Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » EWIDENCJA ZABIEGÓW ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN
Główna » Aktualności, Wyróżnione

EWIDENCJA ZABIEGÓW ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

Autor: Red. dnia 12 grudnia 2022

Podstawą prawną prowadzenia ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin jest artykuł  67 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające Dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.Urz. UE L 309 z 24.11.2009.

Każdy profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin ma obowiązek prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji związanej ze stosowaniem ś. o. r. Ewidencja,  o której mowa musi zawierać co najmniej: nazwę środka ochrony roślin (razem z symbolami), czas zastosowania (data), zastosowaną dawkę na 1 ha, obszar i nazwę uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin oraz przyczynę zastosowania środka ochrony roślin. Uprawy powinny być rozróżnione na formy jare i ozime. Przyczyna zastosowania zawsze musi być uzupełniona, ponieważ wiąże się to z obowiązkiem stosowania integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników ś. o. r. Obowiązek ten realizowany jest, co najmniej, przez podanie przyczyny zastosowania środka w dokumentacji stosowania zabiegów ochrony roślin.  (art. 35 pkt. 3 ustawy o środkach ochrony roślin Dz. U. 2020 poz.2097).

Należy pamiętać, że w ewidencji zabiegów ujmujemy również zaprawy nasienne użyte do zaprawiania materiału siewnego, bez względu na to czy materiał siewny został zakupiony, czy zaprawiany tuż przed siewem w gospodarstwie rolnym.

Po co prowadzona jest ewidencja zabiegów wykonywanych przy użyciu środków ochrony roślin?

  1. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa;
  2. Podlega kontroli prowadzonej przez WIORIN;
  3. Jest zawsze sprawdzana w sprawach spornych, dotyczących reklamacji, zniszczenia sąsiednich upraw czy przy zgłoszeniach zatrucia pszczół;
  4. Pomaga w planowaniu płodozmianu, gdyż przy niektórych środkach bardzo istotne jest tzw. następstwo roślin. Niektóre gatunki mogą źle rosnąc po zastosowaniu konkretnych substancji na polu;
  5. Pozwala, na danym polu, prowadzić rotację substancji aktywnych aby zapobiegać uodpornianiu się agrofagów.

EWIDENCJA ZABIEGÓW WYKONYWANYCH PRZY UŻYCIU ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN – wzór

Tekst: Aleksandra Wolniewicz WIORiN Gorzów Wlkp., Oddział w Świebodzinie

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.