Główna » Aktualności, Walne Zgromadzenia LIR

POSIEDZENIE ZIELONOGÓRSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 18 października 2012

W dniu 16 października 2012 r. w sali konferencyjnej LZKiOR odbyło się posiedzenie Zielonogórskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu uczestniczyli delegaci oraz zaproszeni goście. Tematyka spotkania dotyczyła Programu NATURA 2000, decyzji i pozwoleń środowiskowych, mechanizmów modulacji w płatnościach i aktualne nabory wniosków o przyznanie środków pomocowych w ramach PROW 2007-2013 oraz informacje z działań dotyczących obrotu ziemią. Posiedzenie otworzył Prezes LIR Władysław Piasecki. Po przywitaniu delegatów i gości rozpoczęto omawianie poszczególnych tematów spotkania.

Jako pierwszy wystąpił Stanisław Bąkowski – Naczelnik Wydziału  Ochrony Przyrody i Obszarów NATURA 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przedstawił formy ochrony przyrody w tym Program NATURA 2000 oraz szanse i zagrożenia dla rolnictwa wynikające z tego programu.

Wyróżniamy 10 form ochrony przyrody, w tym jedna forma – obszary NATURA 2000 ma charakter ogólnoeuropejski. Krajowe formy ochrony przyrody wyróżniane
w województwie lubuskim to: parki narodowe (3), parki krajobrazowe (8), rezerwaty przyrody (61), obszary chronionego krajobrazu (38), zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (7), użytki ekologiczne (387), stanowiska dokumentacyjne, ochrona gatunkowa roślin, zwierząt
i grzybów oraz pomniki przyrody. W województwie lubuskim 30% powierzchni objęta jest formą ochrony przyrody, przy czym wiele tych form się nakłada na tym samym terenie.

Sieć obszarów NATURA 2000 obejmuje: obszary specjalnej ochrony ptaków, specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Ustawodawca przewidział prowadzenie planów zadań ochronnych na danym terenie.
W tworzeniu takiego dokumentu bierze udział Zespół Lokalnej Współpracy, który składa się m.in. z podmiotów, którzy mają swoje inwestycje na danym terenie. Umożliwia to już na etapie planowania działań ochronnych zgłaszanie uwag przez zainteresowanych.
W woj. lubuskim takie plany powstają tylko dla obszarów siedliskowych, ponieważ lista chronionych obszarów ptasich jest już zamknięta.

Program pomocowy obszarów NATURA 2000 wprowadza rekompensatę za prowadzenie inwestycji zgodnie z planem ochronnym w zakresie: ograniczonego wykaszania łąk przez właściciela oraz czynności wykonywanych na rzecz ochrony.

Stanisław Kwiecień Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze omówił kolejne zagadnienie spotkania, dotyczące pozwoleń środowiskowych odnoszących się do rolnictwa oraz pozwolenia zintegrowane.

Wszystkie regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska  w tym decyzje
i pozwolenia środowiskowe ujęte są w Prawie Ochrony Środowiska. Pozwolenia zintegrowane to jedno ogólne pozwolenie łączące wszystkie sektorowe pozwolenia. Pozwolenia zintegrowane wydawane są w przypadku prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może po-wodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Na terenie województwa lubuskiego brak przypadku wydania pozwolenia zintegrowanego dla rolnika indywidualnego. Wiąże się to z podziałem powierzchni gospodarstwa między członków rodziny na mniejsze działki i prowadzenie małych i średnich działalności.

O decyzje i pozwolenia środowiskowe dotyczące działalności rolniczej należy się ubiegać w następujących przypadkach:

–        pozwolenie wodno-prawne dla każdego odwiertu na terenie gospodarstwa,

–        pozwolenie wodno-prawne w przypadku poboru wód powierzchniowych przekraczających5 m³na dobę,

–        pozwolenia z zakresu ustawy Prawo ochrony środowiska na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza powyżej 210 DJPz instalacji, powyżej 40 DJP na terenie miasta
i w granicach obszarów objętych ochroną przyrody oraz powyżej 60 DJP na pozostałych obszarach,

–        z zakresu ustawy o odpadach pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych.

Dla rolników pozwolenia wydaje odpowiedni Starosta. Obowiązek zgłoszenia odwiertu i emisji zanieczyszczeń i gazów ciąży na rolniku, a Starostwa prowadzą rejestr takich zgłoszeń. Za nie zgłoszenie odwiertu czy emisji zanieczyszczeń do atmosfery Starosta może nałożyć mandat na gospodarza.

Delegaci Zielonogórskiej Rady Powiatowej zainteresowani byli również wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej na obszarach objętych Programem NATURA 2000?

Pan Bąkowski i Pan Kwiecień zgodnie opowiedzieli, że Program NATURA 2000 nie ma wpływu na koszty prowadzenia działalności rolniczej. Procedura wydawania pozwoleń środowiskowych jest taka sama jak dla obszarów poza obszarami NATURA 2000. Najważniejszym elementem dla wydania pozwolenia jest prawidłowa karta informacyjna złożona we wniosku o pozwolenie środowiskowe. Jeżeli karta informacyjna zawiera wyczerpujące i zgodne ze stanem faktycznym lub planowaną działalnością wykonywanie raportu nie będzie konieczne. Należy jednak zwrócić uwagę by karty informacyjne
i ewentualne raporty były wykonywane przez specjalistów zgodnie z wytycznymi organów ochrony środowiska.

 

Mechanizm modulacji w płatnościach oraz aktualne nabory wniosków o przyznanie środków pomocowych w ramach PROW 2007-2013 omówili przedstawiciele ARiMR.

Andrzej Chinalski z-ca Dyrektora LOR ARiMR przedstawił działalność Agencji. Od początku działalności Lubuski Oddział wypłacił rolnikom ponad 3,7 mld. zł dopłat bezpośrednich. Lubuskie znajduje się w pierwszej piątce w Polsce jeśli chodzi o wysokość wypłat.

Naczelnik LOR ARiMR Dominik Sporny omówił zasady modulacji dopłat. Ma to skutki dla rolników, którym przysługują płatności uzupełniające, a łączna kwota płatności (finansowanych z budżetu unijnego oraz z budżetu krajowego) przewyższa równowartość 5 tys. euro. Wówczas płatności uzupełniające podlegają zmniejszeniu o 10 proc. nadwyżki łącznej kwoty wszystkich płatności ponad kwotę stanowiącą równowartość 5 tys. euro, przy czym kwota zmniejszenia nie może być większa niż kwota płatności uzupełniających.

Również wspomniał o najbliższych naborach wniosków z PROW 2007-2013. W najbliższym czasie ma być uruchomiony program:

– Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych.

Również istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku niewykorzystanych środków krajowych w woj. lubuskim zostaną uruchomione takie działania jak: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, Modernizacja gospodarstw rolnych.

Na koniec spotkania dyrektor Filii ANR Emilian Dzik przedstawił informacje
z aktualnych działań dotyczących obrotu ziemią, realizacji planowanych sprzedaży
i problemach dotyczących gospodarowania nieruchomościami w powiecie zielonogórskim.
W ostatnich trzech kwartałach w kraju zostało sprzedane 87 660ha gruntów co stanowi 63% planu rocznego. OT Lubuski wykonał plan sprzedaży w 84% co daje drugi wynik w kraju. Średnia cena ziemi w województwie lubuskim to 12 360zł.

J. Nadborska, I. Czachor

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.