Główna » Aktualności, RP Nowosolska

POSIEDZENIE NOWOSOLSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 20 grudnia 2019

W dniu 11 grudnia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku odbyło się posiedzenie Nowosolskiej Rady Powiatowej LIR. Spotkanie odbyło się na wniosek przewodniczącego Rady Marka Strzelczyka, który również poprowadził obrady.

W pierwszej części przewodniczący zdał krótką relację z obrad Walnego Zgromadzenia LIR, które odbyło się dzień wcześniej, w szczególności z wystąpienia Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i najnowszych informacji o ASF. Członkowie Rady przychylili się również do propozycji wspólnego posiedzenia wraz ze Wschowską RP LIR po nowym roku, którego głównym tematem byłby afrykański pomór świń w województwie lubuskim.

W drugiej części spotkania uczestniczyli zaproszeni goście, których serdecznie powitał przewodniczący. Oprócz dużej grupy rolników w obradach uczestniczyła Danuta Wojtasik Burmistrz Nowego Miasteczka, Renata Lityńska kierownik Filii KOWR w Zielonej Górze oraz Renata Maławska z Sekcji Zamiejscowej KOWR w Sławie, Małgorzata Kozińska Naczelnik WDSPB BP ARiMR w Kożuchowie, a także przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS w Nowej Soli – kierownik Danuta Gonczarko oraz Angelika Olejniczak i Kamila Marzec.

Pierwszym tematem zaplanowanym podczas posiedzenia były wypłata zaliczek na poczet płatności oraz pomocy suszowej w powiecie nowosolskim. Obsługą wniosków zajmują się kontrolerzy pracujący w Nowosolskim BP ARiMR. Do ich zadań należą głownie kontrola administracyjna i kontrola kompletności. Jak podkreśla naczelnik M. Kozińska pracy jest dużo. W 2019 roku do Biura wpłynęło 1604 wnioski o płatności bezpośrednie. Rolnicy złożyli również 471 oświadczeń potwierdzających brak zmian w stosunku do ubiegłego roku. Do 31 listopada br. wypłacone zostały 1522 zaliczki na łączną kwotę 13.450.665 zł. Część rolników nie otrzymało zaliczki, bądź były one niższe. Jest to wynikiem różnego rodzaju kontroli. Od 1 grudnia będą wypłacane pełne płatności i pierwszeństwo w tym przypadku będą mieli rolnicy, którzy nie otrzymali zaliczek.

W kwestii wypłaty pomocy suszowej do BP wpłynęło 619 wniosków wskazujących na pomoc publiczną i 25 wniosków z pomocy deminimis. Pomoc została oszacowana na 9,8 mln zł. Po weryfikacji wniosków wypłata pomocy trwała do momentu, aż skończyły się środki na ten cel. Część wniosków, których termin składania upłynął 29 listopada br. wymaga jeszcze korekt.

Drugi temat związany z obrotem nieruchomościami w powiecie nowosolskim przedstawiła kierownik Renata Lityńska. Jak wiadomo zasób nieruchomości na ternie Filii kurczy się. Nie ma już gruntów atrakcyjnych dla rolników, a na tym terenie zasób w ogóle jest najniższy, stąd tez decyzja o likwidacji GNiAZ w Popęszycach. W 2019 roku w powiecie nowosolskim KOWR sprzedał 26 ha, wydzierżawił 175 ha, przedłużonych zostało 45 umów dzierżawy. W przygotowaniu jest 328 ha do dzierżawy, 244 ha do sprzedaży oraz 55 ha gruntów nierolnych. Rolnicy chcieli również uzyskać informację o ustawowej możliwości skorzystania przez KOWR z prawa pierwokupu. Jaka cena musiałaby być zaproponowana pomiędzy oferentami, żeby Ośrodek odstąpił od pierwokupu. Kierownik powiedziała, iż rzeczywiście wysokość ceny ma znaczenie, jednak nie jedyne. KOWR zwraca również uwagę na położenie i powierzchnię działki a także na jej atrakcyjność.

Burzliwym tematem okazała się sprawa przetargów ofertowych na nieruchomości rolne w obrębie Borowa Wielkiego w gminie Nowe Miasteczko. Obecni rolnicy mieli duży żal, że nieruchomości te wydzierżawiły osoby, których gospodarstwa oddalone są o 10 km i więcej, a nie oni sąsiadujący z tymi nieruchomościami. Zainteresowanie nieruchomościami, które wróciły do zasobu było tak duże, że zaskoczyło nie tylko rolników, ale również pracowników KOWR. Rolnicy mieli również zastrzeżenia, co do wielkości wystawionych o dzierżawy nieruchomości. Jakby działki miały po 5-10 ha skorzystałoby z dzierżawy więcej rolników. Zaistniała sytuacja spowodowała poczucie, iż obecny system dzierżawy nie jest sprawiedliwy, a przetargi ofertowe tracą sens. Kierownik powiedziała, iż restrukturyzacja tych nieruchomości była przekazana do konsultacji. Pozytywnie na ten temat wypowiedziała się Rada Terenowa przy KOWR. Do lubuskiej Izby Rolniczej nie wpłynęły wnioski o dalszy podział nieruchomości. Natomiast kryteria przetargu ofert pisemnych wyglądają tak samo dla całej Polski. Dlatego wnioskując o taką formę przetargu trzeba przeanalizować, czy te kryteria i możliwa do uzyskania punktacja wystarczą do wydzierżawienia działki.

Kolejna sprawa, równie emocjonalna, to sprzedaż dworku w Popęszycach – byłej siedziby GNiAZ KOWR. Pani Danuta Wojtasik Burmistrz Nowego Miasteczka starała się o nieodpłatne przekazanie tego obiektu na dzienny dom seniora. Filia KOWR jednakże otrzymała dyspozycje sprzedaży nieruchomości z informacją, iż plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu jest niezgodny z proponowanym przeznaczeniem budynku. Burmistrz D. Wojtasik uważa, iż za negatywna opinią i odrzuceniem wniosku stoi brak dobrej woli i brak argumentów merytorycznych. Obecnie na tym terenie obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
z zapisem, że jest to teren mieszkaniowy i usługowy. Usługi to również usługi publiczne więc jak najbardziej dzienny dom seniora wpisuje się w studium. Ponadto Burmistrz uważa, iż drugi przetarg będzie skuteczny i przez to przepadnie budynek, który mógłby posłużyć lokalnej społeczności Ostatnim punktem było szkolenie z zakresu BHP przeprowadzone przez Panie z Placówki Terenowej KRUS w Nowej Soli.

Oprócz zadań prewencyjnych panie powiedziały również o możliwości umorzenia składki ubezpieczenia KRUS w związku z suszą. Są to także środki z pomocy deminimis, które dostępne będą dopiero w przyszłym roku.

Po tym punkcie przewodniczący Marek Strzelczyk zamknął posiedzenie, dziękując obecnym za przybycie. Jednocześnie dziękujemy Pani Burmistrz i dyrekcji GOK w Nowym Miasteczku za udostępnienie sali i poczęstunek.

P.Sas

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.