Główna » Aktualności, RP Krośnieńska, RP Żagańska

LUBUSCY ROLNICY W NADRENII

Autor: Red. dnia 4 lipca 2011

W dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2011r. odbył się wyjazd studyjny lubuskich rolników do Nadrenii pn. „Wizyta gospodarcza rolników lubuskich w Niemczech – nowoczesne technologie, sieć sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa” zorganizowany przez Lubuska Izbę Rolniczą.

Głównym i obszernym, a zarazem pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie fabryki ciągników John Deere w Mannheim.  Podczas wizytacji fabryki można było dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z historią zakładu, zarówno z prezentacji oglądanej w sali wykładowej jak i z eksponatów zebranych w muzeum i sali ekspozycyjnej na terenie fabryki. Wśród wielu informacji przedstawionych podczas zwiedzania rolnicy dowiedzieli się między innymi, że Fabryka w Mannheim rozpoczęła produkcję ciągników w roku 1921. Pierwszą maszyną był jednocylindrowy ciągnik na olej napędowy, znany jako LANZ Bulldog HL12, który dysponował 12KM mocy. Bez przekładni i wyposażony w metalowe koła, LANZ Bulldog spełniał swoje zadanie w mechanizacji europejskiego rolnictwa. Prosty jednocylindrowy silnik na olej napędowy wszechstronnie i dokładnie testowany, był wykorzystywany przez klika dekad zanim został zastąpiony zmodernizowanym silnikiem diesela w 1950 roku. W tym czasie John Deere wprowadzał nową generację traktorów na międzynarodowy rynek w 1960 roku, wykupując fabrykę Heinricha Lanza w 1956r.
Od 1967 roku wszystkie traktory produkowane w Mannheim noszą nazwę John Deere, bez wcześniejszego członu „Lanz”.
Przez lata każda linia ciągników była udoskonalana, a lista wprowadzanych innowacji wydłużała się. W 1974 roku ciągniki John Deere były pierwszymi na rynku traktorami wyposażonymi w zintegrowaną kabinę.
W 1992 wprowadzono konstrukcję opartą na pełnej ramie oraz większe możliwości wyboru opcji wyposażenia przez klienta. Projekt ten obejmuje również zwiększenie elastyczności produkcyjnej.
Zakres produkcji ciągników w Mannheim obejmuje 22 podstawowe modele o mocy od 74 do 190KM.

John Deere jest największym niemieckim producentem sprzętu rolniczego zatrudniającym ponad 5,600 osób. Około 2,900 osób jest zatrudnionych przy produkcji przekładni i montażu w fabryce w Mannheim i prawie 700 osób pracuje w fabryce kabin w Bruchsal.

Ciągniki w Mannheim produkowane są wyłącznie na zamówienie. Co ok. 3,3 minuty wyjeżdża kolejny ciągnik z linii montażowej, natomiast proces składania jednego ciągnika od ramy do momentu wyjechania ciągnika z hali trwa ok. 5,5 godziny. Część prac, zwłaszcza tych bardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka, wykonują roboty i automaty. Resztę prac wykonują ludzie. Właściwie wszystkie etapy produkcji i montażu są kontrolowane pod względem, błędów powstałych podczas składania, wad ukrytych poszczególnych elementów itp. Na terenie zakładu znajduje się również sala pokazowa, dzięki której uczestnicy wyjazdu zapoznali się z zaletami silnika w ciągniku John Deere podczas pracy, z łatwością obsługi i możliwościami ustawienia odpowiedniej mocy.
Lubuscy rolnicy mogli zobaczyć też produkcję elementów przekładniowych na terenie fabryki Mannheim oraz linię montażową w fabryce produkującej kabiny do ciągników oraz do sprzętu rolniczego i leśnego w Bruchsal.

Po intensywnym, całym dniu spędzonym w fabryce John Debre, następny rozpoczął się w miejscu noclegu w Ośrodku Szkoleniowym DEULA Rheinland-Pfalz GmbH w Bad Kreuznach. Tu uczestnicy wyjazdu spotkali się z przedstawicielami Izby Rolniczej – Landwirtschaftkammer Rheinland-Pfalz. Pani Marita Frieden opowiedziała o Nadreńskiej Izbie Rolniczej. Tamtejsza Izba w dużej mierze finansowana jest z prowadzonych usług doradczych. Centrala, która mieści się w Bad Kreuznach, zatrudnia 80 pracowników, a oprócz tego Izba posiada jeszcze 4 oddziały. Izba podzielona jest na działy zajmujące się konkretną dziedziną rolnictwa, czy gospodarstwa wiejskiego, w których pracują specjaliści z danego tematu. Tamtejsza Izba realizuje również szereg projektów wśród dzieci i młodzieży, mających na celu przybliżenie życia i pracy na wsi.

Korzystając z okazji nocowania w internacie Ośrodka Szkoleniowego prowadzącego zajęcia  praktyczne w kierunkach rolniczych, uczestnicy wyjazdu studyjnego mogli zapoznać się z wyposażeniem warsztatów i mnogością zajęć jakie oferuje Ośrodek. Największe zainteresowanie i zdziwienie wzbudziła hala, w której nawet zimą lub niekorzystnych warunkach atmosferycznych uczniowie mogli własnoręcznie sprawdzić w pracy wszelaki sprzęt rolniczy.

Ze względu na specyfikę regionu, przewodnią dziedziną rolnictwa jest tu uprawa winorośli i produkcja  wina. W związku z powyższym na spotkanie przybył specjalista ds. winiarstwa tamtejszej Izby Rolniczej dr Thomas Wahl. Opowiedział on w skrócie o specyfice uprawy winorośli i przeznaczenia wyhodowanych owoców (deserowe, na wino stołowe itp.). Przedstawił także proces klasyfikacji wyprodukowanego wina, w którym uczestniczą kiperzy. Właściwie doradztwo w zakresie uprawy winorośli ma miejsce od momentu lokalizacji plantacji, przez dobór sadzonek, agrotechnikę, po sprzedaż wytworzonych produktów. Przy zakładaniu plantacji można uzyskać dotację, której wysokość uzależniona jest od stopnia nachylenia terenu i wynosi od 7 tyś. do 15 tyś. euro na hektar.
Wśród wielu pytań dotyczących uprawy winorośli, były i te dotyczące sprzedaży własnych produktów z gospodarstwa. Jak się okazuje w Niemczech również obowiązują limity produkcji oraz ilości sprzedawanych produktów, a wszystko zależy od specyfiki tej sprzedaży.

Po krótkim wstępie nastąpił przejazd do winnicy Weingut Lorenz & Söhne położonej w miejscowości przyległej do Bad Kreuznach – Hackenheim. Winnica prowadzona już przez trzecie pokolenie, powstała 1950 roku i specjalizuje się w produkcji przede wszystkim wina białego, zarówno wytrawnego jak i półsłodkiego i słodkiego. Zarówno zbiór jak i pielęgnacja 35 hektarowej plantacji odbywa się głównie przy pomocy rąk ludzkich. W 1999 roku przez właściciela winnicy została zakupiona i poddana renowacji zabytkowa restauracja znajdująca się jakieś 4 kmod siedziby, w której to zatrzymaliśmy się na posiłek. Na dzień dzisiejszy zarówno winnica jak i restauracja współgrają ze sobą i wzajemnie się uzupełniają.
W winnicy Urlich Lorenz przedstawił proces produkcji wina białego jak i czerwonego i omówił urządzenia które znajdowały się w pomieszczeniu produkcyjnym. Obecnie wszystko jest zmechanizowane, zbiorniki do produkcji wina są stalowe i tylko w piwnicy część win nadal leżakuje w starych, drewnianych beczkach. Obok pomieszczenia produkcyjnego znajduje się poniszczenie do rozlewania wina oraz magazyn. W winnicy Weingut Lorenz & Söhne wina są butelkowane i zamykane zakrętką, nie korkiem, ze względów smakowych (aromat korka przechodzi na wino). Na zakończenie wizyty w winnicy można było spróbować win, jak również dokonać zakupu miejscowego wyrobu. Jak zwykle gusta były różne. Jednym bardziej smakowało wino białe wytrawne innym czerwone półsłodkie, ale o gustach przecież się nie rozmawia.

W drodze powrotnej, korzystając ze sprzyjającej pogody, uczestnicy wyjazdu zatrzymali się w miejscowości Bacharach leżącej nad Renem. Miejscowość, której nazwa wskazuje na celtyckie korzenie, zachwyciła wszystkich. Ze względu na malownicze położenie, a także na mnogość zabytków, miejscowość ta jest niewątpliwie perełką turystyczną kraju związkowego jakim jest Nadrenia – Palatynat.

Zwiedzenie Bacharach było ostatnim punktem wizyty w Nadrenii i mimo długiej, 11 godzinnej, podróży, uczestnicy wyjazdu studyjnego byli zadowoleni zarówno z wybranych miejsc, które odwiedzili jak i z poruszanych tematów.

Za umożliwienie wyjazdu i pomoc w organizacji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować przedstawicielstwu John Deere Polska Sp. z o.o. oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

P.Sas

GALERIA:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.