VIII FORUM ROLNIKÓW I AGROBIZNESU
W dniu 28 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się VIII Forum Rolników i Agrobiznesu organizowane przez Top Agrar Polska.
W tym cyklicznie organizowanym wydarzeniu z roku na rok można spotkać coraz liczniejszą rzeszę lubuskich rolników. W bieżącej edycji udział wzięli min. nowo wybrani przedstawiciele władz Lubuskiej Izby Rolniczej w składzie: prezes LIR Andrzej Kałek, wiceprezes LIR Alfred Kałużny, członek zarządu LIR Marek Grabia oraz delegat do KRIR Marek Strzelczyk.
Temat tegorocznego forum brzmiał „Ziemia w opałach – jak zapewnić wodę, żywność i dobre środowisko – kluczowe znaczenia rolnictwa”. Była to okazja do zastanowienia się nad najważniejszymi bieżącymi szansami, problemami i za-grożeniami, z którymi w niedalekiej przyszłości będą musieli się zmierzyć polscy rolnicy.
Podczas forum, które zgromadziło około 1100 uczestników, można było wziąć udział w sesji głównej, która tradycyjnie odbywa się na Sali Ziemi. Uczestnikami debaty w ramach sesji głównej pt. „Rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód i liberalizacja handlu – konsekwencje dla rynków i sektora rolnego w Unii i w Polsce” byli: komisarz UE ds. rolnictwa dr Janusz Wojciechowski, Pekka Pesonnen sekretarz generalny COPA COGECA, Robert Telus minister rolnictwa i rozwoju wsi i poseł na Sejm RP, Jan Krzysztof Ardanowski b. minister rolnictwa i poseł na Sejm RP, Artur Balazs, b. minister rolnictwa, Michał Kołodziejczak poseł na Sejm RP, dr Jerzy Plewa Team Europe. Po otwierającej forum debacie wystąpili jeszcze: Michael Lösche dyrektor zarządzający VH POLSKA, Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro BNP Paribas Bank Polska SA, Paweł Szóstak, dyrektor Działu Rozwoju Europa Środkowa i Wschodnia Bayer Crop Science oraz prof. Grzegorz Kołodko były wicepremier i były minister finansów.
Po zakończeniu sesji głównej uczestnicy forum udali się na sześć równolegle trwających sesji tematycznych ukierunkowanych na poszczególne sektory rolnictwa. Ich prelegenci, którymi byli min. naukowcy, specjaliści z wiodących na rynku firm związanych z branżą rolniczą, doradcy oraz rolnicy praktycy, opowiadali o współczesnych wyzwaniach w hodowli krów mlecznych, trzody chlewnej, czy o technologiach upraw i siewu. Eksperci wypowiedzieli się także na temat organizacji i zarządzania we współczesnych gospodarstwach rolnych
Podsumowując – było jak zwykle merytorycznie – z uwagi na wielu doskonałych fachowców, dyskusyjnie – ze względu odbywające się debaty, a także możliwości zadawania pytań i wypowiadania się, ale też i towarzysko – bo forum zapewnia czas i doskonałą przestrzeń do rozmów i wymiany doświadczeń, także w rozmowach kuluarowych.
Marek Strzelczyk