JESIEŃ W GLIŚNIE
W dniu 18 września br. na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Gliśnie odbyła się impreza promocyjno-handlowa „Jesień w Gliśnie”, zorganizowana przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, pod patronatem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka oraz Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.
Gości i uczestników imprezy powitali dyrektorzy LODR, a oficjalnego otwarcia dokonali Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch oraz Wiceprezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Madej, który wraz z Członkami Zarządu LIR Czesławem Hładkim i Andrzejem Kuziemskim reprezentowali Lubuską Izbę Rolniczą.
Jak co roku, było wiele atrakcji: wystawa drobnego inwentarza, wystawa i sprzedaż rękodzieła, na stoiskach kół i stowarzyszeń gospodyń wiejskich panie serwowały przeróżne domowe ciasta oraz potrawy regionalne i lokalne. Na stoiskach ogrodniczych można było dokonać zakupu warzyw i owoców, cebulek kwiatowych, sadzonek róż, bylin, skalników, drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Można było także skorzystać z porad, doradztwa i informacji u przedstawicieli LODR, ARiMR, ARR i ANR.
Na scenie czas umilały śpiewem i muzyką zespoły: Kęszyczanki, Janczewianki i Drzewiczanie.
W ramach imprezy odbył się konkurs kulinarny „Rozgrzewające zupy jesienne”.
Najwięcej emocji i wrażeń dostarczył, jak w każdym roku, turniej wsi pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wsi lubuskiej”. Celem turnieju jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej, popularyzacja i prezentacja dorobku mieszkańców wsi, kultywowanie tradycji i kultury ludowej oraz promocja wsi.
W turnieju wzięło udział 7 wsi: Gościm – gm. Drezdenko, powiat strzelecko-drezdenecki, Janczewo – gm. Santok, powiat gorzowski, Połęcko – gm. Maszewo, powiat krośnieński, Połęcko – gm. Ośno Lubuskie, powiat słubicki, Rychlik – gm. Sulęcin, powiat sulęciński, Skąpe – gm. Skąpe, powiat świebodziński, Wyszanowo – gm. Międzyrzecz, powiat międzyrzecki.
Zespoły rywalizowały w 9 konkurencjach: scenka rodzajowa z życia wsi, taniec, „baby, babki, babeczki”, „nie daj się wkręcić”, transparent promujący wieś, rozpoznawanie nazw gatunków drzew, ubijanie piany z jednego jajka, nawlekanie koralików na nitkę. W ramach promocji wsi każda wioska w namiocie zaprezentowała swój dorobek.
W Turnieju zwyciężyli mieszkańcy Rychlika. Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.
Lubuska Izba Rolnicza ufundowała puchar, który wręczył wiceprezes Stanisław Madej drużynie z Gościmia za zajęcie II miejsca.
Gratulujemy wszystkim zespołom za zaprezentowanie swego dorobku i reklamę wsi, za mobilizację, zmagania, za dostarczenie emocji i wrażeń, za wspaniałą zabawę.
E.R.