POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
W dniu 19 grudnia 2019 r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne już posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Stanisław Myśliwiec. W spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący Lubuskiego Forum Rolniczego Władysław Piasecki.
Na posiedzeniu dokonano podsumowania dotychczas podjętych działań w zakresie zwalczania wirusa ASF, które prowadzone są już na terenie ośmiu powiatów województwa lubuskiego. Przedstawiony został również plan dalszych działań.
Pierwotna czerwona strefa została ogrodzona płotem z siatki. Płot został postawiony również na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego, którego zadaniem będzie ograniczenie przemieszczania się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń.
W strefie czerwonej prowadzone są przeszukiwania martwych dzików. W strefie żółtej można prowadzić odstrzały sanitarne dzików. Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Teren ten jest oznakowany tablicami.
Prowadzona jest kampania informacyjna. Wydane zostały ulotki skierowane nie tylko do rolników utrzymujących trzodę chlewną, ale także do wszystkich mieszkańców.
Nie ma jeszcze decyzji, o zamknięciu przejść dla zwierząt na autostradzie A2 i drodze szybkiego ruchu S3, o którą wnioskował Wojewoda Lubuski u Ministra Infrastruktury. W walce z ASF bardzo ważnym jest zamknięcie tych przejść. Jeżeli nadal nie będzie reakcji ze strony Ministerstwa Infrastruktury, to planowane jest odgrodzenie tych przejść wzdłuż dróg A2 i S3.
Na dzień 18 grudnia br. u 76 padłych dzików potwierdzono wirus ASF. W województwie wielkopolskim potwierdzono 3 przypadki wirusa ASF, a w dolnośląskim 2 przypadki.
Planowany jest odstrzał sanitarny dzików na obrzeżach strefy czerwonej, za wyjątkiem obwodów łowieckich, w których znaleziono dodatnie dziki. Odstrzały będą wykonywać wybrani myśliwi, którzy mają największe doświadczenie. W trakcie odstrzałów sanitarnych będzie można strzelać również do zwierzyny płowej, ze względu na fakt, iż 15 stycznia zaczyna się już okres ochronny samic.
Przedstawiciel Wojska Polskiego zdementował pogłoskę, że żołnierze będą strzelać do dzików. Wojsko nie będzie strzelać, a jedynie uczestniczy w przeszukiwaniach lasu.
Przygotowywana jest specustawa ws. zwalczania ASF, co ułatwi walkę z tą chorobą.
Władysław Piasecki zwrócił uwagę na przekonanie społeczeństwa o ważności problemu, aby wszyscy włączali się w walkę z ASF, ponieważ choroba ta, to nie problem tylko rolników czy myśliwych, ale wszystkich ludzi. Poinformował, że Lubuska Izba Rolnicza, LODR oraz Lubuskie Forum Rolnicze są autorami ulotki dot. zwalczania ASF, którą należy rozpropagować. Proponował, aby np. tydzień po odstrzałach sanitarnych na obrzeżach strefy czerwonej, wykonać odstrzały sanitarne w środku tej strefy, ponieważ bardzo ważnym w walce z ASF jest redukcja populacji dzików. Poinformował również o problemach rolników związanych z przemieszczaniem trzody w wyznaczonych strefach.
Stanisław Myśliwiec poinformował, że Lubuska Izba Rolnicza we wszystkich powiatach zorganizowała spotkania, na których Powiatowi Lekarze Weterynarii informowali o konieczności stosowania zasad bioasekuracji. W strefie czerwonej jest problem sprzedaży trzody ponieważ firmy skupujące się wycofały. Zwrócił również uwagę na istniejące zagrożenie w związku z prowadzonymi hodowlami świnek wietnamskich bez jakiejkolwiek rejestracji oraz na problem szkód łowieckich na terenach objętych strefą czerwoną.
Przypominamy:
Afrykański pomór świń (ASF) to bardzo groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików i dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
E.R.