POSIEDZENIE ŻAGAŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
W dniu 19 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Żaganiu odbyło się posiedzenie Żagańskiej Rady Powiatowej LIR. W spotkaniu, któremu przewodniczył Zbigniew Żywień, oprócz delegatów wzięli udział przedstawiciele samorządu i instytucji okołorolniczych.
Jako pierwszy głos zabrał Jacek Grzelak Wicestarosta Żagański. Witając uczestników posiedzenia powiedział, że Izba Rolnicza jest tu zawsze mile widziana. Starostwo jest otwarte na współpracę i w miarę możliwości udostępnia bazę lokalową i materiałową.
Na temat zasobów i obrotu nieruchomości rolnych głos zabrał Emilian Dzik zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Gorzowie Wlkp. Filia w Zielonej Górze. W powiecie na chwile obecną w zasobie Filii pozostaje 11077 ha, z czego zagospodarowanych jest 7765 ha(dzierżawy) i wolnych 3312 ha. Jeśli chodzi o ceny to średnia cena nieruchomości rolnych na terenie Filii wynosi 12.703 zł; w powiecie żagańskim wynosi ona 12.600 zł. Dyrektor powiedział także o redukcji zatrudnienia w GNiAZ, które od 1 stycznia 2013 r. nie będą samodzielnymi, odrębnymi placówkami tylko pomocniczymi dla OT i Filii.
Bolesław Galent przewodniczący Rady Gminy Żagań odnosząc się do tematu powiedział iż zapisy prawne, które musi respektować ANR, niejednokrotnie utrudniają lub uniemożliwiają nabywanie nieruchomości. Dotyczy to m.in. wyłączeń gruntów, nieprzemyślanych zapisów w studium, również podstawionych osób w przetargach. Przykładem tu może być cena1 ha GR. Parę lat temu ten sam grunt kosztował 4 tyś. za ha, jednak nie można było go kupić, gdyż w studium widniał jako możliwie inwestycyjny. Obecnie po zniesieniu owych zapisów ten sam ha wart jest ponad 3 razy tyle.
Agnieszka Dziewiatnik Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Szprotawie poinformowała, że 11 grudnia wyszły już pierwsze płatności obszarowe dla rolników. Większość płatności z tytułu ONW również powinny znaleźć się na kontach. Pozostała jeszcze część rolników, którzy nie otrzymali decyzji. Jest to spowodowane wcześniejszymi kontrolami, bądź sprawami spornymi dot. PEG. Pani kierownik apeluje również do rolników o zwrócenie uwagi na coraz częstsze przypadki bezumownego korzystania z gruntów najczęściej przez firmy, które poprzez okazywanie faktur za wykonanie usług na danym polu, roszczą sobie prawo do wypłaty dopłat, mimo że nieruchomości nie dzierżawią, ani nie jest ona ich własnością.
Natomiast Barbara Hyjek Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Żaganiu przypomniała, że kto korzysta z urządzeń melioracji szczegółowej zobowiązany jest konserwacji tychże urządzeń. Dlatego tak istotną sprawą jest powoływanie spółek wodnych. Starostwo Powiatowe udziela dotacji z Powiatowego Funduszu ochrony Środowiska, na ochronę wód, gleb, powietrza, a także na przedsięwzięcia związane z ochroną przeciwpowodziową.
Przy okazji o funkcjonowaniu spółki wodnej w Niegosławicach powiedział Jan Jezierski. Istotne w tworzeniu, później w funkcjonowaniu spółki wodnej jest ścisła współpraca z wieloma instytucjami, m.in. z Urzędem Gminy, Starostwem Powiatowym, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem pracy, Zarządem Melioracji, ANR itp. Dobra wola tych instytucji oraz uiszczanie składek przez rolników to podstawa funkcjonowania spółek. Oczywiście w trakcie rodzą się kolejne problemy typu: źle wykonane przepusty pod drogami, brak możliwości wejścia na pola uprawne, niekonserwowane odbiorniki (melioracja podstawowa) i inne, z którymi trzeba sobie poradzić. J. Jezierski uważa, że spółki wodne powinny być powoływane, jednakże powinno to się odbywać w sposób obligatoryjny.
Edward Wieciech z Inspektoratu Ochrony Roślin omówił zagadnienie integrowanej ochrony roślin (IOR), która ma obowiązywać rolników od 2014r. IOR jest to zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin i prowadzenie uprawy danej rośliny zgodnie z przyjętą metodyką. Natomiast rolnik musi być przeszkolony z IOR w stosunku do upraw jakie prowadzi. Inspektor powiedział, iż zgodnie z wytycznymi Inspekcja będzie wspomagać ODR w szkoleniu rolników w woj. lubuskim z zakresu integrowanej ochrony roślin.
Natomiast Krystyna Opiła Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu namawiała rolników do korzystania z usług doradczych w ramach wymogów wzajemnej zgodności. Od przyszłego roku obowiązywać będzie ostatni etap wymogów wzajemnej zgodności dotyczący dobrostanu zwierząt. Na zakończenie kierownik przypominała również, iż niebawem część rolników, w związku z mijającym okresem ważności, utraci uprawnienia stosowania środków ochrony roślin. Osoby te powinny sie zgłaszać do LODR w celu zorganizowania kursu.
P. Sas
GALERIA: