Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LOKALNI TWÓRCY
Główna » Aktualności

LOKALNI TWÓRCY

Autor: Red. dnia 18 lipca 2014

Przedstawiamy naszych regionalnych rękodzielników, wytwórców, rzemieślników, artystów. Są to osoby o silnie rozwiniętym poczuciu piękna, ludzie dbający o tradycję i oferujący unikalne wyroby stworzone własnymi rękami. W tym miejscu będziemy na bieżąco umieszczać ich sylwetki.

Powiat Żagański:

Anna Krężel – Bukowica pow. żagański. Zajmuje się głównie szydełkowaniem tworząc koronkową biżuterię i dodatki. Swoje wyroby prezentuje na Instagramie https://www.instagram.com/magiczne_szydelko/ i Facebooku https://www.facebook.com/Magiczne.Szydelko.Butik/. Natomiast bezpośrednich zakupów można dokonać w sklepie internetowym Magiczne Szydełko https://www.magiczneszydelko.com/

SAM_7847SAM_7475SAM_7034m

Kamila Starzak – Łozy gm. Żagań, tel 724801981. Z wykształcenia jestem instruktorem jazdy konnej , jednak prócz tego mam jeszcze drugą pasję – jest nią decoupage. Decoupage zajmuję się w wolnych chwilach już od 10 lat , tworzę prace  na drewnie, metalu, szkle, materiale, zdobię meble, chlebaki, obrusy wszystko, co można pomalować. Prócz decoupage bardzo lubię haft krzyżykowy. Nieobce jest mi również wikliniarstwo, wyplatam koszyki, kwiaty, płotki do ogrodu,  mam na swojej liście również kołyskę dla swoich dzieci. decoupage (8)DSC_0349561374_4648167003954_390908876_n

 

Powiat Żarski:

Anna Jaskulska– Pani Anna to twórca wszechstronny, który łączy techniki tradycyjne i nowoczesne. Nie obce jest jej wykonywanie ozdób i biżuterii techniką frywolitki, jak i wykonywanie pięknych toreb i biżuterii filcowej. Bardzo charakterystyczne i urokliwe są również wykonywane przez nią anioły z masy solnej. Kontakt: tel: 505 429 442. www.masosolnie.blogspot.com

 

 

 

 

 

Elżbieta Wieliczko –jak sama mówi: „Jak pamiętam moja mama i babcia zawsze szydełkowały i wyszywały. Już jako dziecko odkryłam u siebie zdolności tworzenia. Obecnie moją pasją są wyroby z krepiny jak kwiaty, dekoracje, stroiki świąteczne, bombki , jajka. Szydełkowanie również jest w moich wyrobach jako nierozłączny element w rękodziełach.” Kontakt pod nr tel. 509 341 598.

 

 

 

 

Maria Chomont – Pani Maria wykonuje haftem krzyzykowym obrazy, ozdoby choinkowe. Haftem Richelieu obrusy i serwety. Robótki szydełkowe to ozdoby choinkowe, serwety.

 

 

 

 

 

Maria Karpińska – c w 1989 r. w zakładzie pracy koleżanka pochwaliła się swoimi pracami wykonywanymi na szydełku. Postanowiłam spróbować swoich sił: czy ja też potrafię zrobić  serwetkę? Kupiłam sobie materiały i książkę na ten temat. Po krótkim czasie nauki robótki ręczne na szydełku stały się moją pasją. Wykonywałam serwetki, obrusy i chusty. Po kilku latach uległam wypadkowi i straciłam dwa palce. Tak zakończyło się moje szydełkowanie. Jednak pasja wykonywania innego rękodzieła nie dawała mi spokoju. Spróbowałam więc swoich sił wykonując różne ozdoby i dekoracje z krepiny, okolicznościowe bukiety z cukierków, bombki ze wstążek (karczochowe). Wykonywanie tych prac sprawia mi ogromną radość i odprężenie w zmęczeniu. Cieszę się, że pomimo mojej niepełnosprawności nie zakopałam swojego talentu i nadal wykonuję prace rękodzielnicze.

 

 

 

 

 

Powiat Zielonogórski:

Lidia Kurzawowa –

Jako artystka realizuje się w „rzeźbie w płótnie”. Zaczynała od szopek bożonarodzeniowych, potem zaczęła i nadal tworzy anioły będące odbiciem ludzi różnych zawodów, w różnych sytuacjach i ujęciach. Wraz z mężem w Wilkanowie prowadzi OGRÓD SZTUK – miejsce spotkań artystów różnych dziedzin. Kontakt: tel. 603 877 940; ogrodsztuk@wp.pl.

 

Sylwia Gromacka-Staśko ukończyła szkołę krawiecką, lecz już od wielu lat zajmuje się malowaniem obrazów pełnych kolorów i życia. Oprócz malowania na płótnie, maluje również na drewnie i szkle. Kontakt: sgromacka@interia.pl; tel. 723 353 710.

 

Dominika Różańska – Zaproszenia, podziękowania, kartki okolicznościowe, pamiątki oraz albumy zdobione różnymi technikami. Maskotki i pluszaki wykonane ręcznie. Wszystko szyte, malowane, wyszywane z największą dbałością o szczegóły. Tworzone z pasją aby cieszyć! www.mamapoli.pl; tel. 732 959 237

 

 

 

 

Ula Kaczała – Lukrownia, czyli dekoracje ze smakiem. Własnoręcznie wypiekane i ozdabiane pierniczki. Lukruję, dekoruję, tworzę, próbuję, smakuję. Kontakt: www.lukrownia.pl; lukrownia@gmail.com; tel. 505 910 109.

 

 

 

 

Agata Raubo – z zamiłiowiania do szycia i łączenia kolorowych tkanin tworzę artykuły dla dzieci i dorosłych- czapki, kominy, opaski, chustki pod szyję, kocyki, litery.   Zapraszam do kolorowego świata zAgatki lub z Agatką 🙂 Kontakt: e-mail: kolorowa.zagatka@gmail.com www.facebook.pl/kolorowa.zagatka Agata Raubo1Agata Raubo2Agata Raubo

Powiat Krośnieński:
Ewa Naskrent – wykonuje prace szydełkowe tj. aniołki, obrusy, serwety, biżuterię, korale na szydełku, zamiatacze, ozdoby z wełny, szale, chusty itp. Tel.kontaktowy 790728710
Piotr Zieliński – W miejscowości Dęby mieszka i wykonuje fascynujące rzeźby w drewnie artysta Piotr Zieliński. W przydomowej galerii można podziwiać rzeźby plenerowe i ścienne. Jest tu „Sowa”, „Sokól”, „Boberek”, „Żabka” i wyrzeźbiona na pniu starej jabłoni- z jednego kawałka drewna – „Wiewiórka”. Swoje dzieła artysta wykonuje za pomocą piły motorowej, a później kształt ostateczny nadaje precyzyjnie dłutem. Kontakt do Piotra Zielińskiego: tel. 531-386-473
Powiat Gorzowski

Ewa i Roman Kalarus – prowadzą rodzinną pasiekę „Pod Lasem”. Pozyskiwanie miodu i innych produktów z pasieki oraz ich przetwórstwo odbywa się zgodnie z naturą i tradycją, a także odpowiednimi atestami. Oprócz miodów czystych wytwarzane są mieszanki miodowe (z pyłkiem kwiatowym, pierzgą, propolisem), świece i figurki z naturalnego wosku, świece ozdobne oraz paraleki i produkty propolisowe. Produkty i wyroby Państwa Kalarus można nabyć także na targach i różnych imprezach plenerowych, gdzie są wystawiane i prezentowane. Kontakt: 602 766 451.

 

 

 

 

Iga Komarska- Gorzów Wielkopolski, od dwóch lat z wielką pasją oddaje się wyplataniu dekoracji tradycyjną techniką makramy. Tworzy wiszące makramy ścienne, kwietniki, torebki, aniołki, chmurki, breloki, dodatki i dekoracje świąteczne. Swoje wyroby ze sznurka bawełnianego prezentuje na Instagramie i Facebooku. Od roku prowadzi warsztaty makramy dla początkujących i średniozaawansowanych w Gorzowie Wielkopolskim oraz ościennych miejscowościach. Oferta warsztatów kierowana jest do osób indywidualnych oraz firm i placówek (szkoły, domy samopomocy, świetlice, centra handlowe, eventy).

Bezpośrednie zamówienia można kierować w wiadomości na Instagramie i Facebooku, lub telefonicznie 667 279 664.
https://www.facebook.com/iguana.rekodzielo
https://www.instagram.com/iguana.rekodzielo/

Produkty i wyroby makramowe można nabyć także na targach i imprezach plenerowych w lubuskiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arleta Madej – to co robi jest jej pasją, to biżuteria wykonywana szydełkiem. Biżuteria najpierw jest przez panią Arletę profesjonalnie zaprojektowana a następnie elegancko wykonana, z różnych materiałów: sztucznych i naturalnych. To także biżuteria srebrna i z kamieni półszlachetnych. Kontakt: 793 170 660.

 

 

 

 

 

Joanna Wieczorek – stroiki i kompozycje florystyczne wykonuje na każdą okazję: śluby, komunie, imieniny, z okazji świąt, itd. Stroiki wykonywane są z żywego świerku, jodły lub sosny, ozdabiane szyszkami, bombkami i suszem. Jest pomysłodawcą i wykonawcą zabawnych tortów z papieru toaletowego, pampersów lub puszek na przeróżne okazje. Kontakt: 509 113 659.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halina Jerzyk – to co robi pani Halina jest rękodziełem artystycznym. Jej specjalność to „fusing”, czyli wyrabianie ozdób ze szkła – barwienie, topienie i gięcie szkła w piecu w wysokiej temperaturze. W ten sposób robi przepiękne wisiorki, aniołki, ozdoby stołu i domu, wazy, patery i prawie wszystko co podnosi urodę otaczającego świata. Na Wielkanoc szklane pisanki, na Boże Narodzenie ozdoby na choinkę, na Walentynki serca , itd.  Również kolekcjonerzy znajdą wśród wyrobów pani Haliny niepowtarzalne okazy do swoich kolekcji.Swoje prace prezentuje i sprzedaje na targach i różnych imprezach. Kontakt: www.tafla.biz,  tel. 605 429 323.

 

 

 

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Włostowie – w świetlicy wiejskiej organizuje warsztaty, z których korzystają również dzieci i  panie z innych sołectw. Warsztaty są prowadzone m. in. z techniki decoupage, wylewania świec z wosku pszczelego, wykonywania stroików na różne okazje, wypieku ciasteczek świątecznych i okolicznościowych. Radości i pomysłowości na tych zajęciach jest wiele. Zawsze miła atmosfera i dobry humor. Każda pani wykazuje się swoimi zdolnościami. Wyroby wykonane podczas warsztatów prezentowane są na pokazach, kiermaszach i wystawach. Kontakt: 693 810 413.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiat strzelecko-drezdenecki

Jolanta Wójcicka – moje hobby to robótki ręczne. Wykonuję serwetki, aniołki, koszyczki, jajka,  bombki. Robótki ręczne inspirowały mnie od najmłodszych lat. Moje prace zostały wystawione w Gminnym Ośrodku Kultury  08.03.2014r. Kontakt: 880 730 750.

 

 

 

 

 

Wiesława Gardyjas – zainspirowała mnie wiklina papierowa i zaczęłam tworzyć: wazony, miseczki, filiżanki i wiele innych rzeczy. Również robię kwiaty z bibuły. Prace moje zostały wystawione w Gminnym Ośrodku Kultury 08.03.2014r. Kontakt: 796 296 329.

 

 

 

 

 

Danuta Brzezińska – będąc w Egipcie zafascynowały mnie piękne rzeźby w arbuzie. Oczywiście musiałam spróbować. Niestety nic wiecznie nie trwa i po kilku dniach dzieło takie więdnie. Doszłam do wniosku, że mam na działce kilka gatunków cukinii i dyni, które przecież można konserwować. Więc zaczęłam je rzeźbić dodając inne warzywa i układać w słoiczkach. Oczywiście nie każdą rzeźbę można zmieścić w małym słoiczku. Jest to wszystko ręcznie wykonane. Idąc na imieniny czy też na inną okazję robię bukiety z warzyw, z których można ugotować zupę czy też zrobić sałatkę. Robię również konfitury i dżemy z dawno zapomnianych dobrodziejstw natury: konfiturę z jarzębiny, marchwi, zielonych pomidorów, ogórków i wiele innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henryk Grudzień – rzeźbieniem w drewnie zajmuje się już od dzieciństwa. Przez lata pracy wypracował swój własny styl, dlatego jego prace są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Według pana Henryka natchnieniem do tworzenia może być wszystko co go otacza. Często jego rzeźby są zapisem wrażeń lub przeżyć osobistych. Przedstawiają życie wiejskie z otaczającego go środowiska, również tematykę sakralną.Swoje prace chętnie wystawia na różnych wystawach i pokazach. Kontakt: www.grudzień-henryk.pl.tl,  tel. 501 150 639.

 

 

 

 

 

Maria Wolak-Paszkiewicz – z zawodu jest plastykiem. Swoją działalność traktuje jako hobby. Zajmuje się malarstwem martwej natury, pejzaży, portretów. Ulubione techniki to: olej , akwarela, ołówek, suchy pastel. Brała udział w plenerach oraz wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, gdzie prezentowała swoje prace. Za swoją twórczość wielokrotnie zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Kontakt: 95 763 37 31.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danuta Chromińska – z racji korzeni rodzinnych, jej ulubione zajęcie to haft atłaskowy łowicki. Zajmuje się wyszywaniem obrusów i serwet oraz szydełkowaniem chust i serwet. Tworzy również hafty na odzieży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiat międzyrzecki

Ilona Pisera, to młoda twórczyni zafascynowana wieloma dziedzinami rękodzieła. Wykonuje ręcznie  biżuterię z różnorodnych materiałów  oraz  grawer na szkle. Jak sama mówi -biżuteria zawsze mnie intrygowała-jak jest wykonana, z czego i w jakiej technice. W końcu przerodziło się to w pasję i w ten sposób już 6 lat projektuję i tworzę biżuterię handmade. Do tego celu wykorzystuję kamienie naturalne, szkło, srebro, ceramikę oraz elementy antyalergiczne. Od niedawna zajmuję się także grawerowaniem – głównie na szkle i srebrze. Kontakt: tel: 661 808 603; e-mail: ilonapisera@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbigniew Wieczorek – wyplata i tworzy wszelkie tradycyjne wyroby z wikliny, począwszy od koszyków, tac, ozdób zleconych przez klienta po duże przestrzenne wyroby- kwietniki zewnętrzne, domki dla dzieci do zabawy, figury oraz rzeźby wg zleceń. Prowadzi warsztaty wikliniarskie oraz pokazy plecionkarstwa dla dzieci i dorosłych. Kontakt –tel. 794047794, mzwieczorek@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teresa Janas – zajmuje się wyszywaniem haftem krzyżykowym obrazów różnych postaci. Jej obrazy igłą malowane są pasją i hobby od lat,  zdobią jej dom oraz znajomych.  Wzory powstają z wyobraźni lub ostatnio pasjonuje się nowoczesnymi wzorami. Kontakt  – 95 7171917

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbara Kasztelan -tworzy bukiety z kwiatów z papierów kolorowych oraz kwiaty z bibuły. Wytwarza tradycyjne palmy wielkanocne. Używa materiałów ekologicznych. Kontakt – 661294652

 

 

 

 

Genowefa Filipek –  zajmuje się wyrobem ozdób okolicznościowych, palm wielkanocnych, wiankow dekoracyjne z wierzbiny, kwiatów z bibuły oraz innych ekologicznych materiałów. Z rodzinnych tradycji uzyskała umiejętności wyrobu ozdób na święta i okoliczności. Twórca wszechstronny, który łączy techniki tradycyjne i obecnie nowoczesne materiały. Wykonuje ozdoby  stołów – bukiety z bibuły, kwiaty do palm wielkanocnych oraz wianki dekoracyjne z eko-materiałów, jako baza do ozdób świątecznych i okolicznościowych. Uczestniczy w warsztatach i pokazach swoich wyrobów. Kontakt – 604 586 566.

 

 

 

 

Paweł Minge – tworzy wyroby z drewna – łuki, strzały i meble starodawne i średniowieczne. Łuki o sile naciągu nawet50 kg, strzały z grotem kutym i toczonym, miłośnik starych solidnych unikatowych przedmiotów, należy do Bractwa Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej, gm. Trzciel, tel. 697154837.

 

 

 

 

 

Małgorzata Łukaszewska– zajmuje się haftem krzyżykowym. Tworzy obrazy nicią malowane, haft krzyżykowy o motywach łowieckich, ale nie tylko, gm. Trzciel, tel. 95 74 33 873.

 

 

 

 

 

Beata Czuk – zajmuje się plecionkarstwem, wytwarza wyroby z wikliny oraz maty dachowe na pokrycia altan, daszków, itp. Region gminy ma bogate tradycje plecionkarskie, gdzie trzcinę oraz wiklinę wykorzystywano w budownictwie, dekarstwie czy gospodarstwie domowym, gm. Trzciel, tel. 95 74 32 721

 

 

 

 

 

Jadwiga Pisarek– tworzy wyroby z wikliny, wyplata kosze oraz ozdobne tace wiklinowe. Prowadzi warsztaty z plecionkarstwa dla dzieci i dorosłych. Uczestniczy w targach i wystawach rękodzieła oraz działa w Stowarzyszeniu Miłośników Trzciela kultywującym tradycje wikliniarskie, tel. 95 743 13 25.

 

 

 

 

Jan Iwanowski – zajmuje się kowalstwem i metaloplastyką, Kowalstwo artystyczne i użytkowe – wytwarza zdobione bramy, ogrodzenia, balustrady, łóżka, wieszaki oraz inne przedmioty użytkowe i ozdobne, tel.607 885 031

 

 

 

 

Regina Brzezińska – tworzy wszechstronne rękodzieło z różnorodnych materiałów. Koronka klockowa to rzadko dziś spotykana forma, ale też koronka szydełkowa, haft, wiklina papierowa, origami ,makrama, biżuteria. Nieobce jest jej filcowanie, paverpol czy decoupage. Uczestniczy w pokazach i wystawach. Trzebiszewo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henryk i Zbigniew Wychowałek – prowadzą rodzinną pracownię rękodzieła i rzemiosła z zakresu kowalstwa artystycznego, wyrobów użytkowych oraz metaloplastyki. Wachlarz wyrobów bardzo szeroki od balustrad, pergoli, bram, ram luster, łóżek, świeczników, regałów poprzez altany do biżuterii. Pracownia wykona wszystko, co klient zleci. Uczestniczą w wystawach i targach oraz warsztatach i pokazach. Tel. 95 7493127, 603046120, hisynowie@plusnet.pl

 

 

 

 

Natalia Keptia – Jestem mieszkanką Międzyrzecza z wykształcenia jestem artterapeutą.Od wielu lat zajmuję się rękodziełem. Uwielbiam zmieniać przedmioty w małe cuda, decoupage jest wspaniałą techniką pozwalającą na przeróżne kreacje starych i współczesnych przedmiotów .Zajmuję się również malowaniem na szkle i porcelanie. Tworze okazjonalne ozdoby w pełni autorskie i niepowtarzalne.  Maluję i ozdabiam meble antyczne i współczesne. Tworzę autorską odzież ręcznie malowaną. Zaprezentowane fotografie są tylko cząstką tego co jest moją pasją.  Zapraszam na stronę internetową: rekodzielniczefantazje.cba.pl  lub -facebooka  Rękodzielnicze fantazje . Kontakt: tel. 693-673-124, e-mail: kwalery@onet.pl

decoupage - N. KeptiaN. Keptia

 

 

 

Powiat nowosolski

Barbara Kaźmierczak – tworzy postacie, dekoracje okolicznościowe i figury zwierząt z materiałów ekologicznych typu słoma, siano. Swoje wyroby prezentuje na wystawach dożynkowych, stoiskach prezentujących dorobek wsi. Zwłaszcza figury świąteczne- wielkanocne i ozdoby bożonarodzeniowe wpisują się w tradycję rodzimą. Kontakt: 695 232 163; Konradowo 6.

 

 

 

 

Bogusława Bartczak – Stosuje różnorodne formy plastyczne – malarstwo olejne, akwarelę, ostatnio wytwarza i prowadzi warsztaty tworzenia kartek i ozdób metodą quillingu. Uczestniczy w edukacyjnych pokazach, plenerach oraz warsztatach. Kontakt: bobar@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elżbieta Altevogt z Gm. Kożuchów ma własną pracownię pod nazwą „Altevogt Studio Witrażu” w Kożuchowie. Jest też członkiem Stowarzyszenia Miłośników Witraży „Ars Vitrea Polona” z siedzibą w Krakowie. Artystka najchętniej pracuje w technice Tiffany’ego, bo daje jej większe możliwości w zakresie wzornictwa. Pozwala tworzyć prace misterne, drobne, czasem trójwymiarowe, a przy tym bardziej wytrzymałe. Zainteresowała się także ozdabianiem używanych szklanych rzeczy. Ten swojego rodzaju recykling pozwala tworzyć zupełnie nową jakość i  daje nowe przeznaczenie zużytym już szklanym przedmiotom. Wszystkie prace wykonuje według stworzonych przez siebie wzorów.

 

 

 

 

Powiat świebodziński

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Lecha Wierusza w Świebodzinie http://sosw.swiebodzin.pl Dzieci i młodzież pod okiem opiekunów podczas warsztatów przygotowują różne prace rękodzielnicze, które oferowane są na wystawach i kiermaszach.

 

 

 

 

 

Ilona Biskup – w Łagowie (w powiecie świebodzińskim) prowadzi Łagowską Galerię Rękodzieła. Galeria pod wdzięczną nazwą Zapach Rumianku stanowi dla właścicielki jej własną przystań, do której serdecznie zaprasza. Znaleźć tu można wiele ciekawych ozdób i rzeczy użytkowych. http://mojaprzystan-ila.blogspot.com Kontakt: ilka82@op.pl

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.