Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » DEBATA ROLNA 2017
Główna » Aktualności, Konferencje

DEBATA ROLNA 2017

Autor: Red. dnia 21 września 2017

pasek KSOW 2

Zapraszamy do zarejestrowania się jako partner KSOW na www.ksow.pl

W dniu 19 września br. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego odbyła się „Debata Rolna 2017” poświęcona istotnym sprawom dotyczącym przede wszystkim lubuskiego rolnictwa. Debatę zorganizowała Lubuska Izba Rolnicza wraz z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka. Spotkanie otworzył prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec, który przywitał uczestników spotkania, przede wszystkim rolników oraz szefów i przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem. Natomiast w słowie wstępnym wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn wspomniał m. in. o działaniach realizowanych w województwie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po oficjalnym otwarciu Debaty wyróżnienia w postaci odznak honorowych otrzymali:

Odznaka „Zasłużony dla Rolnictwa”:

 1. Zdzisław Masternak – z miejscowości Gola, gmina Szlichtyngowa, powiat Wschowski
 2. Bogdan Matuszewski – z miejscowości Drzeniów, gmina Cybinka, powiat Słubicki
 3. Eugeniusz Molik – z miejscowości Stoki , gmina Pszczew , powiat Międzyrzecki
 4. Ryszard Pikulski – – z miejscowości Mirocin Średni, gmina Kożuchów, powiat Nowosolski

„Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” srebrna odznaka

 1. Bogusław Pietrow – z miejscowości Słubice, gmina Słubice, powiat Słubicki

„Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” brązowa odznaka

 1. Marian Dąbrowski – z miejscowości Lubsko, gmina Żary, powiat Żarski
 2. Marian Hrycak – z miejscowości Jelenin, gmina Żagań, powiat Żagański
 3. Ryszard Pikulski – z miejscowości Mirocin Średni, gmina Kożuchów, powiat Nowosolski
 4. Michał Potocki – z miejscowości Sudoł, gmina Czerwieńsk, powiat Zielonogórski
 5. Jolanta Skorupińska – z miejscowości Przyczyna Górna, gmina Wschowa, powiat Wschowski
 6. Dariusz Sosiński – z miejscowości Bronowice, gmina Strzelce Krajeńskie, powiat Strzelecko- Drezdenecki
 7. Tadeusz Stempel – z miejscowości Nowe Miasteczko, gmina Nowe Miasteczko, powiat Nowosolski

„Zasłużony dla Lubuskiego Rolnictwa” brązowa odznaka:

 1. Antoni Choleniewski – z miejscowości Raduszec Stary, gmina Krosno Odrzańskie, powiat Krośnieński
 2. Andrzej Pilarek – z miejscowości Osiecznica, gmina Krosno Odrzańskie, powiat Krośnieński
 3. Regina Poźniak – z miejscowości Osiecznica, gmina Krosno Odrzańskie, powiat Krośnieński
 4. Adam Śliwczyński – z miejscowości Łochowice, gmina Krosno Odrzańskie, powiat Krośnieński
 5. Adam Tomczak – z miejscowości Nowa Sól, gmina Nowa Sól, powiat Nowosolski

pasek KSOW 2

Zapraszamy do zarejestrowania się jako partner KSOW na www.ksow.pl

Podczas Debaty mogli wypowiedzieć się zaproszeni goście. List od Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka odczytał Stanisław Ganczarski kierownik Oddziału Rolnictwa i Rozwoju Wsi w LUW. Przewodniczący Lubuskiego Forum Rolniczego Władysław Piasecki podziękował szefom związków zrzeszonych w Forum za ich pracę, która z pomocą Wojewody i Marszałka Województwa Lubuskiego idą w dobrym kierunku, życzył również wszystkim owocnego spotkania. Natomiast Katarzyna Osos Poseł na Sejm RP pogratulowała odznaczonym. Powiedziała, że jeśli tylko czas pozwala stara się uczestniczyć w tego typu spotkaniach, dzięki czemu poznaje lokalne problemy i w miarę możliwości pomaga w ich rozwiązywaniu.

Podczas Debaty odbyły się trzy prelekcje. Pierwszy temat, który przedstawiła dr Justyna Korycka z Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych to „Innowacje w rolnictwie – innowacyjne podejście do analizy żywności”. Pani doktor powiedział m.in. o tym, czym zajmuje się LOIWA, a także o bezpieczeństwie żywności i jej jakości, które muszą być zapewnione w całym cyklu rolno – spożywczym, tj. od produkcji pierwotnej do momentu spożycia. Przedstawiła, dlaczego tak istotna jest analiza produktów żywnościowych w celu stwierdzenia, co tak naprawdę spożywamy. Dotyczy to fałszowaniu żywności, zagrożeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych, alergenów i produktów GMO, jak również prestiżu dla producenta w postaci wystawianych certyfikatów. Wykład swój podsumowała, aby nie wpadać w paranoję gdyż wszystko jest dla ludzi, należy jedynie zachować równowagę w doborze produktów spożywczych.

Kolejnym prelegentem był Karol Zieleński zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z wykładem „Rola i zadania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa”.KOWR powstał 1 września br. w wyniku połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Jednym z podstawowych celów powstania KOWR było zmniejszenie ilości instytucji, a tym samym ograniczenie kosztów ich funkcjonowania i poprawę świadczonych usług, a także skupienie zadań płatniczych w jednej instytucji tj. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli chodzi o lokalizację KOWR na terenie województwa lubuskiego pozostanie on taki jak w przypadku struktury byłej ANR, czyli OT w Gorzowie Wlkp., filie w Zielonej Górze, Popęszycach, Lubsku, Międzyrzeczu, Baczynie, Ośnie Lubuskim oraz Sławie. Na koniec dyrektor Karol Zieleński mimo dużego obciążenia pracą z optymizmem patrzy na działalność KOWR, jednocześnie dodał żartobliwie, iż ciężko mówić o „dziecku”, które ma dwa tygodnie inaczej, iż jest wspaniałe. O nastolatku można powiedzieć już znacznie więcej, dlatego przy następnym spotkaniu z pewnością ta rozmowa będzie miała inny charakter, gdyż będziemy mądrzejsi o nowe doświadczenia.

pasek KSOW 2

Zapraszamy do zarejestrowania się jako partner KSOW na www.ksow.pl

Ostatnim wykładowcą była Zofia Batorczak Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, która przedstawiła „Program i wymogi bioasekuracji”. Wspomniała o ptasiej grypie, która dotknęła województwo lubuskie i ogromie pracy, którą wykonały w tym czasie służby weterynaryjne, a także o jej skutkach w postaci likwidacji hodowli i kosztów związanych z ubojem i utylizacją. Przedstawiła przy tym zagadnieniu Praktyczny podręcznik z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, który mówi, iż najważniejszym elementem ochrony drobiu przed wirusem ptasiej grypy jest ścisłe i rygorystyczne stosowanie zasad bioasekuracji, czyli takich zasad, które mają zabezpieczyć drób przed możliwością zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt, w tym grypę ptaków. Omówiła również temat AFS, z którym borykają się służby na wschodzie kraju. Istotne jest przygotowanie na sytuację, w której ta choroba może dotrzeć na zachód Polski i zaangażowanie instytucji w celu jak najlepszej prewencji, między innymi redukcję pogłowia dzika.

Na zakończenie, przed występem zespołu śpiewaczego „Wierzbniczanki”,

prezes LIR Stanisław Myśliwiec podsumował tegoroczną debatę, podziękował uczestnikom za przybycie, a w szczególności Poseł na Sejm RP Katarzynie Osos, która jako jedyna reprezentowała na spotkaniu lubuskich parlamentarzystów.

medialne

Zobacz także:

Informacja na gazetalubuska.pl:

http://www.gazetalubuska.pl/strefa-biznesu/a/debata-rolna-2017-w-zielonej-gorze-film-zdjecia,12496676/

oraz na zachod.pl

http://www.zachod.pl/radio-zachod/debatowali-o-lubuskim-rolnictwie/

Lubuska Izba Rolnicza dziękuje za wsparcie sponsorom Debaty Rolnej 2017:

logo_BsWschowa_poziom

logo SKR

Bs KOZUCHÓW

ckz-logo

 

 

4_arimr_logo_cienDane Andrzej Haniszewski

 

Golice-RSP-logo-2

 

 

 

BGŻ

 

 

 

 

 

 

pasek KSOW 2

Zapraszamy do zarejestrowania się jako partner KSOW na www.ksow.pl

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.