Główna » Aktualności

CZYM I JAK DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ?

Autor: Red. dnia 11 lutego 2011

Dokarmianie ptaków zimą ma sens wtedy, kiedy robimy to z głową (zgodnie z zasadą, że lepiej nie robić nic niż robić coś, co szkodzi). Podstawowe zasady głoszone przez ornitologów i wielbicieli ptaków są proste:

1. Nie karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub – co gorsza – spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Można natomiast dawać pieczywo suche (pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione) lub płatki owsiane, także gotowane warzywa i ziemniaki – w takiej jednak ilości, aby wszystko zostało całkowicie zjedzone w czasie jednego karmienia.

2. Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) – pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny (czyli nie prażony, solony czy słodzony). Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu jest dobrym sposobem – takie gotowe kulki w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny (trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom).

3. Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów (w których uwielbiają się kryć polujące na ptaki koty), a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu i odchody ptaków. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym.

I jeszcze jedno – gdy już zaczęliśmy akcję zimowego dokarmiania, należy takie dokarmianie przeprowadzać systematycznie, przez cały okres zimowy, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych odwiedzin.

Jak zbudować karmnik dla ptaków.

                        Najprostszy karmnik składa się z podłogi, dachu oraz czterech okrągłych kołeczków i jest otwarty ze wszystkich stron. Do jego wykonania potrzebna jest płyta drewniana o wymiarach nie większych niż 25 x 25cm. Mała powierzchnia podłogi karmnika gwarantuje, że przestrzeń, na której ptaki będą mogły stykać się z niebezpiecznymi mikroorganizmami, będzie niewielka. W rogach podstawy karmnika mocujemy cztery drewniane kołeczki o wysokości około19 cm, wspierające dach. Trzeba zwrócić uwagę, aby dach nie znajdował się zbyt nisko nad podłogą karmnika. Najlepiej, gdy długość kołeczków wspierających dach wynosi 3/4 długości deski podłogowej karmnika. Wówczas karmnik będzie łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez ptaki. Dwa z czterech kołeczków wspierających powinny być nieco dłuższe, tak aby dach karmnika leżał trochę skośnie. Ułatwia to spływanie deszczu i topniejącego śniegu z dachu. W celu zabezpieczenia pokarmów przed opadami atmosferycznymi powierzchnia dachu karmnika powinna być o kilka centymetrów większa niż podłogi. Aby uchronić dach karmnika przed zawilgoceniem, można użyć papy lub impregnatu do drewna. Ale uwaga: należy stosować tylko impregnaty nie zawierające substancji szkodliwych dla środowiska i całkowicie wysychające! Gotowy karmnik przytwierdzamy mocno do około 2-metrowego pala, który powinien być wkopany na głębokość około50 cm.

Podstawowy model karmnika można modyfikować w zależności od potrzeb i gustu wykonawcy, a także dodatkowo upiększać. Do dekoracji karmnika nadaje się trzcina lub gałązki brzozowe, przyklejone lub przybite do dachu. Należy tylko zachować podstawową zasadę: pokarm w karmniku musi być suchy i łatwo dostępny dla ptaków. Poza tym dobry karmnik powinien dać się łatwo wyczyścić.

Najprostszy karmnik, lista materiałów:
Dach: 30 x 30 cm
Podłoga: 25 x 25 cm
Grubość desek: 2 cm
Dwa kołki o długości 19 cm
Dwa kołki o długości 74 cm
Gwoździe i wkręty

  J.N.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.