Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSCY ROLNICY NA SEJMIKU CHŁOPSKIM W BRANDENBURGII
Główna » Aktualności, RP Żagańska

LUBUSCY ROLNICY NA SEJMIKU CHŁOPSKIM W BRANDENBURGII

Autor: Red. dnia 28 marca 2012

W ramach naszej wieloletniej współpracy ze Związkiem Rolników w Brandenburgii (Landesbauernverband Brandenburg e. V.)  uczestniczyliśmy 27 marca br. w  Chłopskim Sejmiku Rolników w Paaren-Glien, podczas którego dokonywano wyboru prezydenta związku na kolejna kadencję. Z ramienia Lubuskiej Izby Rolniczej w spotkaniu uczestniczyli prezes Władysław Piasecki, wiceprezes B. Pietrow oraz dyrektor M. Pałys. Odnowiono sąsiedzkie kontakty, dyskutowano o wspólnych zagadnieniach związanych z rolnictwem Pogranicza Polski i Niemiec oraz pogratulowano Udo Folgartowi  ponownego wyboru  na czteroletnią kadencję  LBV na Brandenburgię. 

Branża rolna sąsiedniego Landu Brandenburgii  boryka się z podobnymi problemami jak Województwo Lubuskie. Prezes Folgart mówił o sytuacji branży, polityce rolnej,  przyszłości dopłat oraz obaw związanych z wyłączeniami 7 % areałów  z produkcji rolnej i 30 % na tzw. „zazielenienia”, wytknął błędy w polityce państwa odnośnie melioracji. Jednym z największych problemów Landu są niekorzystne warunki przyrodnicze, przez co zasady konkurencyjności nie są zachowane – „Nasi rolnicy  nie są złymi rolnikami, a uzyskują o 20-30 % mniejsze plony niż południe Niemiec” – powiedział Folgart,  domagając się dopłat wyrównawczych dla swojego Landu. Nawiązał również do silnego lobby ekologów, którzy szantażują społeczeństwo swoją działalnością, przez co pierwsze konsekwencje ponosi rolnik, a  kolejne poniosą konsumenci  – „Ochrony środowiska nie da się zjeść” – podsumował.

W spotkaniu udział wzięła szeroka reprezentacja władz landowych z prezydentem Brandenburgii MP Platzkiem oraz prezesem Krajowego Związku Bauerow z Bawarii.

Jedną z dalekoidących idei prorozwojowych przedstawił min  Vogelsenger w swoim wystąpieniu poświęconym priorytetom rozwoju bioenergii – dokonując  uzasadnienia zakładania ferm wiatrowych nie tylko na terenach związanych z rolnictwem. Nie widzi on mianowicie przeciwwskazań aby wiatraki i fermy wiatrowe powstawały w lasach, chroniąc przez to grunty orne, których jest coraz mniej dla rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Lubuscy przedstawiciele samorządu rolniczego mogli utożsamić się z każdym z dyskutowanych problemów mogli wymienić doświadczenia i mówić jednym głosem w  Brukseli by rolnictwo europejskie mogło wyżywić Europę.

Red.

 

GALERIA:

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.