Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » IUNG-PIB ZNOWU NIE WIDZI SUSZY W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM!
Główna » Aktualności, Wyróżnione

IUNG-PIB ZNOWU NIE WIDZI SUSZY W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM!

Autor: Red. dnia 13 czerwca 2023

W związku z ogłoszeniem drugiego okresu raportowania suszy rolniczej, Lubuska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Dyrektora Naczelnego IUNG-PIB z wnioskiem o uznanie suszy dla naszego województwa.

Poniżej treść pisma:

Szanowny Panie Dyrektorze,

Lubuska Izba Rolnicza w obliczu obecnej sytuacji pogodowej kategorycznie nie zgadza się z opinią reprezentowanego przez Pana Instytutu. Ogłoszony w drugim okresie raportowania stan upraw zbóż jarych i ozimych, z którego wynika, iż susza w województwie lubuskim nie wystąpiła jest krzywdzący i nieuczciwy. W województwie lubuskim susza występuje już trzeci rok z rzędu. Może pora już zaprzestać korzystania z wadliwego, wysoce krzywdzącego dla województwa lubuskiego systemu monitoringu?

Zwracamy się z pytaniem, jak to możliwe, że wg stacji meteorologicznych Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku wykazane opady są znacznie niższe niż te w raportach IUNG-PIB?

Równie zaskakujące są rozbieżności między mapami zagrożenia pożarowego, powstającymi na bazie danych pochodzących z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które ewidentnie wskazują na wystąpienie suszy w województwie lubuskim, a mapami publikowanymi przez Państwa Instytut. Stan zagrożenia w lasach występuje, ale na sąsiadujących z lasami gruntach rolnych suszy już nie ma? Jeśli Państwo korzystacie z tych samych radarów co IMGW, to dlaczego odczyt prowadzony przez Lasy Państwowe w stosunku do Państwa odczytów jest aż tak rozbieżny?

Przytoczone przykłady ewidentnie wskazują na wadliwość Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, w związku z czym w imieniu lubuskich rolników stanowczo wnosimy o uznanie wystąpienia suszy w naszym województwie. Wniosek ten nie jest jedynie poparty opublikowanymi danymi czy mapami, ale przede wszystkim obserwacjami stanu naszych upraw. My widzimy trwająca suszę, widzimy skutki tej tragedii w uprawach zbóż jarych i kukurydzy, a także na łąkach. Zboża ozime wyglądają na dorodne, ale tak naprawdę ich kłosy są w dużej mierze puste. 

Należy podkreślić, że to trzeci rok z rzędu kiedy opinia Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w stosunku do naszego rejonu w sposób rażący odbiega od rzeczywistości panującej w uprawach rolniczych.

Z poważaniem
/Stanisław Myśliwiec/

Niniejsze pismo do wiadomości otrzymali również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Lubuski.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.