Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » XXIV LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW W ŚWIEBODZINIE
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, RP Świebodzińska, Targi rolnicze i dożynki

XXIV LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW W ŚWIEBODZINIE

Autor: Red. dnia 5 września 2023

W dniu 2 września br. w Świebodzinie odbyło się Lubuskie Święto Plonów 2023. W wydarzeniu tym uczestniczyła także Lubuska Izba Rolnicza, którą reprezentowali prezes Stanisław Myśliwiec oraz członkowie Zarządu LIR Alfred Kałużny i Andrzej Kuziemski, a także poczet sztandarowy w osobach: Marzena Lewandowska, Jaremiusz Konieczny i Piotr Kociołek. Lubuska Izba Rolnicza także podczas tegorocznego Lubuskiego Świata Plonów wystawiła swoje stoisko informacyjno – promocyjne, na którym pracownicy biura: Katarzyna Frąckowiak, Aneta Jędrzejko, Paweł Sas oraz dyrektor Anna Słowik zachęcali odwiedzających m.in. do zaopatrzenia się w nieodpłatna prasę rolniczą. Część oficjalna rozpoczęła się uroczystą mszą św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którą koncelebrował ks. Biskup Paweł Socha. Następnie korowód przemieścił się na boisko przy SP1 w Świebodzinie – docelowe miejsce dalszych wydarzeń. W tegorocznym Lubuskim Święcie Plonów honory starostów dożynkowych pełnili: Pani Danuta Konieczna  – mama czwórki dzieci i babcia czwórki wnucząt. Wraz z mężem Jaremiuszem prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Kursko w gminie Międzyrzecz o powierzchni 280 ha specjalizujące się w produkcji roślinnej, w którym uprawiane są przede wszystkim zboża, rzepak i rośliny strączkowe. Pani Danuta jest także społecznikiem, chętnie udziela się w organizacji różnych wydarzeń związanych ze środowiskiem wiejskim. Była członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Kursko. Obecnie jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich Kursko oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Kursko, w której za swoją działalność otrzymała brązowy medal Strażaka OSP oraz Pan Zbigniew Kołodziej, który mieszka w Rozłogach koło Świebodzina gdzie prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne wraz z synem Wojciechem. Powierzchnia upraw to około 80 hektarów, uprawy to rzepak, zboża, kukurydza na kiszonkę, lucerna, rośliny motylkowe. Produkcja zwierzęca to około 150 sztuk trzody chlewnej w cyklu zamkniętym i bydło opasowe ponad 100 sztuk. Prezes Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej „Lubtucz” i „Eurotucz” Zbigniew Kołodziej był przez 30 lat Sołtysem wsi Rozłogi, Radnym Rady Miejskiej w Świebodzinie a od 2010 roku jest Radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego i Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Żona Elżbieta , trójka dzieci i sześcioro wnucząt.

Po przemówieniach organizatorów i gospodarzy Lubuskiego Święta Plonów 2023, a także zaproszonych gości, którzy przede wszystkim dziękowali rolnikom za ich trud i tegoroczne plony, nadszedł czas na przeprowadzenie obrzędów dożynkowych z udziałem młodszej części Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, a po nich wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”. Odznaczenia otrzymali: Marzena Lewandowska, Władysław Brzechwa oraz Andrzej Ławniczek, którym serdecznie gratulujemy.

Kolejnym z oficjalnych punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, którego organizatorem była Lubuska Izba Rolnicza. Komisja w składzie: Tadeusz Wożniak – przewodniczący (przedstawiciel Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli), Ewelina Gałąszczak (przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego), Agnieszka Jankowiak (przedstawicielka Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego), Ilona Krutelewicz (przedstawicielka Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze) oraz Marzena Lewandowska (przedstawicielka Lubuskiej Izby Rolniczej) już w przeddzień obradowała i wybierała ten najpiękniejszy wieniec w dwóch kategoriach spośród 19 wieńców zgłoszonych z całego województwa. Wszystkie wieńce były piękne i widać było ogrom pracy jaki trzeba było wykonać, aby mogły trafić na konkurs wojewódzki, dlatego też wybór nie był łatwy. Oto wyniki ogłoszone przez przewodniczącego komisji podczas XXIV Lubuskiego Święta Plonów:

W kategorii WIENIEC TRADYCYJNY

– I miejsce: Sołectwo Czarnowo w gminie Krosno Odrz. w powiecie krośnieńskim (bon w wysokości 3000 zł oraz wyjazd na Dożynki Prezydenckie 2023)

– II miejsce: Sołectwo Krzemów – Łukomin w Gminie Krzeszyce w powiecie sulęcińskim (bon w wysokości 2500 zł)

– III miejsce: Sołectwo Rusinów w Gminie Świebodzin w powiecie świebodzińskim (bon w wysokości 1500 zł)

W kategorii WIENIEC WSPÓŁCZESNY

– I miejsce: Sołectwo Sarbia w Gminie Krosno Odrz. w powiecie krośnieńskim (bon w wysokości 3000 zł)

– II miejsce: Sołectwo Mesze w Gminie Kolsko w powiecie nowosolskim (bon w wysokości 2500 zł)

– III miejsce: Sołectwo Gralewo w Gminie Santok w powiecie gorzowskim (bon w wysokości 1500 zł)

Pozostałe wieńce biorące udział w konkursie: otrzymały wyróżnienia w wysokości 500 zł. Fundatorem nagród jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

W dalszej części imprezy, wręczane były kolejne nagrody i wyróżnienia, m.in. tytuł „Ambasadora Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego”, nagrody „Lubuszanka” itp. oraz odbywały się występy zespołów, grup śpiewaczych, które zachęcały uczestników do wspólnej zabawy.

Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować przedstawicielom LIR w poczcie sztandarowym: Jaremiszowi Koniecznemu i Piotrowi Kociołkowi, a w szczególności Marzenie Lewandowskiej również za zaangażowanie i pomoc w organizacji i udekorowania stoiska LIR oraz reprezentowaniu Lubuskiej Izby Rolniczej jako członek komisji oceniającej wieńce w konkursie Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.