Główna » Aktualności, Wyróżnione

SIEW BEZ OPŁAT?

Autor: Red. dnia 16 marca 2017

Rada Ministrów 14 lutego br. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, przedłożony przez ministra rolnictwa. Co się zmieni?

W nowelizacji ustawy przewidziano nowe rozwiązania w relacjach między hodowcami, organizacjami hodowców, a posiadaczami gruntów rolnych i organizacjami posiadaczy gruntów rolnych, jeśli chodzi o pobieranie opłat związanych z wykorzystaniem we własnym gospodarstwie do siewu materiału ze zbioru odmiany chronionej krajowym wyłącznym prawem hodowcy do odmiany (opłat od rozmnożeń własnych). Rolnicy od lat domagali się zmiany skomplikowanego i uciążliwego systemu pobierania opłat.

Hodowca będzie mógł zdecydować o udostępnieniu wybranych przez siebie odmian chronionych – bez pobierania opłat od rozmnożeń własnych w wyznaczonym przez siebie okresie, np. ze względów marketingowych. Mówiąc prościej, generalnie opłaty z tytułu odstępstwa rolnego nie będą będą już rolników obowiązywać. Za to, co wyprodukujemy we własnym gospodarstwie i wysiejemy znowu na polu nie będziemy już płacić. Oczywiście pamiętajmy, że przepisy te dotyczą odmian chronionych prawem krajowym. Te objęte ochroną prawną na poziomie unijnym wciąż będą objęte opłatą licencyjną.

Przewidziano także, rekomendowaną przez Izby Rolnicze, możliwość jednorazowego pobierania opłaty od rozmnożeń własnych przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego.

Zwolniono posiadaczy gruntów rolnych z obowiązku przekazywania hodowcom albo organizacjom hodowców pisemnej informacji, dotyczącej wykorzystania materiału ze zbioru oraz wykreślono możliwość przeprowadzenia kontroli przez hodowcę albo organizację hodowców u posiadaczy gruntów rolnych.

Źródło: WIADOMOŚCI ROLNICZE, 2017-03-01, SAMUEL SKRZYSZ, str.: 10

AGNASŹródło: www.agencjanasienna.pl

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.