Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WALNE ZGROMADZENIE LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ
Główna » Aktualności, RP Wschowska

WALNE ZGROMADZENIE LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Autor: Red. dnia 24 kwietnia 2007

W dniu 23 kwietnia 2007 roku w sali narad Lubuskiego OR ARiMR w Zielonej Górze odbyło się Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej, na którym podsumowano działalność Izby w 2006r. oraz uchwalono budżet LIR na rok 2007.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lubuskich instytucji pracujących i działających na rzecz rolnictwa oraz posłowie RP, w osobach: Józef Zych i Waldemar Starosta.

Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie Zarządu LIR za 2006r., sprawozdanie finansowe za 2006r. i sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Udzieliło absolutorium Zarządowi za 2006 rok. Prezes Spółki z o.o. „Rolnictwo Lubuskie” działającej przy LIR, Zbigniew Żywień, przedstawił informację z działalności Spółki w 2006r.

Prezes LIR Władysław Piasecki zwrócił się do parlamentarzystów z apelem o nadzorowanie w procesach przygotowawczych ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej, dot. między innymi nawożenia gnojowicą i obornikiem, by nie była zbyt rygorystyczna dla rolnictwa. Skierował do przedstawicieli ARiMR prośbę, aby Agencja wystąpiła o przyspieszenie udzielania przez banki kredytów z linii na modernizację gospodarstw rolnych, chociaż do czasu uruchomienia tego działania w ramach PROW na lata 2007-2013. Poinformował zebranych, że LIR zamierza zawrzeć z ANR OT w Gorzowie Wlkp. porozumienie w zakresie współpracy na rzecz rozwiązywania problemów związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi.

Waldemar Starosta (Poseł RP) – poinformował, że przedstawiciele izb rolniczych uczestniczą w pracach komisji cenowej żywca. Zadeklarował pomoc w realizacji propozycji zmian ustaw okołorolniczych, przygotowanych przez LIR oraz w zakresie zmiany rozporządzenia ministra środowiska w sprawie sposobu szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną.

Józef Zych (Poseł RP) – odniósł się do spraw związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego w woj. lubuskim. Powiedział, że ze zmianą rozporządzenia dot. szacowania szkód łowieckich związana jest sprawa zmiany kodeksu cywilnego, a na dzień dzisiejszy takich zmian w Sejmie się nie planuje. Bardzo ważnym jest uregulowanie spraw własnościowych, by była jedna forma własności – właściciel, a nie właściciel i użytkownik wieczysty.

Stanisław Hałabura (ARiMR) – poinformował, że losowanie kolejności rozpatrywania  wniosków złożonych w zakresie działania „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” w ramach SPO zostało przełożone z 26 kwietnia na później. Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony musi być kompletny i odpowiednio uzasadniony. W przeciwnym razie rolnik zostanie wezwany do jego uzupełnienia. Za 2006 rok Agencja wypłaciła wszystkie płatności z dopłat bezpośrednich. Do zrealizowania pozostały tylko te, które są w toku postępowania wyjaśniającego (około 76 spraw). W ramach PROW-u na lata 2007-2013 w pierwszej kolejności zostaną uruchomione te działania, które nie wymagają akredytacji Unii Europejskiej, tj. ONW, wsparcie grup producenckich, renty strukturalne.

Tadeusz Woźniak (Woj. Lekarz Wet.) – powiedział, że na terenie woj. lubuskiego w 2006 r. wprowadzony został program zwalczania choroby Aujeszkyego. Zakończone zostało pierwsze próbobranie wśród trzody chlewnej na tę chorobę. Wykryto 14 reakcji dodatnich w 3 ogniskach, co jest wynikiem zadawalającym. Wkrótce rozpoczęte zostanie drugie próbobranie.

Alina Kwapińska (Dyrektor OT ARR) – przekazała informację o warunkach, jakie rolnik musi spełnić aby mógł otrzymać dopłaty do upraw roślin energetycznych oraz podała wykaz firm zarejestrowanych jako podmioty skupowe lup pierwsze jednostki przetwórcze, z którymi rolnik jest zobowiązany zawrzeć umowę na dostawę surowców energetycznych w ilości odpowiadającej co najmniej plonowi reprezentatywnemu. Do 30 czerwca Agencja przyjmuje wnioski o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

 

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.