POSIEDZENIE GORZOWSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Posiedzenie Gorzowskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej odbyło się 29 lipca 2021 roku w biurze Oddziału Terenowego LIR w Gorzowie Wlkp.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady oraz zaproszeni goście – przedstawiciele Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Gorzowie Wlkp.: Teresa Grzywaczewska – doradca Zarządu ds. współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami i Sylwia Gutkowska – dyrektor.
Spotkanie, które otworzył i prowadził przewodniczący Rady Czesław Hładki, zostało zwołane w trybie pilnym celem uzgodnienia spraw organizacyjnych, w związku z decyzją Zarządu LIR o powierzeniu Gorzowskiej Radzie reprezentowania Izby na Dożynkach Diecezjalnych w Rokitnie w dniu 15.08.2021 r. Po powitaniu zebranych i przyjęciu porządku obrad przedstawiciele TUW „TUW” zostali poproszeni o przedstawienie oferty ubezpieczeniowej dla rolników.
Teresa Grzywaczewska w swym wystąpieniu na początku przypominała historię powstania Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, a następnie przedstawiła ofertę ubezpieczeniową dla rolników. TUW nie ma zewnętrznych właścicieli, czyli akcjonariuszy, nikt na jego działalności nie zarabia, działa non profit czyli nie kierując się osiągnięciem zysku. Zasady funkcjonowania Towarzystwa określa Statut, najwyższą władzą jest Walne Zgromadzenie Członków. Zajmuje się wszystkimi rodzajami umów ubezpieczeń majątkowych. Członkowie Towarzystwa dzięki ustawowym regulacjom mogą organizować się w grupy tworząc Związki Wzajemności Członkowskiej, które łączy więź terytorialna, środowiskowa i samorządowa. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” posiada w ofercie wiele produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla rolników, w tym:
– ubezpieczenia obowiązkowe: ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, ubezpieczenie upraw rolnych od zdarzeń losowych;
– ubezpieczenia dobrowolne: kompleksowe ubezpieczenie dla gospodarstw rolnych (pakiet) „Bezpieczna Zagroda” i przedsiębiorstw rolniczych „Bezpieczny AgroBiznes”, ubezpieczenie sprzętu rolniczego (agrocasco), ubezpieczenie upraw od zdarzeń losowych, ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych, ubezpieczenie drobiu w chowie fermowym od ognia i innych zdarzeń losowych.
Towarzystwo przygotowało dla rolników specjalną ofertę ubezpieczeniową w ramach Pakietu „Super Rolnik 2021”.
TUW „TUW”, jako jeden z niewielu zakładów ubezpieczeń, posiada w ofercie ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych z dopłatami do składki z budżetu państwa. Dodatkowo oferuje szeroką gamę pozostałych ubezpieczeń: ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i turystyczne.
Następnie przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z wieloletnią tradycją Lubuska Izba Rolniczą będzie uczestniczyć w Dożynkach Diecezjalnych w Rokitnie wystawiając poczet sztandarowy i na ołtarzu ofiarowany zostanie bochen chleba. W tym roku w procesji do ołtarza przyniesiony zostanie także wieniec Lubuskiej Izby Rolniczej. Zorganizowane zostanie również stoisko promocyjno-informacyjne LIR.
Członkowie Rady wyznaczyli osoby, które będą reprezentowały Izbę, uzgodnili, że po mszy św. przed stoiskiem Izby odbędzie się obrzęd dzielenia chlebem z pielgrzymami oraz poczęstunek domowym ciastem.
Następnym tematem porządku obrad były szkody spowodowane przez tegoroczną suszę w uprawach rolnych. Przewodniczący Rady przekazał, że w tym roku szkody suszowe również będą szacowane za pomocą publicznej aplikacji. Wnioski o oszacowanie szkód należy składać do 15 października. Zgodnie z informacją Ministerstwa Rolnictwa, nie ma żadnych przeszkód w dokonywaniu zbiorów plonów przed złożeniem przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie szkód w aplikacji.
E.R.