Główna » Aktualności, RP Krośnieńska, RP Świebodzińska, Wyróżnione

POSIEDZENIE ŚWIEBODZIŃSKIEJ I KROŚNIEŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 29 listopada 2024

W dniu 5 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie odbyło się wspólne posiedzenie Świebodzińskiej i Krośnieńskiej Rady Powiatowej LIR. W spotkaniu oprócz członków Rad uczestniczyli zaproszeni goście: Zbigniew Szumski Starosta Świebodziński, Jerzy Raczyński zastępca dyrektora oraz Marek Świerszcz z Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. Aleksandra Wolniewicz p.o. kierownik Oddziału w Świebodzinie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Mariusz Klebieko kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świebodzinie. Spotkanie poprowadził przewodniczący Świebodzińskiej RP LIR Alfred Kałużny.

Po przywitaniu uczestników spotkania i odczytaniu porządku obrad przewodniczący oddał głos gospodarzowi obiektu Zbigniewowi Szumskiemu, który od 2006 roku pełni funkcję Starosty Świebodzińskiego. Starosta przedstawił obecną sytuację w powiecie. Powiedział między innymi o prężnie działających firmach na tym obszarze, dzięki czemu bezrobocie jest szczątkowe. W ostatnim okresie udało się poczynić sporo inwestycji i pozyskać duże dofinansowanie z projektów. Dzięki temu można było m.in. poprawić infrastrukturę drogową. Wspomniał również o moście w Glińsku, który również wymaga remontu/modernizacji o co wnioskują okoliczni mieszkańcy i rolnicy. Starosta obiecał, że jak tylko znajdą się środki na ten cel, przystąpią do remontu. Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta życzył uczestnikom udanych obrad.

Następnie, zgodnie z programem spotkania, o bieżącej pracy Biura Powiatowego ARiMR w Świebodzinie opowiedział kierownik Mariusz Klebieko Powiedział między innymi o złożonych przez rolników wnioskach o pomoc. O wsparcie na bioasekurację wnioski złożyło 4 rolników, na pomoc dla pszczelarzy 80 wniosków, na pomoc dla producentów zbóż 253 wnioski, na materiał siewny 160 wniosków, na wsparcie dla KGW 22 wnioski. W powiecie zarejestrowanych jest 105 stad bydła i 45 świń oraz zarejestrowanych jest 1500 producentów rolnych (nadany numer ewidencyjny). W 2024 roku do Biura wpłynęło 1097 wniosków. Do tej pory zrealizowane zostały zaliczki na poczet płatności obszarowych dla 1022 wnioskodawców, co stanowi 94% realizacji. W przypadku było to PRSK 77 wniosków, a Rolnictwo Ekologiczne 33 wnioski. Do tej pory wypłaconych zostało łącznie ponad 31 mln złotych. Jeżeli chodzi o obsługę wniosków BP ARiMR w Świebodzinie jest liderem biur w Polsce. Przewodniczący Alfred Kałużny podziękował za sprawną obsługę wniosków, powiedział również, że rolnicy są bardzo zadowoleni z pracy Biura.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył realizacji bieżących zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Temat przedstawił Jerzy Raczyński zastępca dyrektora OT KOWR w Gorzowie Wlkp. Powiedział m.in., iż w Zasobie znajduje się 89168 ha z czego powierzchni wolnej jest 14255 ha. W tym roku w planach jest wydzierżawienie 1200 ha, natomiast obecna realizacja jest na poziomie 81%. Plan sprzedaży natomiast wynosi 400 ha, a wykonanie planu w tym czasie to 91%.  W powiecie świebodzińskim w dzierżawie jest 353 umowy o łącznej powierzchni 5001 ha, natomiast gruntów wolnych zostało 716 ha. W tym roku wydzierżawiono 31 ha natomiast sprzedano 8 ha, zawierając 22 umowy. W kwestii powodzi rolnicy poszkodowani mogą liczy na wsparcie KOWR w postaci obniżenia czynszu dzierżawnego oraz rozłożenia spłaty należności po złożeniu oczywiście wniosku.

W temacie przyszłości gospodarstwa w Lubinicku Marek Świerszcz powiedział, że obecnie jest w trakcie restrukturyzacji. Z całej powierzchni gospodarstwa tj. 832 ha zostanie wyłączone 99 ha i przeznaczone do dalszego zagospodarowania w przyszłym roku. Samo gospodarstwo natomiast zostanie przekształcone w ośrodek produkcji rolniczej. Pozostała powierzchnia niezbędna jest do utrzymania obsady zwierząt i tym samym zagospodarowania nawozów organicznych. Obecnie trwają rozmowy z dzierżawcą w kwestii terminu wydania nieruchomości – umowa kończy się w styczniu 2025 r., natomiast dzierżawca wnioskuje o wydłużenie okresu do 2026 r.

Ostatni temat dotyczył działań Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w kontekście działalności rolniczej, a przedstawiła go Aleksandra Wolniewicz p.o. kierownik Oddziału WIORIN w Świebodzinie. Z głównych tematów poruszanych w tym punkcie to sprawa sprzedaży ziemniaków o czym, jak się okazuje, często zapominają producenci rolni. Każdy podmiot który uprawia ziemniaki towarowe i wprowadza je do obrotu, wymaga rejestracji, niezależnie od areału produkcji. Obowiązkowi rejestracji podlegają także dystrybutorzy/handlowcy ziemniaków, chyba że dokonują oni sprzedaży bezpośrednio ostatecznemu odbiorcy (konsumentowi) poza rynkami hurtowymi i nie sprzedają bulw ziemniaka do innych państw. Natomiast producenci wykorzystujący cały plon w ramach gospodarstwa nie podlegają rejestracji, chyba że powierzchnia uprawy ziemniaka wynosi powyżej 1,5 ha. Pani kierownik powiedziała również o obowiązku paszportowania ziemniaków przewożonych do innych państw, przede wszystkim ze względu na zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakteriozy Clavibacter sepedonicus. Na zakończenie uczestnicy spotkania uzyskali również informację o sprzedaży przez rolników nasion w internecie. Informacja o sprzedaży nie powinna sugerować, że jest to materiał siewny, a jeżeli jest to rośliny muszą być zawsze zaopatrzone w paszport roślin.

Po wyczerpaniu wszystkich tematów przewodniczący zamknął obrady, jednocześnie dziękując wszystkim za przybycie, a Staroście Świebodzińskiemu za możliwość przeprowadzenia spotkania w Sali narad w Starostwie.

Paweł Sas

 

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.