Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ŚLIWKI W OCCIE I NALEWKA Z SOSNY
Główna » Aktualności

ŚLIWKI W OCCIE I NALEWKA Z SOSNY

Autor: Red. dnia 6 listopada 2015

Kolejne przysmaki z lubuskiego wzbogacają Listę Produktów Tradycyjnych!
Do grona chronionych dołączyły niedawno: „Śliwka w occie” oraz „Nalewka sosnówka”. Tradycja wytwarzania tych produktów przywędrowała do naszego województwa razem z przesiedleńcami zza obecnej wschodniej granicy. Zarówno marynowana śliwka, jak i nalewka z pączków i pędów sosny wywodzą się z kuchni wiejskiej, w której używano tego, co było dostępne w dużych ilościach (drzewa śliwek węgierek na stałe wpisały się w krajobraz polskiej wsi, a wspaniałe lasy są wizytówką lubuskiego) i w dodatku praktycznie za darmo.

„Śliwka w occie” – to specjalność gospodyń z Maszewa Lubuskiego. Marynowane w occie, z dodatkiem cynamonu, goździków i wanilii śliwki węgierki, to przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Są świetnym dodatkiem do mięs – pieczonych oraz podawanych na zimno; są także składnikiem sałatek.
„Nalewka sosnówka”
Kolejnym produktem nawiązującym do Kresów Wschodnich jest nalewka na bazie pączków sosnowych. Zalewane spirytusem, pączki sosnowe wydzielają flawonoidy, kwasy żywiczne, garbniki, sole mineralne, witaminę C, to wszystko połączone z dodatkiem miodu stanowi lokalny lek na przeziębienia. Oczywiście nie można pominąć roli wspaniale pachnących olejków eterycznych, wzbogacających walory smakowe nalewki. Na północy województwa, w okolicach Bogdańca, we wsi Łupowo co roku organizowany jest festyn „Zielonej Szyszki”, nawiązujący do okolicznych lasów, którego nieodłącznym elementem jest „Nalewka sosnówka”.

Oprac. A. Czapor

Sliwka w occiemmmm

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.