Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE W SPRAWIE WSPÓŁPRACY
Główna » Aktualności

SPOTKANIE W SPRAWIE WSPÓŁPRACY

Autor: Red. dnia 30 marca 2016

Dnia 22 marca br. odbyło się w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze spotkanie poświęcone stworzeniu skonsolidowanego lubuskiego podmiotu w celu pozyskania środków unijnych na działania innowacyjne. W spotkaniu udział wzięli – prezes LIR Stanisław Myśliwiec, p-cy Forum Rolniczego Władysław Piasecki, dyrektor OR ARR Karol Zieleński, Robert Gromadzki oraz dyrektor Małgorzata Pałys. Rozmowy dotyczyły utworzenia grupy operacyjnej w ramach nowego działania w PROW 2014-20. Nowym działaniem w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich jest m. in. działanie „Współpraca”, które zostało przydzielone ARR do wdrożenia i realizacji. Działanie promuje współpracę w zakresie tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych Europejskich Partnerstw Innowacji (EPI) na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.

Natomiast wsparcie dotyczy – tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI), oraz realizacji przez te grupy projektów, które prowadzą do opracowania nowych rozwiązań w zakresie nowych produktów, praktyk, procesów, technologii, metod organizacji i marketingu w sektorach. Oczekiwanym efektem współpracy podmiotów powinny być nowe, innowacyjne rozwiązania praktycznych problemów zidentyfikowanych przez zainteresowane strony. Beneficjenci: grupy operacyjne na rzecz innowacji utworzone przez co najmniej dwa różne podmioty należące do różnych kategorii z wymienionych poniżej:

  • rolnicy lub grupy rolników,
  • posiadacze lasów,
  • naukowcy: instytuty lub jednostki naukowe, uczelnie,
  • przedsiębiorcy sektora rolnego lub spożywczego ( w tym usług gastronomicznych),
  • przedsiębiorcy sektorów działających na rzecz sektora rolnego i spożywczego (np. producenci nawozów, pasz, środków ochrony roślin, maszyn i urządzeń do produkcji),

Ponadto do grupy operacyjnej mogą należeć:

  • podmioty doradcze,
  • konsumenci i ich organizacje,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • organizacje branżowe i międzybranżowe działające w obszarze łańcucha żywnościowego.

Poziom i wysokość dofinansowania wynosi do 100% kwoty wydatków kwalifikowalnych związanych z kosztami bieżącymi funkcjonowania grupy operacyjnej, prowadzeniem prac badawczych bezpośrednio związanych z wdrożeniem przedmiotu operacji, testów, studiów wykonalności, przygotowania planu operacyjnego grupy, animacji, promocji rezultatów operacji, przygotowania planu biznesowego operacji.

W obecnej fazie partnerzy przygotowują się do pozyskania partnerów ze środowiska naukowego oraz w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy czekają na niezbędne rozporządzenia doszczegóławiające zakresy oraz wymogi wsparcia.

M.P.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.