Główna » Aktualności, Wyróżnione

UTYLIZACJA ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z DZIAŁALNOSCI ROLNICZEJ – WNIOSEK SAMORZĄDU ROLNICZEGO

Autor: Red. dnia 1 marca 2022

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z wnioskiem przyjętym na Posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Lubuskiej Izby Rolniczej w dniu 27 stycznia br. zwrócił się do Anny Moskwy Minister Klimatu o wprowadzenie przepisów, które ułatwią rolnikom utylizację odpadów pochodzących z działalności rolniczej — folii, sznurków, siatek, agrowłókniny, opon.

Obowiązujące przepisy prawne oraz uruchomiony program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rozwiązały tego problemu. Nałożony na gminy obowiązek udostępniania informacji o adresach punktów odbioru przedmiotowych odpadów jest spełniany, jednak dla rolnika w praktycznie nie stanowi znaczącej pomocy. Wskazane punkty odbioru odpadów są często odległe o kilkadziesiąt, a nawet setki kilometrów. Rolnik musi samodzielnie dostarczyć odpady do punktu odbioru i zapłacić bardzo wysoką opłatę. Transport musi mieć również odpowiednie gabaryty (np. by jeden transport pokrywał załadunek całego tira).

Ponadto, mimo uruchomienia nowego programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, niewiele gmin jest zainteresowanych możliwością składania wniosków o dofinansowanie. Głównym uzasadnieniem takiej sytuacji wskazywanym przez gminy, jest problem generowania dodatkowych kosztów, na ponoszenie których wiele z nich nie jest gotowych. Niechęć gmin w przystępowaniu do programu argumentowana jest także przepisami, zgodnie z którymi tworzywa sztuczne pochodzące z produkcji rolniczej traktowane są jako odpady przemysłowe, dlatego gminy niechętnie odnoszą się do tego narzuconego obowiązku.

Samorząd rolniczy duże nadzieje wiązał z planowanym wprowadzeniem mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Funkcjonujący w Polsce system zbiórki opakowań po ośrodkach ochrony roślin prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin PSOR jest dobrze znany rolnikom i doskonale spełnia swoją funkcję. Dlatego zwracamy się do Pani Minister o wprowadzenie analogicznych rozwiązań w odniesieniu do pozostałych odpadów powstających w sposób nieunikniony w rolnictwie.

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.