Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

ZMIANY W USTAWIE O UBEZPIECZENIACH

Autor: Red. dnia 29 maja 2012

11 lutego 2012 zmieniona została „Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”. Najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć:

OC posiadacza pojazdu mechanicznego:

1. OC graniczne:

Było: Umowa zawierana w przypadku,gdy pojazd zarejestrowany za granicą nie posiada ważnego ubezpieczenia OC lub ważnej Zielonej Karty;

Jest: Ubezpieczenie OC – umowa zawierana jest gdy pojazd zarejestrowany za granicą nie posiada ważnej Zielonej Karty, z wyłączeniem pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

2. OC zespołów pojazdów:

Było: brak zapisu

Jest:  W przypadku zespołu pojazdów (np. samochód plus przyczepka) nie ma odpowiedzialności za szkody w pojeździe ciągnącym w związku z ruchem przyczepy oraz w przyczepie w związku z ruchem pojazdu ciągnącego. Dotyczy również holowania.

Dotyczy: OC posiadacza pojazdu mechanicznego, ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym i OC rolnika:

3. Zatajenie ważnych informacji:

Było: brak zapisu

Jest: Jeżeli ubezpieczający przy zawarciu umowy nie podał ważnych informacji mających wpływa na wysokość składki np. szkoda), zakład ubezpieczeń ma prawo żądać

zmiany wysokości składki z uwzględnieniem ujawnionych informacji nie podanych do jego wiadomości przy zawarciu umowy.

4. Data skuteczności oświadczeń np. wypowiedzeń:

Było:Za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się datę wpływu.

Jest: Za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się datę nadania oświadczenia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

5. Podwójne ubezpieczenie:

Było: brak zapisu

Jest: Jeżeli ubezpieczenie zostanie zawarte w tym samym czasie w 2 lub więcej zakładach ubezpieczeń (jedna z umów wznowiona automatycznie wskutek braku wypowiedzenia), ta umowa może być wypowiedziana na piśmie w każdej chwili. Za okres od rozpoczęcia dnia odpowiedzialności do dnia wypowiedzenia zakład ubezpieczeń ma prawo żądać zapłaty składki.

6. Zbycie przedmiotu ubezpieczenia:

Było: W przypadku zbycia pojazdu lub gospodarstwa rolnego prawa i obowiązki z polisy zbywcy przechodzą na nabywcę. Nabywca ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty nabycia złożyć wypowiedzenie do polisy zbywcy. W przypadku braku wypowiedzenia zakład ubezpieczeń ma prawo żądać składki z tytułu rekalkulacji za udzielony okres ochrony. Na nabywcy ciąży obowiązek wypowiedzenia polisy zbywcy na 1 dzień przed końcem ochrony. W przypadku braku wypowiedzenia polisa zostaje automatycznie wznowiona na kolejny okres ochrony (dotyczy polis opłaconych w całości).

Jest: W przypadku zbycia pojazdu lub gospodarstwa rolnego prawa i obowiązki z polisy zbywcy. Przechodzą na nabywcę. Polisa zbywcy ulega rozwiązaniu z upływem okresu na jaki została zawarta, chyba Że zbywca wypowie ją na piśmie wcześniej w dowolnym momencie pomiędzy datą zakupu a ostatnim dniem ochrony wynikającej z polisy.

7. Zwrot składki:

Było: Zwrot składki przysługuje za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony ubezpieczenia. Wypłacany jest na pisemny wniosek osoby uprawnionej do zwrotu.       

Jest: Zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony wypłacany jest w terminie najpóźniej 14 dni od daty powzięcia przez zakład ubezpieczeń Informacji o okolicznościach uprawniających do zwrotu, za każdy dzień niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Teresa Grzywaczewska

Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.