Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

KONIEC MIESZANIA W SOKACH

Autor: Red. dnia 6 marca 2012

Sadownik sprzedający plon nie ma wpływu na to, co zrobi z nim przetwórca, tym bardziej powinien uczciwie informować co dodaje do gotowego produktu końcowego. Parlament Europejski zaakceptował w grudniu ub. r. nowe, przyjazne konsumentom zasady oznakowania owocowych soków i nektarów. Ma ono uniemożliwić używanie mylących nazw soków mieszanych oraz informacji o braku cukru.

Mieszanka dwóch różnych soków, będzie musiała mieć w przyszłości nazwę, odzwierciedlającą zawartość. Na przykład, połączenie 90 proc. soku jabłkowego z 10 proc. soku truskawkowego, będzie musiało nosić nazwę: “sok jabłkowo – truskawkowy”, podczas gdy dziś możliwa jest nazwa: “sok truskawkowy”. Nazwa handlowa “sok wieloowocowy” będzie mogła zostać użyta w przypadku zmieszania trzech lub więcej owocowych soków.

Konsumenci, szczególnie diabetycy, rodzice oraz osoby na diecie, chcą jasnego oznakowania różnicy między sokiem a nektarem, oraz obecności wszelkich substancji słodzących.

W przyszłości, soki owocowe, z definicji nie będą zawierały cukru ani substancji słodzących. Nektary, zrobione z miazgi owocowej i wody, będą mogły zawierać cukier oraz substancje słodzące. Etykiety “bez dodatku cukru”, będą musiały zniknąć z nektarów zawierających sztuczne substancje słodzące, takie jak sacharyna, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd.

Wiele produktów, takich jak “sok pomarańczowy” zawiera do 10% soku z mandarynki, poprawiającego kolor i smak. Jest to częsta praktyka zarówno w USA czy Brazylii, które spory udział w rynku europejskim. Powyższe zasady zostały ustalone podczas rozmów nieformalnych Parlamentu i Rady, teraz potrzebują formalnego potwierdzenia, aby mogły stać się prawem. Wszystkie produkty wprowadzone na rynek zanim to nastąpi, będą mogły pozostać w sprzedaży na kolejne trzy lata. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie swojego prawa.

Za PE

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.