Główna » Aktualności

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY PSZCZELARSKIE

Autor: Red. dnia 13 grudnia 2011

19 listopada 2011 w Mierzynie obradowali lubuscy pszczelarze oraz uznani specjaliści w tej dziedzinie z kraju i zagranicy. Spotkanie miało charakter szkoleniowy i rozpoczęło się od zaprezentowania przez Kiriłła Wiktorowicza Bogomołowa z Rosji sprzętu do ekologicznego zwalczania warozzy u pszczół. Bogomołow jest pracownikiem naukowym instytutu przyrodniczo pszczelarskiego w Rybnoje, w którym zajmuje się m. in. badaniami nad roślinami miododajnymi.

Liczna reprezentacja lubuskich pszczelarzy na konferencji

Liczna reprezentacja lubuskich pszczelarzy na konferencji

Ciekawymi gośćmi byli Jadwiga i Tadeusz Palowie z Kanady, którzy wyjechali z Polski kilkanaście lat temu. Obecnie małżeństwo prowadzi w Kanadzie zawodową pasiekę licząca 10 tys. rodzin pszczelich. Surowe warunki klimatyczne sprawiają, iż zimowanie pszczół odbywa się w klimatyzowanych pomieszczeniach, do których przewożone są w październiku i przebywają tam do początku kwietnia. W pomieszczeniach tych automatycznie steruje się temperaturą, wilgotnością i wentylacją. Pszczelarska farma jest w pełni zmechanizowana, w okresie miodobrania codziennie pozyskuje się 15 ton miodu. W pasiece oprócz właścicieli pracuje dwóch synów oraz trzech pracowników z Polski.

Kolejnym gościem spotkania był Zdzisław Zieniewicz, chemik z 30 letnim doświadczeniem pracy na wydziale chemii Politechniki Wrocławskiej, mówił o „Nieco innej gospodarce pasiecznej” czyli o zwalczaniu warrozy przy pomocy kumafosu oraz kwasów organicznych.

Kolejnym zagranicznym gościem był Marjan Rynkieviź z Litwy. Prezes Wilińskiego Rejonowego Związku Pszczelarzy a temat, który omówił to „Woda w życiu pszczół”. Rynkieviź jest absolwentem Policealnego Studium Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Wielokrotnie bywał już na spotkaniach z polskimi pszczelarzami, jak i gościł u siebie wycieczki pszczelarzy z Polski. Angażuje się w pracy licznych organizacji pszczelarskich, dzieląc się swym doświadczeniem i wiedzą.

Spotkanie pokazało, że pszczelarzy więcej łączy niż dzieli, bez względu na to skąd pochodzą. Zakończono je dyskusją oraz wymianą doświadczeń między uczestnikami.

Red.

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.