Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » PODPATRZONE ZA ODRĄ
Główna » Aktualności, RP Krośnieńska

PODPATRZONE ZA ODRĄ

Autor: Red. dnia 4 maja 2007

Brandenburskie wsie w ciągu ostatnich lat zmieniły znacznie swoje oblicze. Region o słabych ziemiach, kiedyś bagnistych  terenach, przez lata regulowanych stosunkach wodnych – dziś wykorzystuje jako swoje atuty. Turystyka wiejska i agroturystyka znacznie się rozwinęła. A mieszkańcy  obszarów wiejskich  powiatu Sprewa-Nysa prowadzą  dodatkową działalność w okresie letnim – wynajmują turystom pokoje i oferują dodatkowe atrakcje: relaks konny, przejażdżki łodzią po kanałach oraz sprzedają swoje produkty z warzywnika.

 W ramach projektu „Transgraniczne wspieranie przedsiębiorczości w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”  realizowanego w ścisłej współpracy przez  partnerskie powiaty Zielona Góra i Sprewa-Nysa – delegatki LIR oraz agroturystki miały możliwość zobaczyć w kwietniu br. funkcjonowanie agroturystyki niemieckiej na wyjeździe studyjnym.

            Celem projektu było wspieranie transgranicznych kontaktów gospodarczych, innowacyjności a także wpływanie na rozwój agroturystyki i infrastruktury turystycznej.

Zwiedziliśmy kilka gospodarstw rolnych, gdzie dodatkowym dochodem była działalność polegająca na wynajmowaniu kwater turystom.

Wrażenie na nas zrobiła rodzina Państwa Palschnerów prowadzących  w  Burgu gospodarstwo o areale  170 ha, gdzie w czynnym i dużym gospodarstwie z powodzeniem była prowadzona dodatkowa działalność turystyczna.

 W kolejnym gospodarstwie pana Dirlacka mieliśmy okazję zobaczyć wielokierunkowe gospodarstwo warzywne z dodatkowym dochodem – wynajmem mieszkań dla urlopowiczów. Pan Dirlack ubolewał, że musiał zrezygnować z uprawy specjalności Sprewaldu- ogórka musztardowego, ze względu na zbyt mały areał. Był po prostu zbyt małym partnerem dla przemysłu spożywczego. Kolejnym specjałem Sprewaldu jest chrzan. Jedną z form w jaki sprzedaje swoje warzywa jest tzw. „koszyk warzyw”- raz w tygodniu rozwozi warzywa po klientach.

Niemieccy gospodarze narzekali na olbrzymią unijną biurokrację, ograniczanie  subwencji oraz  ścisłe wymogi z zakresu ochrony środowiska. Ważny i dla naszych rolników może być fakt, że w ofercie podkreślana jest tradycja lokalna  (likiery ziołowe, warzywa, produkty wytwarzane w gospodarstwie).

W Szprewaldzie- drogami były kanały, więc domy zbudowane są nad wodą, jeszcze 50 lat temu – nie było tam prawie dróg. Nawet siano z pól spływało do zagród na łodziach. Dziś to wymarzone miejsce na wypoczynek. Niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, której z roku na rok przybywa przy pomocy UE i zaradności mieszkańców.

Jednym z ciekawszych obiektów turystycznych był pensjonat dla koni „Gummelt” i działalność agroturystyczna przy okazji. Warte podkreślenia jest wykorzystywanie wszelkich obiektów wiejskich  dawniej wybudowanych  zaadaptowanych na dzisiejsze czasy.

Podczas przejażdżki łodzią po malowniczych kanałach przedstawicielka urzędu powiatowego w  Sprewaldzie- pani Phening przedstawiła funkcjonowanie rolnictwa. Pytania uczestniczek wyjazdu  dotyczyły  subwencji , doradztwa oraz wymogów z zakresu rolnictwa. Ogromny nacisk stawia się na ochronę środowiska w rolnictwie Brandenburgii. Bardzo dużo kontroli  wykonuje się zwłaszcza w gospodarstwach hodowlanych, produkowanych paszach  oraz bada się ilość azotu w glebie.

Na uznanie zasługuje fakt, iż niemieccy gospodarze szczerze przedstawiali swoje atuty jak i problemy z jakimi się borykają  na co dzień. Z czego wynika, że nie różnią się one znacznie od tych z jakimi borykają się rolnicy na Ziemi Lubuskiej a dywersyfikację (czyli różnicowanie) dochodu wymusza życie.

Serdecznie dziękuję Kierownik projektu Esterze Lindner-Kuhlmann za zaproszenie do udziału w wyjeździe oraz Jolancie Fedak z Zarządu Sejmiku Woj. Lubuskiego za pomoc w organizacji wyjazdu.

I naszym agroturystom przydałoby się więcej rozmachu, dlatego chwalą sobie każde doświadczenie, zwłaszcza zagraniczne – liczą przecież na turystów również zza granicy. Mamy swoje atrakcje i atuty, jednym z nich może być nasza polska kuchnia oraz gościnność.

Na jesień odbędzie się rewizyta naszych partnerów niemieckich na Ziemi Lubuskiej.

Małgorzata Pałys

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.