Główna » Aktualności, Wyróżnione

EWIDENCJA LECZENIA ZWIERZĄT I DOKUMENTACJA LEKARSKO-WETERYNARYJNA – OBOWIĄZKI HODOWCY

Autor: Red. dnia 25 października 2023

Powiatowy Inspektoriat Weterynarii w Zielonej Górze przypomina o obowiązku posiadania w gospodarstwie dokumentacji dotyczącej leczenia utrzymywanych zwierząt gospodarskich.

Obowiązek prowadzenia przez posiadaczy zwierząt dokumentacji lekarskoweterynaryjnej w formie ewidencji leczenia zwierząt, wynika z art. 53 ust.2 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z 11 marca 2004 r.

Art. 53. [Ewidencja leczenia zwierząt i dokumentacja lekarsko-weterynaryjna]

  1. Posiadacz zwierząt gospodarskich jest obowiązany do prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt.
  2. Lekarze weterynarii są obowiązani do prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej z wykonywanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych i pasz leczniczych.
  3. Lekarz weterynarii leczący zwierzęta dokonuje wpisów w ewidencji leczenia zwierząt.

Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt i dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej oraz wzory tej ewidencji i dokumentacji, mając na względzie obowiązujące w tym zakresie przepisy Unii Europejskiej, a także możliwość ustalenia przebiegu leczenia zwierzęcia i zastosowanych u zwierzęcia produktów leczniczych.

Zgodnie z:

art. 85 ww. ustawy [Niespełnianie wymagań weterynaryjnych. Naruszenie obowiązków informacyjnych i ewidencyjnych]

  1. Kto:

7) będąc posiadaczem zwierząt gospodarskich, nie prowadzi lub prowadzi w sposób nieprawidłowy ewidencję leczenia zwierząt,

– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Lekarze weterynarii zgodnie z Prawem Farmaceutycznym prowadzą wymaganą dokumentację, a szczegółowe wymagania zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2011 r. w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym dokumentację lekarsko weterynaryjną (tzw. karty leczenia) lekarz weterynarii, posiadacz zwierząt i osoba odpowiedzialna za zwierzęta przechowują przez okres 5 lat od dnia jej sporządzenia.

Karty leczenia będą przedmiotem kontroli jakie będą odbywać się w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/6 z dnia 1 1 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/ 18/ WE. Celem rozporządzenia jest m.in. wzrnocnienie działań Unii Europejskiej na rzecz walki z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe (zgodnie z podejściem „Jedno zdrowie”).

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.