Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSCY PRODUCENCI ROLNI Z WIZYTĄ NA POMORZU
Główna » Aktualności, Wyróżnione

LUBUSCY PRODUCENCI ROLNI Z WIZYTĄ NA POMORZU

Autor: Red. dnia 2 lipca 2019

pasek-KSOW

W dniach 4-7 czerwca 2019r. Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny na Pomorze pod tytułem „Rozwijanie sieci współpracy producentów produktów regionalnych i tradycyjnych”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2018-2019. Głównym celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń naszych regionalnych producentów z wytwórcami na Pomorzu, w regionie Kaszuby, Żuławy i Kociewie.

W wyjeździe uczestniczyli lubuscy rolnicy, producenci rolni, sadownicy, producenci produktów ekologicznych, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych, osoby związane z lubuskimi produktami regionalnymi i tradycyjnymi. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował Zarząd z prezesem Stanisławem Myśliwcem na czele oraz delegaci, członkowie rad powiatowych.

Celem wyjazdu w regiony o wysoce rozwiniętej produkcji produktów ekologicznych oraz regionalnych i tradycyjnych było zapoznanie się z historią i tradycją ich wytwarzania, zapoznanie z procesem, metodami i etapami produkcji oraz ze specyfiką produktów i ich związków z obszarem geograficznym.

Wizyta była okazją ukazania wpływu tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych na rozwój i atrakcyjność obszarów wiejskich.

W wizytowanych gospodarstwach i firmach, podczas rozmów i dyskusji, była możliwość degustacji produkowanych tu wyrobów.

Pobyt na Pomorzu rozpoczął się od wizyty w rodzinnej firmie Fungopol Sp z o.o. w Brusach – ekologicznej przetwórni runa leśnego, producenta syropów i przetworów metodami tradycyjnymi, producenta zarejestrowanego produktu tradycyjnego Syrop z pędów sosny. Głównym miejscem pozyskiwania surowca do produkcji są Bory Tucholskie które są jednym z najczystszych ekologicznie i największych leśnych kompleksów Polski. Nadrzędnym celem firmy jest spełnianie wysublimowanych oczekiwań smakowych i jakościowych klienta oraz zaoferowanie produktów, których receptury przekazały babcie. Uczestników wyjazdu przywitał prezes Fungopolu Robert Skórczewski, który opowiedział o historii tej rodzinnej firmy, o jej rozwoju, o stale wzbogacanej ofercie handlowej, a następnie oprowadził po halach produkcyjnych i magazynowych. Fungopol jest członkiem Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do pensjonatu Wichrowe Wzgórze w Chmielnie, gdzie zostali zakwaterowani na okres pobytu na Pomorzu. Wichrowe Wzgórze to    doskonałe miejsce na wypoczynek, znajduje się w pięknym miejscu nad jeziorem Kłodno, w samym sercu Kaszub. Jest to miejsce gdzie tradycja i nowoczesność tworzą świetną harmonię, a piękny widok na długo pozostaje w pamięci. Gospodarze Maria i Jerzy Kostuch to rodowici Kaszubi, starają się stworzyć jak najlepsze warunki do odpoczynku polecając kuchnię kaszubską, na bazie produktów lokalnych. Organizują także warsztaty sztuki kaszubskiej.

pasek-KSOW

W drugim dniu uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Lawendową Osadę w Przywidzu, ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne gdzie na jednym z największych pól lawendy w Polsce uprawia się ponad 20 różnych odmian certyfikowanej lawendy. Osada zajmuje się produkcją i przetwarzaniem lawendy, prowadzi warsztaty oraz agroturystykę oferując trzy Lawendowe Chatki. Gości serdecznie przyjęli oraz oprowadzili po Osadzie opowiadając o swojej historii oraz funkcjonowaniu właściciele gospodarstwa Barbara i Bartosz Idczakowie.

W Lawendowej Osadzie – gospodarstwie agroturystycznym istnieje możliwość korzystania z relaksujących i leczniczych właściwości Wioski SPA (kompleksu do hydro-, chromo-, aroma-, muzyko- i halo terapii). Uczestnicy mieli okazję zwiedzenia w pełni wyposażonych Lawendowych Chatek, obejrzenia prawdziwej drewnianej Bani Ruskiej opalanej drewnem z aromaterapią, Zimnej Balii, Gorącej Balii, basenu z podgrzewaną wodą i ruchomym otwieralnym zadaszeniem który jest czynny przez większą część roku. Każdy miał okazję pobyć przez chwilę w Grocie Solnej z haloterapią, chromoterapią i muzykoterapią, gdzie na podłodze jest 40 cm soli adriatyckiej i kłodawskiej a na ścianach są kruchy solne himalajskie. Grota wyposażona jest w profesjonalny generator aerozolu solnego. Podczas krótkiej terapii pani Beata udzielała informacji o walorach zdrowotnych takiej kuracji. Natomiast w towarzystwie pana Bartosza można było przez chwilę poczuć się astronomem i astrofizykiem przebywając w profesjonalnym obserwatorium astronomicznym wzbogaconym o multimedialną ścieżkę poznawczo-edukacyjną i system „go to” oraz opcję  obserwacji i śledzenia ciał niebieskich, w którym z dala od miejskich zabudowań można prowadzić niezakłócone obserwacje nieba.

Pobyt w Lawendowej Osadzie był okazją degustacji regionalnych produktów oraz produktów na bazie lawendy. Była również możliwość zakupu lawendowych produktów.

            Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tutaj uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzenia i obejrzenia z przewodnikiem: Najdłuższą Deskę Świata z kaszubskiej daglezji mającą 46,53 metra długości której rekord był bity 2-krotnie i która jest symbolem ciężkiej pracy Kaszubów oraz podstawowego budulca, Kaszubskie Nuty – będące tradycyjną pieśnią kaszubską i jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego, Muzeum Gospodarstwa domowego, Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego Łagru, lokomotywę z wagonami przedstawiające „Stację bez powrotu” na bezkresnej Syberii, Bunkier Gryfa Pomorskiego z symulacją nalotu, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego, Największy Fortepian Świata oraz Dom do góry nogami który ma symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami komunistycznego systemu.

Tutaj była również okazja degustacji: regionalnego piwa którego produkcja oparta jest na kaszubskich recepturach i wytwarzane jest z dokładnością jaką gwarantuje dzisiejsza technologia, wędlin z miejscowej masarni oraz swojskiego chleba wypiekanego wg tradycyjnych kaszubskich zwyczajów.

pasek-KSOW

Po powrocie do Wichrowego Wzgórza, podczas uroczystej kolacji odbyło się spotkanie z udziałem dodatkowego partnera zaangażowanego w realizację wyjazdu, z przedstawicielami Pomorskiej Izby Rolniczej którą reprezentował Zarząd z prezesem Zenonem Bistram na czele, delegat do KRIR Zygmunt Stromski oraz dyrektor biura Jarosław Jelinek. Spotkanie było okazją wymiany doświadczeń na temat roli i znaczenia produktów regionalnych i tradycyjnych oraz dyskusji na temat funkcjonowania rolnictwa w regionach, w kontekście ostatnio coraz częstszych klęsk żywiołowych.

            W kolejnym dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne Kaszëbskô Chëcz Jadwigi i Andrzeja Kozaczenko, w miejscowości Maks. Gospodarze przyjęli gości w regionalnych, kaszubskich strojach serwując specjały zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych: sielawa wędzona i opiekana oraz szczupak w zalewie octowej. W tradycyjnym gospodarstwie rolnym położonym w malowniczym zakątku Szwajcarii Kaszubskiej, nad jeziorem Raduńskim Dolnym, dla wypoczywających przygotowanych jest 9 wygodnych pokoi z zapewnieniem wyżywienia oraz pełnego relaksu i wypoczynku.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z producentami produktów regionalnych regionu Żuławy, zrzeszonych w KGW, któro odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Rokitnicy, z udziałem wójta Gminy Pruszcz Gdański pani Magdaleny Kołodziejczak.

Koło Gospodyń Wiejskich w Rokitnicy to jedno z najprężniej działających tego typu stowarzyszeń w gminie Pruszcz Gdański. Powstało ok. 40 lat temu. Kobiety pod przewodnictwem Danuty Czerwińskiej przede wszystkim dobrze gotują, są organizatorami życia kulturalnego oraz różnych lokalnych i regionalnych imprez serwując przy okazji własnoręcznie przygotowane regionalne potrawy. Spotkanie było także okazją wymiany informacji na temat warunków funkcjonowania rolnictwa oraz rozwoju obszarów wiejskich w reprezentowanych regionach. W ramach degustacji panie przygotowały regionalne potrawy, ze sztandarową potrawą Kopytka Rokity na czele, której nazwa ma się kojarzyć z lokalnym diabełkiem i nieformalnym patronem wsi.

             Wieczorem, po kolacji, odbyło się spotkanie z mieszkańcem Chmielna, rodowitym Kaszubem, Tadeuszem Makowskim. T. Makowski jest działaczem ludowym współzałożycielem Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej „Pleskota”, wykonuje instrumenty ludowe na potrzeby zespołów folklorystycznych, jak m. in. diabelskie skrzypce, których brzmienie zostało zademonstrowane przez twórcę. Towarzyszą one kapelom zespołów ludowych i są jednym z symboli muzycznej tożsamości regionalnej. Twórca ludowy opowiedział o historii Kaszubów, przedstawił tradycje, zwyczaje i opowiastki kaszubskie zarówno w języku polskim jak i kaszubskim (którym się można posługiwać jako językiem urzędowym, na równi z językiem polskim), oraz częstował tabaką. Poczęstowanie tabaką przez Kaszuba jest oznaką największego szacunku.

pasek-KSOW

            Ostatni dzień wyjazdu uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Maluta w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie kierownik produkcji pan Rafał Tarapata oprowadził nas po obiekcie przedstawiając procesy technologiczne oraz metody produkcji poszczególnych wyrobów, jakie są produkowane w Mleczarni. Obejrzeliśmy m.in. linie procesu produkcji twarogów, automatyczny proces produkcji sera, linie pakujące serki, pakowanie serów świeżych, dojrzewalnię serów.

Następnie pan prezes Ryszard Masalski, podczas degustacji, opowiedział o historii i funkcjonowaniu Spółdzielni. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim powstała w 1963r. na bazie pięciu małych przedwojennych mleczarni, usytuowanych na żyznych terenach Żuław, gdzie hodowla bydła i przetwórstwo mleka, szczególnie na sery typu holenderskiego były wielowiekową tradycją. Spółdzielnia oferuje wyroby o naturalnym składzie, nie stosując zamienników i wypełniaczy jak np. skrobi w miejsce białka czy tłuszczów roślinnych w miejsce tłuszczu mlecznego. Wszystkie wyroby Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Dworze Gdańskiem produkowane są z mleka najwyższej jakości z własnego skupu. Najnowsza technika stosowana w zakładzie usprawnia produkcję i gwarantuje uzyskiwanie najwyższej jakości produktów, które są naturalne i świeże. Maluta oferuje: mleko, śmietanę, twarogi twarożki, jogurty, napoje fermentowane, kefiry, serki, sery żółte, masło, ayran, solan, produkty bez laktozy. Wyroby z OSM Nowy Dwór Gdański otrzymały Certyfikat Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie. W spotkaniu uczestniczyli również: przewodniczący Rady Nadzorczej Edward Szczotka oraz zastępca przewodniczącego Rady Władysław Sroka.

   Następnie udaliśmy się do regionu Kociewie, gdzie z przewodnikiem i w towarzystwie członka Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej Lecha Kolaska oraz pracownika Biura Powiatowego PIR w Starogardzie Gdańskim Lilli Śledź zwiedziliśmy Ogród Dendrologiczny w Wirtach, przepiękną część parkową Arboretum. Ogród dendrologiczny w Wirtach koło Zblewa powstał w XIX wieku i jest to najstarszy Leśny Ogród Dendrologiczny w Polsce. To ogród bogaty w przepiękne okazy kwiatów, krzewów i drzew. Kolekcja Arboretum dzieli się na dwie części. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do jeziora Borzechowskiego, poprzecinana jest dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych. Arboretum w Wirtach to dzisiaj przede wszystkim miejsce edukacji przyrodniczo-leśnej głównie dzieci i młodzieży, także miejsce wypoczynku, gdzie można podziwiać zachowane przez leśników piękno i potęgę przyrody.

pasek-KSOW

Ostatnim punktem programu było spotkanie z producentami kociewskich produktów zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych, zrzeszonych w KGW w Zblewie.

Uczestników wyjazdu powitały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie z przewodniczącą Reginą Umerską na czele oraz sekretarz Gminy Daniel Szpręga i przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk. W trakcie spotkania, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie, członkowie KGW Zblewo zaprezentowali nam region Kociewie. W bogatym programie artystycznym zatytułowanym „Tradycje i obrzędy kociewskie na wesoło” znalazło się m.in. wspólne odśpiewanie hymnu kociewskiego, opowieść o historii Kociewia, a także gadki i piosenki po kociewsku, w tym m.in. „Jest w powiecie taka gmina” czy „Jezdom Kociewiakiem”.  Był też pokaz dawnego kunsztu kociewskiego pt. „Kociewie jak było pijerwy”. Obok miejscowa malarka pani Jolanta Pawłowska malowała kolejny obraz. Program artystyczny prowadzili: Barbara Wiśniewska i Mirosław Umerski.

Panie z KGW Zblewo przygotowały degustację produktów lokalnej, kociewskiej, swojskiej kuchni, w tym produktów zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych. Stoły aż uginały się od przysmaków. Były też przetwory i prapremiera książki o ziołach i przyprawach z kociewskich łąk i pól, której współautorką jest Regina Umerska.

Z gościnnego Zblewa wyjechaliśmy zachwyceni, pełni wrażeń i z pełnymi żołądkami.

W każdym miejscu, gdzie odbywało się spotkanie z przedstawicielami pomorskich producentów produktów regionalnych, w ramach podziękowania za przyjęcie, Lubuska Izba Rolnicza podarowała upominki z lubuskimi produktami regionalnymi.

E.R.

pasek-KSOW

Galeria:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.