Główna » Aktualności, Konferencje

DUŃSKI MODEL BIOGAZU

Autor: Red. dnia 21 grudnia 2023

W dniu 6 grudnia 2023 r., w NETTO Arena Szczecin, Ambasada Królestwa Danii zorganizowała konferencję nt. „Duński Model Biogazu – Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych”, na którą zaprosiła Lubuską Izbę Rolniczą.

W konferencji uczestniczyli Członkowie Zarządu LIR: Czesław Hładki i Marek Grabia oraz pracownik Biura Eugeniusz Rudkiewicz.

Dania jest liderem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii. Duński sektor biogazu jest mocnym i dobrze ugruntowanym na rynku krajowym. Współpraca instytucji  publicznych, przemysłu, środowisk akademickich i społeczności lokalnych wspiera ciągłe doskonalenie tego sektora.

Przedstawiciele firm: GreenFarm, Renew Energy i Nature Energy reprezentujący małe, średnie i duże instalacje biogazowe przedstawili technologię produkcji biogazu, rozwiązania prowadzące do zwiększenia poziomu biogazu, rozwiązania biogazowe z różnego rodzaju substratem oraz najlepsze praktyki.

Biogazownie małe instalowane są w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną lub bydło. Substratem jest obornik, gnojowica i odpady organiczne. Biogazownia rolnicza przyczynia się do redukcji emisji CO2 oraz redukcji odoru. Dzięki wyprodukowanej energii gospodarstwo nie musi korzystać z energii z sieci. W gospodarstwie utrzymującym 300 krów, z biogazownią, redukcja emisji gazów cieplarnianych i odoru jest do poziomu, jakby było 50 krów. Poferment wykorzystywany jest jako nawóz, który jest łatwiej przyswajany przez rośliny i tym samym ograniczane jest wypłukiwanie składników pokarmowych.

Ważne: W Danii, jeżeli substratem biogazowi jest obornik i resztki roślinne to poferment nie jest traktowany jako odpad i rolnicy mogą stosować go jako nawóz bez wymogu posiadania decyzji administracyjnych.

W instalacjach wielosubstratowych (średnich lub dużych) obornik potrzebny jest do stabilizacji procesu fermentacyjnego. Wykorzystywany jest głównie obornik od trzody lub bydła. Obornik drobiowy, ze względu na wysoką zawartość azotu amonowego, a także możliwość pozostałości antybiotyków, wykorzystywany jest w mniejszych ilościach.

W Danii maksymalnie można wykorzystać 6% roślin energetycznych do produkcji biogazu. Założeniem jest, że rośliny są uprawiane dla celów żywnościowych, a w instalacjach biogazowych wykorzystywane są odpady.

Z dużymi instalacjami związany jest transport wielkotowarowy odpadów z rolnictwa, przemysłu i gospodarstw domowych. Priorytetem jest dbanie, aby okoliczna społeczność pozostała w jak najmniejszym stopniu zakłócona przez transport i zapachy. Substrat odbierany jest w promieniu 20-25 kilometrów.

Biogaz uszlachetniany jest też do biometanu, który wykorzystywany jest poprzez wpuszczanie go do sieci.

E.R.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.