Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE ŻARSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze

POSIEDZENIE ŻARSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 16 grudnia 2011

W dniu 15 grudnia w Lubsku zebrała się Żarska Rada Powiatowa LIR. Spotkaniu przewodniczył Marian Dziwulski – przewodniczący rady. Po przywitaniu gości, delegatów oraz licznie przybyłych na spotkanie rolników głos zabrał Henryk Dybka – sekretarz Gminy Lubsko. W swym wystąpieniu podsumował rok 2011 oraz podał plany na 2012 rok.

Następnie wystąpił Zbigniew Kuźma – inspektor wydziału GKiM UM w Lubsku i przedstawił zapisy w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Lubsko. Prosił, aby rolnicy skorzystali z możliwości składania wniosków z propozycjami zmian w studium zagospodarowania. Zaznaczył, że tylko do końca roku istnieje możliwość złożenia wniosku, który po pozytywnym rozpatrzeniu będzie mógł zostać naniesiony na plan obowiązującego studium. Podkreślił, że rolnik może wnioskować o zmianę uwarunkowań tylko własnych gruntów.

Kolejnym zaproszonym gościem, który zabrał głos był Włodzimierz Reszelski z GNiAZ w Lubsku. Odniósł się do wypowiedzi Pana Zbigniewa Kuźmy zauważając jak ważne jest, aby rolnicy mając możliwość zmiany w studium składali wnioski, ponieważ rzeczoznawca majątkowy przy wycenie gruntów określa cenę przede wszystkim na podstawie planu zagospodarowania, a jeżeli go nie ma, kolejnym dokumentem stanowiącym podstawę wyceny jest właśnie studium uwarunkowań. W dalszej części swej wypowiedzi przedstawił zmiany w dzierżawach i sprzedażach gruntów ANR w oparciu o nowelizację ustawy z 3 grudnia 2011r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i o kształtowaniu ustroju rolnego. Podstawowym celem nowelizacji ustawy jest przyspieszenie procesu prywatyzacji państwowych gruntów z korzyścią dla gospodarstw rodzinnych. Pomóc w tym mają przede wszystkim wyłączenia z dużych obszarowo (od429 ha w górę) dzierżawionych nieruchomości 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy. Wyłączone grunty zostaną zaoferowane w pierwszej kolejności rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw rodzinnych. W przypadku, gdy dzierżawca nie wyrazi zgody na wyłączenia, będzie dzierżawić całość gruntów do końca trwania umowy, jednak zgodnie z nowelizacją umowa nie będzie mogła być już przedłużona. Dodatkową karą będzie utrata prawa pierwszeństwa w nabyciu dzierżawionych gruntów.

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną w nowelizacji ustawy jest obniżenie z 20% do 10% wpłaty wymaganej przed zawarciem umowy sprzedaży w przypadku rozkładania na raty ceny sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Została jednak wycofana możliwość spłacania należności drogą niepieniężną, a oprocentowanie rat kredytu na dziś wynosi 5,45%.

Ponadto znowelizowana została definicja rolnika indywidualnego. Nowelizacja dodaje zapisy m.in. o obowiązku udokumentowania co najmniej 5-letniego zameldowania na terenie danej gminy i osobistego prowadzenia przez ten okres gospodarstwa o powierzchni do300 ha. Warte podkreślenia jest ot, iż musi być on zameldowany w danej gminie, aby podejść do przetargu ograniczonego, a nie tylko mieć zakupione grunty na terenie właściwej gminy. Do innych zapisów, które zostały zmienione w ustawie należy również szersze upowszechnianie informacji o sprzedaży nieruchomości z ZWRSP. Agencja będzie miała obowiązek publikacji wykazów w siedzibach właściwych izb rolniczych.

Włodzimierz Reszelski na koniec swojej wypowiedzi dodał, że zgodnie ze statutem z dnia 5 grudnia 2011r. do końca 2012 roku zostaną zniesione GNiAZ-y.

Następnie głos zabrał Ryszard Werecki – kierownik inspektoratu Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Na początku zdał sprawozdanie z działań poczynionych w 2011 r. oraz przedstawił problemy ze zwiększającą się liczebnością bobrów. Następnie przedstawił zasady zakładania spółek wodnych.

Jako ostatni głos zabrał Burmistrz Lubska – Bogdan Bakalarz. Przedstawił problemy występujące w gminie oraz poinformował, że na trenie działają dwie grupy lokalne: LGD Grupa Łużycka oraz Łużycka Grupa Rybacka. Zachęcał do korzystania z funduszy unijnych, pozyskiwanych za pośrednictwem w/w grup.

Na koniec posiedzenia przewodniczący Żarskiej Rady Powiatowej LIR – Marian Dziwulski podziękował przybyłym za spotkanie i zapraszał na kolejną radę, która odbędzie się w nowym roku.

A.S.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.