Główna » Aktualności

NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ LUBUSKA 2014 – ZŁOTNIK!

Autor: Red. dnia 13 listopada 2014

W dniach 17-21 października komisja konkursowa odwiedziła 8 miejscowości ubiegających się o tytuł najpiękniejszej w naszym województwie. Lubuską Izbę Rolniczą w komisji reprezentowała Aleksandra Czapor – specjalista ds. promocji.
W piątek, 17. bm. Wizytowano 3 wsie: Dobrosułów i Budachów z gminy Bytnica oraz Białcz w gminie Witnica. Następnie w gminie Niegosławice zaprezentowała się wieś Bukowica, a w gminie Żary wieś Złotnik. W ostatnim dniu objazdu komisja wizytowała Lubinicko w gminie Świebodzin oraz dwie wsie z gminy Zabór: Łaz i Droszków.
Obrady komisji odbyły się 29.X, wyłoniono zwycięzców, którzy 12.XI odebrali nagrody na uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim.

I nagrodę zdobyła wieś Złotnik z gminy Żary – 8 000 zł
II nagrodę zdobyła wieś Białcz z gminy Witnica – 6 000 zł
III nagrodę zdobyła wieś Bukowica z gminy Niegosławice – 4 000 zł
Pozostałe wsie otrzymały wyróżnienia i nagrody w wysokości 400 zł.

Podczas uroczystości, otwartej przez Marszałek E. Polak i Członka Zarządu Województwa S. Tomczyszyna, zgromadzeni mieli okazję poznać bliżej laureatów z lat ubiegłych. Na scenie występy artystyczne zaprezentowali członkowie Klubu Seniora i uczniowie SP z Lubna, zespół śpiewaczy „Wrzos” z Mirostowic Dolnych oraz „Podmoklańskie kukaweczki” – dziecięcy zespół muzyczny z Podmokli Małych, wykonujący muzykę ludową. Dyrektor SP z Podmokli Małych przedstawiła także prezentację na temat wsi, pokazujacą ciekawe inicjatywy (skansen maszyn i urządzeń rolniczych).
Poniżej zdjęcia z objazdu:

 

 

 

 

Prezentujemy garść informacji o nagrodzonych miejscowościach.

Bukowica to wieś w gminie Niegosławice, obejmująca również dwa przysiółki. Osadnicy przybyli do wsi Bokowitz, pochodzili z Kresów Wschodnich. Ich potomkowie dziś podtrzymują historię i pamięć o przodkach, organizując zjazdy rodzinne, Dzień Seniora, Dzień Niepodległości z udziałem Sybiraków, wycieczki na Kresy, a także planując uroczystość 70-lecia przybycia przesiedleńców na teren dzisiejszej wsi Bukowica. Spisane także zostały wspomnienia jednej z przesiedlonych kobiet, razem ze wspomnieniami innych osób posłużą one do wydania publikacji okolicznościowej. Społeczność wiejska liczy ok. 150 mieszkańców, którzy są dobrze zintegrowani i potrafią wspólnie podejmować inicjatywy na rzecz miejscowości. Dysponują świetlicą wiejską, która została wyposażona dzięki środkom z Funduszu Sołeckiego, wspólnie dbają o kościół wiejski – na potrzeby wymiany dachu uzbierali w postaci cegiełek 25% wartości całej inwestycji, wybrukowali podjazd do kościoła, a obecnie w czynie społecznym prowadzą prace budowlane przy odsączaniu terenu przykościelnego, napisali również projekt do programu „Działaj lokalnie”, aby wybudować we wsi „Zielony Zakątek” – miejsce wypoczynku z placem zabaw i stawem. Wymienić należy imprezy organizowane przez mieszkańców: „Dni błagalne” z procesją przez wieś z prośbą o  dobre plony czy ognisko na koniec lata, spotkania opłatkowe z jasełkami, w których występują wszystkie miejscowe dzieci. Bukowica to czysta, zadbana wieś, gdzie gospodarstwa mają również swoje nazwy, przywieszone na ogrodzeniach, na drewnianych tabliczkach.

Białcz to wieś w gminie Witnica, w powiecie Gorzowskim. Działa tam Stowarzyszenie Przyjaciół Białcza i Bociana Białego. Sympatię do bocianów mieszkańcy wyrazili niecodziennym pomysłem – zainstalowano w gnieździe kamerę, z której obraz można oglądać na Facebookowym profilu wsi. Sołtys i mieszkańcy podkreślają zgodnie, że potrafią działać razem i dobrze się dogadują. Efekty tej współpracy to m. In. imprezy organizowane dla mieszkańców: Dzień Bociana, Dzień Seniora, Festyn Rodzinny i inne, a przede wszystkim inicjatywy: miejscowa młodzież, z finansowym wsparciem z Funduszu Sołeckiego, zbudowała boisko do piłki nożnej, na której odbywaja się mecze, jest też plan założenia drużyny. W świetlicy odbywają się bezpłatne zajęcia fitness, które prowadzi jedna z mieszkanek, jest również siłownia, którą wyposażyli sami mieszkańcy, z własnych środków. We wsi funkcjonuje KGW, panie na każdą imprezę pieką pyszne ciasta, jest też lokalny poeta i kronika wydarzeń. Warto wspomnieć, że 19 osób z Białcza otrzymało w tym roku odznaczenie „Społecznik Roku”.

Złotnik, to miejscowość w powiecie i gminie Żary, gdzie trzon miejscowości stanowią Górale Czadeccy, pochodzący z Rumuńskiej Bukowiny. Pielęgnują oni swoje tradycje w zespole taneczno-śpiewaczym, uświetniając swoimi występami wiele uroczystości, zachowują także tradycje kulinarne,, serwując na dożynkach i festynach gratar – przysmak ziemniaczany. Centrum wsi stanowi biblioteka razem ze świetlicą wiejską. W bibliotece, otwartej do późnego popołudnia próby ma amatorski teatr, odbywają się warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych i impreza dla dzieci „Noc w bibliotece”, można także skorzystać z komputera z połączeniem internetowym. Wśród cyklicznie organizowanych wydarzeń wyróżnić można: Dożynki, Hubertus, Festyn ku czci św. Krzysztofa, Dzień babci i dziadka, Dzień dziecka, Koncert “Dzieci – dzieciom”, Ochotnicza Straż Pożarna zabezpiecza wszystkie wydarzenia. W organizację wszystkich imprez aktywnie włączają się panie tworzące KGW, których część również śpiewa w zespole „Chabry” (zdobywającym nagrody na przeglądach zespołów śpiewaczych). We wsi działa także Caritas, wspierając potrzebujących, a mieszkańcy wspólnie opiekują się budynkiem kościoła.

W galerii zdjęcia z rozstrzygnięcia konkursu.

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.