STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO w sprawie pogarszającej się sytuacji finansowej gospodarstw rybacko – stawowych
Autor: Red. dnia 27 grudnia 2008
z dnia 22 grudnia 2008 roku
Sejmik Województwa Lubuskiego widzi potrzebę zmian w prawodawstwie dotyczącym Ustawy z dnia 18 V 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
Gospodarstwa Rybackie utrzymują się głównie z prowadzonej działalności gospodarczej związanej z produkcją i przetwarzaniem ryb.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i brak nowelizacji Ustawy z dnia 18 V 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity) Dz. U. nr 66, poz. 750 pogarszają opłacalność produkcji rybacko-stawowej w naszym województwie jak i również na terenie całego kraju.
Czynnikami wpływającymi na pogorszenie się warunków ekonomicznych na rynku rybackim są:
1. Wzrost atrakcyjności importu ryb z krajów sąsiednich (większość krajów Unii Europejskiej stosuje dopłaty do produkcji stawów karpiowych).
2. Pozbawienie gospodarstw rybacko-stawowych dostępu do kredytów prewencyjnych z tytułu powtarzających się również w naszym regionie zjawisk klimatycznych związanych z suszami.
3. W regulacjach legislacyjnych nie uwzględnia się wielowymiarowych funkcji gospodarstw stawowo-rybackich np. (retencjonowanie wód w okresie wegetacji ważnej dla upraw rolnych i gospodarki leśnej, utrzymywanie na swój koszt fauny żyjącej w środowisku lądowo – wodnym).
4. System wyliczania czynszu dla dzierżawców gospodarstw rybackich oparty jest na warunkach przysługującym wszystkim gospodarstwom rolnym, a więc wylicza się go biorąc pod uwagę cenę pszenicy, która nie ma żadnego związku z produkcją rybacką.