedurą Instytutu  Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zgodnie z „Monitoringiem suszy” (www.susza.iung.pulawy.pl) zwraca się do wszystkich delegatów o podjęcie działań w formie wniosków do gmin o powołanie komisji klęskowych.

            Komisje szacowania strat klęskowych powołuje Wojewoda na wniosek wójtów oraz burmistrzów. Jednocześnie prosimy o udział w pracach komisji delegatów LIR, w tym celu Biuro LIR będzie się z Państwem kontaktować na bieżąco.

W przypadku uzyskania przez rolnika  protokołu oszacowania strat suszowych – będzie on podstawą do  ubiegania się o różne formy wsparcia , w tym m.in.;

 – uruchomionej przez Ministra Rolnictwa linii kredytów klęskowych,

 – poza tym rolnik będzie miał możliwość o wystąpienie do urzędów gmin o ulgi  i przesunięcia  płatności w podatku rolnym.

W przypadku kontroli powierzchniowych ARiMR w związku z dopłatami obszarowymi, gdzie sprawdzane jest między innymi przestrzeganie minimalnych wymagań oraz utrzymanie  gruntów w  dobrej kulturze rolnej – LIR wystąpiła do KRIR o nie pozbawianie rolników płatności w przypadku wystąpienia klęsk (podtopienia, susza). Uważamy, iż utrata płatności  uzupełniających i rolnośrodowiskowych w wyniku klęsk, nie powinna mieć miejsca, gdyż rolnik poniósł pełne nakłady na uprawę. W tym przypadku dokumentem potwierdzającym poniesione straty oraz występujące zmiany na gruntach mógłby być protokół komisji klęskowej.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.