WSPÓLNE POSIEDZENIE LUBUSKIEGO FORUM ROLNICZEGO I KOMISJI ROLNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
W dniu 10 kwietnia 2019 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Lubuskiego, w którym na zaproszenie Przewodniczącego Komisji uczestniczyli członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego.
Władysław Piasecki, przewodniczący LFR przedstawił genezę jego powstania oraz główne założenia działalności. Forum, choć skupia osoby działające w branży rolnej, to jednak problemy z jakimi się borykają nie zawsze dotyczą wszystkich członków. Nie przeszkadza to jednak na wspólne wypracowywanie stanowisk i przedstawianie ich w dialogu z władzami samorządowymi. Tu widoczna jest co raz większa rola związków tego typu.
Stąd też apel przewodniczącego LFR do Komisji Rolnictwa o udzielenie poparcia w rozwiązaniu najbardziej aktualnych problemów:
– niekorzystnego projektu ustawy regulującej odległość ferm od budynków mieszkalnych – podmioty, które dotychczas nie otrzymały decyzji o pozwoleniu na budowę, z dniem 1 lipca 2019 r. podlegać będą pod nową ustawę. Rodzi się pytanie, co w sytuacji, w której rolnik zainwestował już środki w zakup nieruchomości, opracowanie projektu budowlanego, raportu oddziaływania na środowisko czy podpisał umowy na dostawę urządzeń przemysłowych. Ta ustawa, która ma wejść 1 lipca w życie, bardzo mocno skomplikuje hodowle w województwie lubuskim. Należy odpowiedzieć na pytanie: czy chcemy hodować zwierzęta? Bowiem ustalenie arbitralnie minimalnej odległości ferm od zabudowań mieszkalnych może się okazać bardzo niekorzystne w dalszym rozwoju produkcji zwierzęcej. Nasze stanowisko w tej sprawie będzie negatywne.
– ustawy o odpadach – znaczny wzrost kosztów utylizacji (200%) oraz brak firm utylizacyjnych chętnych do odbioru odpadów poprodukcyjnych; dziś, dla rolników produkujących kiszonki, sianokiszonki, odbiór zużytej folii jest bardzo dużym problemem;
– ustawy dotyczącej terminów stosowania nawozów azotowych – ze względu na widoczne zmiany w warunkach pogodowych niezbędne jest dostosowanie istniejących przepisów i umożliwienie stosowania nawozów azotowych przed dniem 1 marca; w innych państwach dopuszcza się zmiany terminów stosowania nawozów, w Polsce bez względu na to się, co dzieje w pogodzie obowiązują terminy kalendarzowe, urzędowe. Jest to szczególnie niekorzystne dla woj. lubuskiego, w którym dominują gleby o słabej bonitacji. Musimy wspólnie takie rzeczy negować i występować o ich zmianę. To musi być dostosowane do realiów.
Jak podkreślił Władysław Piasecki lubuskie rolnictwo jest inne niż w pozostałych rejonach kraju. Mimo fatalnej sytuacji klimatyczno glebowej w naszym województwie jest wiele rzeczy pozytywnych, na które należy zwrócić uwagę. Mamy największe gospodarstwa rolne w Polsce, najwyższą wydajność krów, jesteśmy także jednym z największych producentów drobiu, mamy wspaniałą hodowlę bydła mięsnego, świetnie działających producentów warzyw. Z ubolewaniem podkreślił, iż mimo stałego dialogu z władzami samorządowymi, nie udało się wprowadzić wapnowania gleb, a przecież nie tylko rolnik jest odpowiedzialny za zakwaszenie gleby – także ogólny stan środowiska, jak np. kwaśne deszcze.
Kolejną bardzo ważną rzeczą mającą wpływ na lubuskie rolnictwo jest brak decyzyjności instytucji związanych z rolnictwem na poziomie województwa. Niestety, wszystkie ważne kwestie podejmowane są w Warszawie. Stąd prośba o poparcie i wspólne wypracowanie stanowiska względem przedstawionych problemów.
Stanisław Myśliwiec odniósł się pokrótce do wyżej przedstawionych problemów, których rozwiązanie musi nastąpić na szczeblu krajowym. Następnie przedstawił te najbardziej aktualne dla woj. lubuskiego, jak m.in. problem rolników powiatu zielonogórskiego związany z brakiem możliwości przejazdu sprzętem rolniczym przez stary most w Cigacicach. Zakaz ten dotyczy wszystkich pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Poprosił o poparcie wniosku Lubuskiej Izby Rolniczej o odstąpienie od zakazu, bowiem utrudnia on normalne funkcjonowanie gospodarstw posiadających grunty po obu stronach Odry.
Kolejnym tematem do podjęcia wspólnego, wraz z Komisją Rolnictwa działania, jest potrzeba zwiększenia liczby stacji meteorologicznych w naszym województwie. Już dziś widać, że zagrożenie suszą w tym roku jest bardzo realne. Dla dobra ogółu tą sprawą należy zając się priorytetowo, stąd prośba o poparcie wniosku na budowę kolejnych sześciu stacji meteorologicznych.
Wśród innych problemów pokrótce przedstawionych przez członków Forum znalazły się także:
– nadmierna biurokracja związana z zatrudnianiem pracowników sezonowych;
– przepisy dotyczące specjalnych wymagań przewozu saletry amonowej pow. 1000 kg;
– zmiany klimatyczne i minimalizacja stuków suszy – wspieranie małej retencji;
– kwestia regulacji przepisów dot. zwierząt przeznaczonych do utylizacji;
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, iż dla właściwego rozwoju lubuskiego rolnictwa niezbędne jest wspólne wypracowanie zasad polityki regionalnej. Ten temat był już wielokrotnie poruszany na spotkaniach różnego szczebla, jednak w dalszym ciągu w kwestii jego wprowadzenia nie podjęto żadnych kroków. Dlatego członkowie Forum zaapelowali do Komisji Rolnictwa, by Urząd Marszałkowski, mając do dyspozycji Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi, taką strategię w porozumieniu z Lubuskim Forum Rolniczym dla woj. lubuskiego opracował.
Aneta Jędrzejko