Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » NATURA OBDAROWAŁA, CZŁOWIEK MĄDRZE WYKORZYSTAŁ – PODSUMOWANIE WARSZTATÓW
Główna » Aktualności, Wyróżnione

NATURA OBDAROWAŁA, CZŁOWIEK MĄDRZE WYKORZYSTAŁ – PODSUMOWANIE WARSZTATÓW

Autor: Red. dnia 22 czerwca 2023

Lubuska Izba Rolnicza, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023, dnia 6 czerwca 2023 r. w Ekologicznym Gospodarstwie Rolnym „Anielskie Ogrody” Kamila Kasperska zrealizowała projekt pn. „Ogród ekologiczny – Czym natura obdarowuje, człowiek mądrze wykorzystuje”.

Były to jednodniowe warsztaty ekologiczne z wyplatania biodegradowalnych wianków ozdobnych wraz z wykładem o ekologicznym jadalnym ogrodzie przydomowym.

Celem głównym operacji było przeszkolenie mieszkańców obszarów wiejskich i osób działających na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi w zakresie zasad i technik prowadzenia ekologicznego gospodarstwa oraz pokazanie technik przygotowania biodegradowalnych wianków ozdobnych wraz z przedstawieniem niezbędnych materiałów do ich tworzenia.

Po rejestracji uczestników (a raczej uczestniczek, bo mimo, iż nabór skierowany był zarówno do pań jak i panów, to na warsztaty przybyły same panie) rozpoczął się wykład na temat: „Ekologiczny jadalny ogród przydomowy jako ostoja bioróżnorodności”, po którym uczestniczki miały okazję wziąć udział w pokazie ogrodnictwa ekologicznego wraz z degustacją poprzez zwiedzanie ogrodu przydomowego.

Podczas wykładów oraz zwiedzania przedstawione zostały następujące tematy:

  • Wpływ otoczenia na sposób prowadzenia gospodarstwa ekologicznego oraz przydomowego ogrodu.
  • Projektowanie i praktyka permakultury w ogrodzie. Tworzenie systemów samowystarczalnych.
  • Ekologiczna uprawa warzyw, owoców, ziół, kwiatów w ogrodzie przydomowym.
  • Techniki uprawy warzyw i ziół: wały i górki permakulturowe, rabaty wyniesione, rabaty skrzynkowe.
  • Ekologiczne sposoby użyźniania gleby. Dokarmianie i rozwój mikroorganizmów glebowych, ściółkowanie, uprawa w balotach słomy i siana.
  • Narzędzia ręczne i akumulatorowe wykorzystywane do upraw ekologicznych (kultywatory, chwastowniki, lanca doglebowa).
  • Uprawa w ogrodach sferycznych (kopuły geodezyjne).
  • Bioróżnorodność w ogrodzie i naturalna ochrona roślin.
  • Ekologiczny ogród moją kuchnią, spiżarnią, apteką, drogerią, kwiaciarnią i miejscem wypoczynku.
  • Ekologiczne ogrody społeczne jako ostoja bioróżnorodności wsi.

Ostatnim punktem projektu były warsztaty ekologiczne „Biodegradowalne wianki ozdobne”. Każda z uczestniczek otrzymała stosowne materiały do pracy, z których powstały oryginalne autorskie wianki.

Część teoretyczną – wykład z prezentacją multimedialną zaprezentował Pan Bogdan Kasperski, który będąc z wykształcenia pedagogiem i specjalistą od marketingu, reklamy i public relations, w świetny sposób przekłada tą wiedzę i doświadczenie na obecną działalność eko-gospodarza i eko-edukatora.

Praktyczne rozwiązania w ogrodzie oraz warsztaty z wyplatania wianków przedstawiła Pani Kamila Kasperska. Z wykształcenia jest plastyczką i specjalistką w zakresie dziennikarstwa, marketingu, reklamy i public relations, a do podjętej eko-działalności wykorzystuje swoje doświadczenie i umiejętności tworząc materiały edukacyjne o ekologicznym ogrodnictwie oraz sezonowej kuchni połączonej z ogrodem.

Poprzez udział w warsztatach uczestniczki doświadczyły „Anielskich Ogrodów” jako projektu utworzenia od podstaw małego rodzinnego ekologicznego gospodarstwa rolnego, zapoznając się z produkcją bio-warzyw, owoców, ziół i kwiatów na potrzeby rodziny oraz lokalnej społeczności.

Szanowne Panie, uczestniczki. Serdecznie dziękuję za Wasz udział z pasją, zaangażowaniem, dobrym słowem, życząc Wam tym samym, by nowinki, które zasłyszałyście podczas wykładu i warsztatów przyniosły wymierne korzyści w Waszych ogródkach.

Kasia Frąckowiak

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.