POSIEDZENIE MIĘDZYRZECKIEJ, ŚWIEBODZIŃSKIEJ I KROŚNIEŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ
Wspólne posiedzenie w/w Rad odbyło się w dniu 18 grudnia 2023 r. w Jasieńcu.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rad, Zarząd LIR, Delegat do KRIR, pracownicy Biura oraz zaproszeni goście, spośród których swą obecnością zaszczycili: Joanna Kokot-Ciszewska – Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Sylwia Gutkowska – dyrektor biura Regionalnego TUW „TUW”, Marcin Cyganiak – Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Roman Jabłoński – dyrektor Oddziału Terenowego KOWR, Szymon Prochera – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Międzyrzecu, Anita Kretschmer-Szczotko – kierownik Biura Powiatowego ARiMR oraz Jarosław Buszewski – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego wraz ze specjalistami-doradcami: Jolantą Nonn i Angeliką Cybulską.
Spotkanie otworzył i prowadził Prezes LIR Andrzej Kałek, który po przywitaniu uczestników i przyjęciu porządku obrad o zabranie głosu poprosił panią kierownik biura Powiatowego ARiMR w Międzyrzeczu.
Anita Kretschmer-Szczotko przedstawiła informację o pomocy dla producentów zbóż i nasion oleistych w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy, o realizacji płatności bezpośrednich oraz obszarowych PROW, w tym ekoschematów. Wyjaśniła z jakiego powodu niektórzy rolnicy otrzymali decyzje odmowne przyznania pomocy. Po zmianie wniosków na wersję papierową rolnicy ci otrzymają pomoc z budżetu państwa. Agencja realizowała wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych od 16 października do końca listopada. Od 1 grudnia wypłacane są pozostałe kwoty za 2023 rok. Na dzisiaj nie ma podanych stawek do płatności za ekoschematy, nie została przeprowadzona jeszcze kontrola administracyjna wniosków. Jeżeli zostanie ogłoszona pomoc suszowa, wówczas wnioski będą składane do biur powiatowych ARiMR.
Roman Jabłoński został poproszony o przedstawienie zasad organizowania przetargów ograniczonych ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości Skarbu Państwa. Dzierżawa jako podstawowa forma zagospodarowania gruntów rolnych została wprowadzona w 2016 r. Istnieje możliwość sprzedaży większych areałów, ale po uzyskaniu zgody ministra rolnictwa. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy ogłaszany jest przez okres 14 dni przed dniem ogłoszenia przetargu. Ogłoszenie o przetargu podawane jest do publicznej wiadomości na 28 dni przed przetargiem. Okres dzierżawy co do zasady ustalany jest na 10 lat. Każdy pierwszy przetarg na dzierżawę nieruchomości rolnej jest przetargiem ograniczonym. Jeżeli taki przetarg nie dojdzie do skutku to drugi jest licytacyjny. W przetargu ofert pisemnych nieruchomość rolna wydzierżawiana jest za czynsz wywoławczy. Kandydat na dzierżawcę wyłaniany jest na podstawie kryteriów, których jest sześć i ich wag – punktacji.
Sylwia Gutkowska przypomniała historię powstania ubezpieczeń wzajemnych, tworzenia Związków Wzajemności Członkowskiej oraz zapoznała z ofertą ubezpieczeniową TUW „TUW” przygotowaną dla rolników. Początki TUW sięgają 1992 roku i na rynku funkcjonuje już od 31 lat. W TUW zgromadzonych jest prawie 2 mln członków. Członkowie Towarzystwa, których łączy jakaś więź terytorialna, środowiskowa czy samorządowa, mogą zawierać w TUW umowy o utworzeniu Związku Wzajemności Członkowskiej. Obecnie funkcjonuje 25 takich związków. Wypracowana nadwyżka w ramach Związku może być w 50 % wykorzystana na cele prewencyjne, promocję lub obniżenie składki ubezpieczeniowej. Z Lubuską Izbą Rolniczą był zawarty Związek Wzajemności Członkowskiej „Rolnik Lubuski”. Aktualnie brakuje ok. 50 osób do wymaganej liczby 2000 członków, aby móc na nowo zawiązać ZWC. TUW zamieszcza w biuletynie LIR artykuły dotyczące ubezpieczeń wzajemnych oraz oferty kierowane do rolników.
Szymon Prochera przedstawił informację na temat utrzymania dróg powiatowych oraz plan przebudowy i remontów dróg powiatowych, mostów, przepustów i urządzeń drogowych, które będą przeprowadzane w miarę posiadanych środków. Drogi gruntowe, których w Zarządzie jest ponad 100 km, są równane raz, góra dwa razy w roku. Zakrzaczenia wzdłuż dróg oraz nadmiernie wyrastające gałęzie są wycinane lub przycinane w okresie jesienno-zimowym.
Joanna Kokot-Ciszewska poinformowała o aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie ASF. Aktualnie nie ma ognisk u trzody chlewnej. U dzików ogniska pojawiają się. Inwentaryzacja dzików przeprowadzona za pomocą dronów jest bardzo przydatna w walce z ASF. Dzięki niej dzisiaj wiadomo gdzie jest zagęszczenie dzików. Zapadła decyzja, że dalej będą kontynuowane działania i prace „Pilotażowego zwalczania ASF”. Obecnie całe województwo lubuskie, oprócz powiatu strzelecko-drezdeneckiego, jest w strefie różowej, a ten powiat w strefie niebieskiej. Prowadzone będą następujące sposoby zwalczania ASF: odstrzał, ogrodzenia między województwami, poszukiwania padłych dzików przez psy. W woj. lubuskim przeszkolonych jest ponad 30 psów.
Marcin Cyganiak poinformował o działaniach kontrolnych Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa z zakresu produkcji materiału siewnego i plantacji nasiennych oraz badań laboratoryjnych. Przypomniał o obowiązku badań opryskiwaczy oraz aktualizacji uprawnień do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin. Poinformował również, że Inspekcja prowadzi kontrolę wprowadzanych do obrotu nawozów na zgodność z etykietą.
Po wyczerpaniu tematów porządku obrad prezes LIR Andrzej Kałek złożył wszystkim uczestnikom spotkania świąteczno-noworoczne życzenia, rolnikom życzył dobrych plonów w 2024 roku. Spotkanie zakończyło się wigilijnym poczęstunkiem.
E.R.