Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » NACISK NA CZYSTĄ ENERGIĘ
Główna » Aktualności, RP Krośnieńska

NACISK NA CZYSTĄ ENERGIĘ

Autor: Red. dnia 15 września 2008

W dniach 8-10 września  35  delegatów z Lubuskiej Izby Rolniczej miało możliwość uczestniczyć w konferencji  w Krynicy Morskiej   poświęconej najważniejszym wyzwaniom rolniczym obecnej doby – energii z turbin wiatrowych,  ubezpieczeniom rolniczym oraz wapnowania gleb. Spotkanie zorganizowała Izba Rolnicza Woj. Łódzkiego, która zaprosiła do udziału przedstawicieli innych izb, w tym Lubuskiej IR.

Podczas spotkania zaprezentowały się również firmy z otoczenia rolnictwa: TUW, firma „Korbanek” – maszyny oraz bank BGŻ.

ZAROBIĆ NA BIOMASIE

Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu przedstawicieli firmy Elbis z Bełchatowa, którzy przekonywali do  włączenia się w najbliższym czasie w pozyskiwanie bioenergii z surowców rolniczych.

Szansą na dodatkową lub główną działalność rolnika-producenta mogłaby być wytwarzanie ze słomy i trawy słoniowej  brykietów i dostarczanie ich do  elektrowni Bełchatów. Zasięg opłacalności obliczany obecnie jest do ok.80 km. Elektrownia Bełchatów chce pozyskiwać  200 tys. ton biomasy rocznie od rolników.  Planują pomoc w zakładaniu upraw. Brakuje jednak opracowań związanych z  technologiami uprawy i zbioru – na jakich  glebach najkorzystniej uprawiać  jaką roślinę  energetyczną. Materiały pomocnicze są  w przygotowaniu. Pomysłem firmy jest również  internetowa Platforma Obrotu Biomasą  w trakcie tworzenia.

Drugą przedstawianą formą – jest bioenergia z turbin wiatrowych. Dyrektor M. Wdowiak  przedstawił  funkcjonujący park turbin wiatrowych  k/Bełchatowa.

Geneza budowy elektrowni były w połowie 2001r.  – procedury  i prawo, które obowiązuje  są  zbyt skomplikowane, gdyż  6 lat firma załatwiała formalności związane z tą budową. Natomiast budowa całości trwała tylko rok! Dodatkowe przepisy, które wchodzą w trakcie, również utrudniają życie tym ludziom co chcą taką elektrownie wybudować.

 Po wszystkich próbach i  testach, które należało przeprowadzić – park uruchomiono w listopadzie 2007r. Turbiny  są zakupywane w Niemczech o mocy 2 MW każda,  są to jedne z najlepszych maszyn produkowanych  na świecie o bardzo wysokim zaawansowaniu technicznym.  Turbina ma około 85m, wirnik po 35m. Gondola  generator i wirnik to wszystko co jest zamieszczone na górze. Najcięższy element to 55 t. Jest bardzo mało elementów wkładowych ponieważ są to maszyny ,które nie mają przekładu. Wirnik obraca się 21,5 obrotów na minutę. Prąd produkowany w tym generatorze jest prądem zmiennym, są cały czas czynne. Maszyna po uruchomieniu zapamiętuje prędkość wiatru kierunki a potem ustawia tak maszynę w zależności od wiejącego wiatru, by maksymalnie wiatr wykorzystać. Cała konstrukcja  ustawienia turbin  została oparta na badaniach empirycznych.

Rolnicy zadawali wiele pytań związanych z montowaniem  turbin wiatrowych na swoich gruntach – głównie o podatki, opłaty skarbowe czy  płatności i umowy długoterminowe.

Przedstawiciele firmy odpowiadali, iż na terenie Polski centralnej płacą za 1 m wydzierżawienia gruntu – 16,90 PLN. Okolice gruntów muszą być zabezpieczone w odpowiednią infrastrukturą  linii elektrycznych do odbioru energii, gdzie za 1 MW otrzymują ok. 400zł.

Warto jeszcze przekazać informację o uciążliwości wiatraków z przekładniami mechanicznymi, które

 pracują głośniej (demontowane często u naszych zachodnich sąsiadów) niż te z nowocześniejszymi –przekładniami elektronicznymi.

Należy pamiętać o możliwości budowy  od wiatraków mechanicznych nie mniej niż 600m, a od elektronicznych – od 400m.

 Rolnicy  słyszą od lat, iż czas na bioenergię rolniczą, trudno nie zgodzić się ze szczytną ideą. Czekają jednak na realne kalkulacje opłacalności oraz możliwości podpisywania umów z dużymi partnerami, gdyż inwestycje jakie trzeba ponieść są znaczne. Powyższe przykłady jawią się wielką szansą dla  branży rolnej, jako działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich.

Wyjazd studyjny był również okazją do dyskusji w sprawach przyszłości KRUS-u oraz  realizacji PROW na najbliższe lata.

W drodze powrotnej lubuscy rolnicy zwiedzili piękny zabytek kultury średniowiecza  – zamek w Malborku.

 Dziękujemy Kolegom z Województwa Łódzkiego  za zaproszenie i wspólne owocne spotkanie, gdzie można  było nabrać większego dystansu do problemów, z którymi borykamy się na co dzień.

Mp, mm

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.