Główna » Aktualności, Wyróżnione

MRIRW W SPRAWIE OBOWIĄZKU STOSOWANIA ELEKTRONICZNEGO REJESTRU ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Autor: Red. dnia 3 czerwca 2024

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego >>> otwórz dotyczący obowiązku prowadzenia przez rolników elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin, Sekretarz Stanu w MRiRW Michał Kołodziejczak w piśmie z dnia 28.05.2024 >>> otwórz, przekazał poniższe informacje.

„(…) Obowiązek prowadzenia dokumentacji dotyczącej zabiegów środkami ochrony roślin przez użytkowników profesjonalnych elektronicznie w formacie nadającym się do odczytu maszynowego wynika z rozporządzenia 2023/564/UE1. Rozporządzenie weszło w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i ma być stosowane od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu Polska nie poparła proponowanych rozwiązań, natomiast projekt uzyskał poparcie wymaganej większości państw członkowskich UE i został przyjęty.
W związku z tym Polska jest zobowiązana do stosowania tego rozporządzenia.

Polska zgłaszała propozycję uchylenia lub uproszczenia przepisów ww. rozporządzenia, jako jeden z elementów znoszenia barier dla rolników. Jak jednak wskazano powyżej rozporządzenie poparła większość państw członkowskich.

Aby umożliwić realizację przepisów ww. rozporządzenia Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przystąpił do opracowania odpowiedniego narzędzia informatycznego do prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin. Tworzone narzędzie ma być jak najbardziej przyjazne dla użytkowników dzięki zautomatyzowaniu i wyposażeniu w informacje, które będą wybierane przez profesjonalnego użytkownika z wcześniej zdefiniowanych list. Opracowywane narzędzie ma być także powiązane z usługami doradczymi świadczonymi za pośrednictwem platformy doradczej eDWIN, aby umożliwić dostęp do rejestru w znanym wielu użytkownikom środowisku. Rolnicy korzystając z tego narzędzia nie tylko będą zatem wykonywać obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale jednocześnie uzyskają dostęp do usług doradczych, pomagających w zarządzaniu gospodarstwem.

Jednym z głównych kryteriów podczas budowy elektronicznego rejestru będzie jego intuicyjność i łatwość użycia tak, aby nałożone rozporządzeniem obowiązki stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla profesjonalnych użytkowników.”

 

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.