Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
Główna » Aktualności

POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Autor: Red. dnia 23 stycznia 2020

W dniu 20 stycznia 2020 r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka.

W posiedzeniu uczestniczył Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec oraz Przewodniczący Lubuskiego Forum Rolniczego Władysław Piasecki.

Tematem spotkania było przedstawienie aktualnej sytuacji oraz zrealizowanych i planowanych przedsięwzięć w związku z występowaniem wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa lubuskiego.

Wojewoda, po powitaniu zebranych, zwrócił się o wspólne działania wszystkich służb i organizacji w zakresie zwalczania wirusa ASF, aby to działanie było skuteczne i wspólne. Apelował o maksymalny wysiłek i podejmowanie spójnych działań które będą powodowały że ten wirus nie będzie się rozprzestrzeniał. Powiedział, że niezrozumiałym jest brak decyzji na zamknięcie przejść dla zwierząt na autostradach, co spowodowało przejście wirusa na A18.

 Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Waldemar Gredka poinformował, że ostatni dzik z wynikiem pozytywnym został znaleziony przy drodze A18, co świadczy że choroba przenosi się na południe województwa, przeskoczyła na drugą stronę drogi S3 i A18. Na szczęście nie ma u nas stref niebieskich – to strefy występowania ognisk ASF w gospodarstwach rolnych. W lubuskim przypadki ASF występują tylko u dzików.

8 stycznia 2020r. zostało wydane Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń mówiące o możliwości organizowania polowań w strefie czerwonej. Zakazuje się jedynie organizowania polowań zbiorowych z psami. Polować można na wszystkie zwierzęta. Walka z ASF prowadzona jest na terenie 8 powiatów. 13 stycznia br. została wydana zgoda na zamknięcie czasowe przejść dla zwierząt na S3. Wniosek w sprawie czasowego zamknięcia przejść dla zwierząt na A2 skierowany do Ministra Infrastruktury pozostał do dzisiaj bez odpowiedzi.

Na prośbę Wojewody Lubuskiego do Ministra Obrony Narodowej – decyzje i działanie wojska jest natychmiastowe.

Na szeroką skalę była prowadzona akcja informacyjna oraz kampania ulotkowa. Do akcji włączyła się również Lubuska Izba Rolnicza i Lubuskie Forum Rolnicze wysyłając ulotki do rolników. Poinformował, że za ochronę stada świń przed ASF odpowiada właściciel gospodarstwa.

Poinformował również o wystąpieniu ptasiej grypy w województwie zachodniopomorskim, w bliskim sąsiedztwie naszego województwa (powiat myśliborski). W województwie lubuskim było gospodarstwo kontaktowe, dlatego decyzją powiatowego lekarza weterynarii profilaktycznie zagazowano tu ok.40 tys. indyków o wadze ok. 600 ton, w 7 kurnikach.

Również na terenie województwa dolnośląskiego potwierdzone zostało jedno ognisko ptasiej grypy, w gospodarstwie utrzymującym 153 szt. drobiu.

Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak – przedstawiła aktualną sytuację epizootyczną dot. występowania ASF w lubuskiem i podejmowane działania w związku z tym – w zakresie określenia obszaru skażonego wirusem (strefa czerwona), obszaru ochronnego (strefa żółta) oraz prowadzenia zintensyfikowanej akcji przeszukiwania padłych dzików przy zaangażowaniu leśników, myśliwych, wojska i strażaków.

Podkreśliła, że pogłowie dzików jest w dalszym ciągu duże. W celu redukcji populacji prowadzone są odstrzały sanitarne. Została wydana zgoda na polowania w strefie czerwonej, ale od zewnątrz strefy do środka. W 2019 roku stwierdzono 104 dziki dodatnie w 71 lokalizacjach. W bieżącym roku dzików dodatnich jest już więcej.

Planuje się odgrodzenie A2 ponieważ dotąd nie ma zgody na czasowe zamknięcie przejść dla zwierząt na tej autostradzie, a w rejonie tych przejść będą rozwieszane środki odstraszające (repelenty). Będą prowadzone przeszukiwania przez wojsko w strefie żółtej, w jej części południowej i zachodniej.

Służby weterynaryjne prowadzą kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.

Pani doktor zwróciła uwagę że bardzo ważnym jest bioasekuracja myśliwych.

E.R.

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.