Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE MIĘDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Międzyrzecka

POSIEDZENIE MIĘDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Autor: Red. dnia 5 czerwca 2023

5W dniu 29 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Międzyrzeckiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej, ostatnie w okresie VI kadencji izb rolniczych.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady oraz zaproszeni goście: Stanisław Myśliwiec – prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Anna Słowik – dyrektor biura LIR, Ryszard Połozowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Roman Jabłoński – dyrektor Oddziału Terenowego KOWR, Krzysztof Warcholik – kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Jarosław Buszewski – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz Jolanta Nonn i Angelika Cybulska – doradcy PZDR w Międzyrzeczu.

Spotkanie otworzył i prowadził przewodniczący Rady Andrzej Kałek, który po przywitaniu uczestników i przyjęciu porządku obrad poprosił Powiatowego Lekarza Weterynarii o przedstawienie informacji dotyczących wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Ryszard Połozowski przekazał, że 10 maja 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2023 r. wprowadzające zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, tj. na własne potrzeby, z tym że na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy. Natomiast w przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych w celu produkcji na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji,
o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

Następnie Krzysztof Warcholik poinformował o realizacji płatności kampanii 2022, naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW kampanii 2023, naborze wniosków w ramach dopłat do materiału siewnego oraz o wspieraniu producentów rolnych w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Biuro Powiatowe ARiMR w Międzyrzeczu zakończyło obsługę wszystkich wniosków (obszarowych, ONW, PRŚK oraz RE) w ramach kampanii 2022 i środki zostały wypłacone na konta rolników z powiatu międzyrzeckiego.  Od 15.03.2023 r. do 30.06.2023 r. trwa nabór wniosków w ramach kampanii 2023 – na dzień 29.06.2023 wnioski złożyło ok. 85% uprawnionych rolników z terenu powiatu międzyrzeckiego. Ci, którzy nie zdążą tego zrobić do dnia 30.06.2023 będą mogli to zrobić do 25.07.2023 z tym, iż za każdy dzień opóźnienia będą potrącane płatności w wysokości 1%. Następnie poinformował o zasadach przyznania wsparcia producentom pszenicy, gryki, kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku za sprzedane ziarno oraz zmianach w terminach naboru wniosków, jakie należy dołączyć dokumenty do wniosku, stawki pomocy oraz ilość złożonych wniosków na dzień 29 czerwca w biurze powiatowym.
Po wystąpieniu kierownika Biura Powiatowego ARiMR przewodniczący Rady Andrzej Kałek krótko podsumował działalność Rady w okresie VI kadencji zestawiając ilość odbytych posiedzeń, podejmowane tematy i sprawy, zapraszane instytucje i przedstawiciele samo-rządu lokalnego na spotkania oraz podjęte wnioski i stanowiska w ważnych sprawach dla rolnictwa.

Dyrektor biura LIR Anna Słowik przekazała informację o wyborach do izb rolniczych na VII kadencję, które zostały zaplanowane na dzień 24 września 2023 r. oraz zapoznała z terminarzem wykonania poszczególnych czynności związanych z przeprowadzaniem wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami członkami samorządu rolniczego są podatnicy podatku rolnego o łącznej powierzchni gruntów rolnych przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Prezes LIR Stanisław Myśliwiec zachęcał członków Rady do kandydowania na następną kadencję oraz zwrócił się o wspieranie komisji okręgowych w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów.

Po wyczerpaniu tematów przewodniczący złożył członkom Rady podziękowanie za pracę w mijającej kadencji, zaproszonym gościom za współpracę oraz wspólnie z zastępcą wręczyli uczestnikom spotkania Listy z wyrazami podziękowania od Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, którego sponsorem był przewodniczący Rady.

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.