Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE SULĘCIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Sulęcińska

POSIEDZENIE SULĘCIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 21 listopada 2021

Posiedzenie Sulęcińskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej odbyło się 27 października 2021 r. w sali narad Starostwa Powiatowego w Sulęcinie.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady oraz zaproszeni goście: Stanisław Myśliwiec – Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Anna Słowik – Dyrektor Biura LIR, Tomasz Jaskuła – Starosta Sulęciński, Zenon Fabianowicz – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Roman Jabłoński – Zastępca Dyrektora OT KOWR, Wojciech Pisarski – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Agata Karmelita – Menedżer Sprzedaży Biura Regionalnego TUW „TUW” w Gorzowie Wlkp., Marcin Cyganiak – Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Joanna Brudnowska – Kierownik Oddziału WIORIN w Sulęcinie oraz przedstawiciele Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa: Ewa Osiadacz i Paweł Kubiak.

Pierwsze posiedzenie Sulęcińskiej Rady, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, otworzyła Przewodnicząca Rady Zofia Smolińska, a spotkanie poprowadził Henryk Witkowski – Wiceprzewodniczący Rady.

Prowadzący w imieniu Rady złożył Krzysztofowi Łysenko gratulacje z okazji otrzymania w tym roku statuetki Lubuskiego Złotego Kłosa oraz życzył dalszych owocnych lat pracy dla i na rzecz rolnictwa.

Jako pierwszy z zaproszonych gości o zabranie głosu został poproszony Starosta Sulęciński. Tomasz Jaskuła pogratulował wszystkim odznaczonym rolnikom, podziękował im za ich pracę i trud ponoszony przy produkcji polskiej, zdrowej żywności. Odniósł się do coraz gorszej sytuacji rolników i rolnictwa ze względu na wprost szalejące ceny środków do produkcji i w związku z tym obniżającą się opłacalnością produkcji rolnej oraz stratami ponoszonymi przez hodowców, spowodowanymi występowaniem chorób zakaźnych.

Następnie Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej wspólnie ze Starostą Sulęcińskim wręczyli członkom Sulęcińskiej Rady Powiatowej LIR: Zofii Smolińskiej oraz Romanowi Kruszakinowi, przyznane medale i odznaczenia, ponieważ odznaczeni z ważnych powodów osobistych nie mogli wziąć udziału w uroczystościach Jubileuszu 25-lecia działalności Lubuskiej Izby Rolniczej i Gali Lubuskiego Złotego Kłosa w dniu 22 października br. Odznaczonym złożono serdeczne gratulacje.

Następnie zaproszeni goście zostali poproszeni o przedstawienie informacji dotyczących zaplanowanych tematów posiedzenia.

Zenon Fabianowicz poinformował o naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW, dopłat z tytułu zużytego materiału siewnego oraz o realizacji zaliczek na poczet w/w płatności. W powiecie sulęcińskim w bieżącej kampanii zostało złożonych 1240 wniosków o płatności bezpośrednie i 1228 wniosków z tytułu ONW. Od 18 października ARiMR wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich maksymalnie 70% należnego rolnikowi wsparcia oraz maksymalnie 85% należnego wsparcia na poczet płatności obszarowych PROW. Od 1 grudnia wypłacane będą płatności końcowe. Do tej pory skontrolowano 98% przyjętych wniosków obszarowych. O płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną wnioskowało 363 rolników. Skontrolowano 87% wniosków. O płatność ekologiczną w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” złożono 49 wniosków, o dopłaty za dobrostan zwierząt ubiega się 228 rolników, o dopłaty do rodzin pszczelich w ramach dofinansowania do przezimowania rodzin pszczelich złożono 28 wniosków, a o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany – 66 wniosków. Biuro Powiatowe w Sulęcinie prowadzi także obsługę wniosków premiowych: „Premie dla młodych rolników” i „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”.

Roman Jabłoński przedstawił w skrócie czym zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz stan i planowane zagospodarowanie gruntów rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w powiecie sulęcińskim. Na koniec lipca 2021 r. w powiecie było 976 ha gruntów wolnych, do zagospodarowania. Jest to ok. 10% powierzchni Zasobu w województwie. Wydzierżawionych jest 8210 hektarów. Na grunty rolne w pierwszej kolejności organizowane są przetargi ograniczone wyłącznie dla rolników indywidualnych powiększających swoje gospodarstwa rodzinne. Na wnioski Lubuskiej Izby Rolniczej organizowane są przetargi ograniczone ofert pisemnych. W przypadku braku zainteresowania ze strony rolników indywidualnych lub jeśli po rozstrzygnięciu przetargu ograniczonego nie dojdzie do zawarcia umowy dzierżawy, każdy kolejny przetarg na daną nieruchomość jest przetargiem nieograniczonym.

Wojciech Pisarski poinformował o aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie ASF i ptasiej grypy w powiecie sulęcińskim, o wymogach dotyczących bioasekuracji oraz obowiązkach właścicieli gospodarstw utrzymujących świnie w obszarach objętych ograniczeniami I, II i III. Doktor podkreślił znaczenie bioasekuracji jako skutecznej formy zabezpieczenia przed wtargnięciem wirusa ASF do gospodarstw. W bieżącym roku potwierdzono 20 przypadków ASF u dzików odstrzelonych. W lipcu stwierdzono 1 ognisko u świń, które, ze względu na nieduże stado, zostało bardzo szybko zlikwidowane. U dzików padłych stwierdzono 95 przypadków ASF, głównie na terenie gminy Lubniewice, Sulęcin oraz Torzym. Przypomniał hodowcom o wymogu posiadania planu bioasekuracji, tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego”, zatwierdzonego przez powiatowego lekarza weterynarii. Brak takiego Planu będzie skutkował brakiem możliwości przemieszczania utrzymywanych świń poza obszar objęty ograniczeniami, w którym się znajdują. Na pocieszenie dodał, iż w bieżącym roku nie było przypadków ptasiej grypy w gospodarstwach, ani nie znaleziono dodatnich martwych ptaków.

Marcin Cyganiak zapoznał uczestników posiedzenia z działalnością Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Podkreślił jak ważne dla życia na ziemi jest zdrowie roślin. Działalność Inspekcji ukierunkowana jest na kontrole zdrowotności roślin. Ze względu na ogromne znaczenie roślin dla ludzi rok 2020 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin pod hasłem: „Chroniąc rośliny – chronisz życie”.

Następnie Joanna Brudnowska poinformowała o prowadzonych kontrolach roślin rosnących oraz materiału wprowadzanego do obrotu. Przekazała informacje dotyczące obrotu materiałem siewnym i prowadzenia kwalifikacji nasiennej oraz dlaczego tak ważnym jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, który jest wyprodukowany pod nadzorem WIORiN-u. Zaznaczyła, iż Inspekcja kontroluje również sprzedaż internetową materiału siewnego. Inspekcja posiada uprawnienia kontrolne w zakresie wykonywania zabiegów ochrony roślin, prowadzenia ewidencji zabiegów ochrony roślin, pobiera również próby na zawartość pozostałości środków ochrony roślin. Atestacji podlegają nie tylko opryskiwacze, ale także wolnostojące zaprawiarki nasion.

Agata Karmelita przedstawiła ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w zakresie ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa. Dopłaty do składki ubezpieczeniowej przysługują producentowi rolnemu na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Przedmiotem ubezpieczenia jest zawsze plon upraw rolnych. Zakres ubezpieczenia obejmuje ochronę przed: gradem, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią i suszą. Producent rolny pobierający dopłaty bezpośrednie zobowiązany jest do ubezpieczenia minimum połowy swoich upraw od co najmniej jednego z ryzyk związanych z niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Dodała, iż Towarzystwo nie odpowiada za szkody poniżej 25% plonu głównego spowodowane przez suszę i za szkody poniżej 10% plonu głównego spowodowane wystąpieniem pozostałych niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Po zawarciu umowy ubezpieczenia obowiązuje 14-dniowa karencja. Umowa ubezpieczenia od ujemnych skutków przezimowania musi być zawarta do 1 grudnia. Umowę ubezpieczenia upraw rolnych zawiera się na okres 12 miesięcy, z tym że ochrona ubezpieczeniowa kończy się: z dniem odstąpienia od umowy lub z dniem wypowiedzenia umowy, z chwilą wystąpienia szkody całkowitej, z chwilą zniszczenia danej uprawy na skutek zdarzeń innych, niż wchodzące w zakres ubezpieczenia lub z chwilą zebrania plonu głównego. Ochrona ubezpieczeniowa od ujemnych skutków przezimowania kończy się w dniu 30 kwietnia, od przymrozków wiosennych – 30 czerwca, a od suszy – 30 września. Dla każdego ryzyka obowiązują terminy zgłoszenia do ubezpieczenia. Dopłaty z budżetu państwa do składki ubezpieczeniowej obowiązują także z tytułu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich: bydło, konie, owce, kozy, trzoda chlewna, drób. Ubezpieczenie to chroni od ryzyka padnięcia i uboju z konieczności, których przyczyną są: powódź, huragan, piorun, lawina, deszcz nawalny, grad, obsunięcie się ziemi.

Paweł Kubiak zaprezentował FLORAHUMUS i jego wpływ na wzrost i plonowanie roślin. Jest to preparat Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie, który jest naturalnym preparatem produkowanym na bazie węgla brunatnego. To nowoczesny stymulator wzrostu na bazie kwasów humusowych, które są głównym składnikiem próchnicy glebowej. Florahumus wspomaga rozwój i plonowanie roślin, buduje silniejszy system korzeniowy, zwiększa ilość chlorofilu w liściach, wzbogaca glebę w próchnicę, powoduje większe zatrzymywanie wody w warstwie ornej gleby. Wpływa pozytywnie na strukturę i sorpcję gleby. Może być stosowany w uprawach ekologicznych. pH preparatu wynosi 8,5-10,5. Ma zastosowanie w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie i szklarniach. Preparatu Florahumus nie można stosować łącznie z nawozem typu RSM oraz środkami ochrony roślin.

Po wyczerpaniu tematów wiceprzewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i udział w posiedzeniu, członkom Rady za 100% frekwencję i zamknął posiedzenie.

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.