Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WSPÓLNE POSIEDZENIE RAD POWIATOWYCH
Główna » Aktualności, Konferencje, Targi rolnicze i dożynki

WSPÓLNE POSIEDZENIE RAD POWIATOWYCH

Autor: Red. dnia 20 grudnia 2011

W dniu 15.12.2011r. w sali narad Miejskiego Ratusza w Świebodzinie odbyło się wspólne posiedzenie Świebodzińskiej i Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR.
Obradom przewodniczył przewodniczący Świebodzińskiej RP Alfred Kałużny. Obrady przebiegały w świątecznym nastroju. Stoły zostały przystrojone świątecznymi stroikami, dla każdego uczestnika spotkania przewodniczący A. Kałużny przygotował czekoladowego mikołaja. Był też opłatek, którym na koniec spotkania uczestnicy podzielili się składając sobie wzajemnie świąteczno-noworoczne życzenia.

Zaproszeni goście przedstawili informacje zgodnie z zaproponowanym porządkiem spotkania.

Tadeusz Jasionek, przedstawiciel firmy Woodwaste Sp. z o.o. z siedzibą w Przytocznej przedstawił ofertę współpracy z rolnikami w zakresie skupu słomy, siana, zboża i innych produktów pochodzenia roślinnego. Firma produkuje biomasę do spalania w formie peletu. Istnieje możliwość zawarcia długoterminowych umów na dostawę biomasy.

Zbigniew Żywień – dyrektor LODR podziękował za bardzo dobrą współpracę Lubuskiej Izby Rolniczej z LODR. Zachęcał do korzystania z działania „Korzystanie z usług doradczych” w ramach PROW 2007-2013 gdzie rolnicy otrzymują wsparcie na doradztwo w zakresie przeprowadzenia audytu w zakresie oceny dostosowania gospodarstwa do minimalnych norm i wymogów wzajemnej zgodności (cross-compliance) lub sporządzenia planu dostosowania gospodarstwa do tych norm i wymogów.

Dyrektor zwrócił się również z apelem o pomoc w reaktywowaniu w naszym województwie Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników, aby młodzi rolnicy mogli się wspólnie organizować i prowadzić wymianę doświadczeń. Zjazd odbędzie się 20-21 stycznia 2012r.w Kalsku.

Jan Gembara, kierownik PZDR w Świebodzinie, przedstawił projektowane kierunki zmian Wspólnej Polityki Rolnej po 2013r., planowane zasady wypłacania dopłat obszarowych, proekologicznych i dla młodych rolników. Przedstawił również dane i wskaźniki dotyczące rolnictwa powiatu świebodzińskiego

Katarzyna Jarosławicka poinformowała o ilości złożonych wniosków o płatności bezpośrednie, rolnośrodowiskowe i innych w Biurze Powiatowym ARiMR W Świebodzinie oraz o wydanych decyzjach i realizacji płatności.

Jerzy Wójcik, przedstawiciel regionalny firmy Märk Polska Sp. z o.o. w Szczecinie, zaprezentował ofertę firmy, która prowadzi skup roślin energetycznych, głównie zboża oraz rzepak, do produkcji biopaliw w fabrykach mieszczących się w Schwedt (Niemcy). Firma zawiera umowy kontraktacyjne, nie stosuje potrąceń za towar gorszy jakościowo. Skup płodów rolnych prowadzony jest w ciągu całego roku.

Mariusz Krepski – dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Świebodzinie zapoznał ze sposobem prowadzenia prac doświadczalnych oraz wynikami prowadzonego porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego i rolniczego.

Małgorzata Pałys – dyrektor biura LIR zapoznała z działalnością Lubuskiej Izby Rolniczej w 2011r., z zorganizowanymi lub współorganizowanymi ważniejszymi spotkaniami i przedsięwzięciami, szkoleniami dla rolników, odbytymi posiedzeniami, wydanymi opiniami i stanowiskami dot. obrotu ziemią, udzielanymi poradami prawnymi dla rolników.

Eugeniusz Rudkiewicz przekazał uwagi radcy prawnego co do ewentualnych skutków prawnych odnośnie treści zapisu niektórych punktów umowy, jak i samej umowy, jaką zawarcie proponuje firma rolnikom w sprawie pomocy w wyegzekwowaniu odszkodowania za słupy energetyczne stojące na gruntach rolników. Wokół tego tematu wywiązała się dyskusja ponieważ temat odszkodowania za słupy energetyczne, za bezumowne korzystanie z gruntów rolnika i utrudnienia w uprawie zawsze wywołuje emocje. Zaproponowano aby przygotować i opracować procedurę odszkodowawczą dla rolnika za słupy energetyczne. Wzory pism zamieścić na stronie internetowej LIR.

Zbigniew Kołodziej – przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku woj. Lubuskiego poruszył problem melioracji w województwie, konserwacji bieżących jak i zadań inwestycyjnych na urządzeniach melioracji wodnych. Powiedział że prowadząc konserwacje bieżące na inwestycjach nie należy zapominać o innych konserwacjach. Planowanie robót melioracyjnych powinno odbywać się przy uzgodnieniach z przedstawicielami organizacji w terenie.

Alfred Kałużny poinformował o działalności Stowarzyszenia „LGD Działaj z Nami” oraz o możliwości składania wniosków w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” tj.: Małe projekty, Odnowa i rozwój wsi, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

E.R.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.