Główna » Aktualności, Wyróżnione

LIR PODCZAS XXV LUBUSKIEGO ŚWIĘTA PLONÓW 2024

Autor: Red. dnia 5 września 2024

W dniu 31 sierpnia br. w Łagowie – gmina Dąbie, odbyło się XXV Lubuskie Święto Plonów 2024. Część oficjalna, podczas której LIR reprezentował prezes Andrzej Kałek, rozpoczęła się uroczystą, polową mszą św. w intencji rolników, koncelebrowaną przez ks. biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego. We mszy udział wziął także poczet sztandarowy LIR w osobach: Anna Dubicka, Lilla Schoppe, Arkadiusz Kasowski. W wydarzeniu tym uczestniczyła także Lubuska Izba Rolnicza ze stoiskiem informacyjno-promocyjnym, które obsługiwali pracownicy biura: Katarzyna Frąckowiak, Aneta Jędrzejko i Paweł Sas.

Po mszy o wygłoszenie mowy poproszeni zostali m. in. gospodarze Lubuskiego Święta Plonów, włodarze województwa lubuskiego, a także prezes LIR Andrzej Kałek, który podkreślił, że rolnicy od dawna dbają o bezpieczeństwo żywnościowe kraju, mimo że warunki do pracy często są niesprzyjające, a otrzymywane ceny za płody rolne czasami nie pokrywają nakładów na ich produkcję. Powiedział również, że pomimo wielu trudności napotykanych na swojej drodze zawodowej, polscy rolnicy nadal będą produkować zdrową i bezpieczną żywność, która jest ceniona nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Podziękował rolnikom za ciężką pracę, którą wykonują na co dzień, a przede wszystkim za miłość do ziemi, bez której nie byliby wstanie uprawiać, hodować, produkować. Prelegenci  po swoich wystąpieniach zostali poproszeni o poczęstowanie chlebem dożynkowym uczestników święta.

Lubuska Izba Rolnicza, podobnie jak w latach poprzednich, była organizatorem konkursu na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W przeddzień dożynek zebrała się komisja w składzie:

  1. Anna Dubicka – Lubuska Izba Rolnicza
  2. Ewelina Gałąszczak – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
  3. Lucyna Majewska– Regionalne Centrum Animacji Kultury
  4. Danuta Misztoft– Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  5. Tadeusz Woźniak – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli,

która oceniła dostarczone wieńce w dwóch kategoriach wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Spośród 11 wieńców tradycyjnych komisja wybrała trzy najładniejsze i spełniające wymogi regulaminu:

I miejsce – Nowa Jabłona (gmina Niegosławice, powiat żagański)

II miejsce – Krzemów – Łukomin (gmina Krzeszyce, powiat sulęciński)

III miejsce – Czarnowo (gmina Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński)

Natomiast spośród 8 wieńców współczesnych komisja zadecydowała, iż kolejne miejsca zajęły następujące sołectwa:

I miejsce – Mesze (gmina Kolsko, powiat nowosolski)

II miejsce – Maszewo (gmina Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński)

III miejsce – Letnica (gmina Świdnica, powiat zielonogórski)

Odczytanie wyników i wręczenie nagród – bonów pieniężnych, nastąpiło 31 sierpnia br. podczas Lubuskiego Święta Plonów 2024, a dokonali tego prezes LIR Andrzej Kałek oraz członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej. Wszystkie wieńce biorące udział w konkursie otrzymały nagrody pieniężne, które ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a dodatkowo zwycięzca konkursu w kategorii „wieniec tradycyjny” będzie reprezentował nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Trzymamy mocno kciuki za jak najlepszy wynik.

W tym miejscu chcielibyśmy pogratulować i podziękować wszystkim twórcom wieńców dożynkowych, przede wszystkim za podtrzymywanie tej pięknej polskiej tradycji oraz trud, zaangażowanie i determinację, dzięki którym powstają te dzieła.

Dziękujemy również osobom uczestniczącym w poczcie sztandarowym za reprezentowanie społeczności rolniczej podczas uroczystości, a w szczególności Annie Dubickiej, która uczestniczyła także w pracach komisji oceniającej wieńce oraz przygotowała dekorację na stoisko LIR.

Paweł Sas

GALERIA:

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.