Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE SZKOLENIOWE MIĘDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Targi rolnicze i dożynki

SPOTKANIE SZKOLENIOWE MIĘDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 16 kwietnia 2010

W dniu 09 kwietnia 2010r. w Urzędzie Gminy w Przytocznej odbyło się posiedzenie Międzyrzeckiej  Rady Powiatowej LIR, w którym licznie u uczestniczyli rolnicy z gminy Przytoczna.

W spotkaniu uczestniczyła również pani Agnieszka Jamrowska, p.o. wójta Przytocznej, która zadeklarowała współpracę z samorządem rolniczym i wsparcia przedsięwzięć dla rozwoju wsi. W gminie jest wyznaczony specjalny koordynator LGD, który wspomaga i informuje na temat pozyskiwania w naborze wniosków pieniędzy unijnych z LIDERA.

W porządku posiedzenia znalazły się m.in. zagadnienia związane z pozyskiwaniem dodatkowych środków związanych z rozwojem wsi, zmiany w szacowaniu szkód łowieckich oraz ubezpieczenia upraw. Zasady funkcjonowania oraz zakres działania Lokalnej Grupy Działania „Działaj z nami” przedstawiła Joanna Bagińska, prezes LGD w Świebodzinie. Rolnicy zapoznali się z najbliższymi terminami i zasadami składania wniosków w programie LIDER – na małe projekty, na mikroprzedsiębiorstwa i różnicowanie działalności. Prezes gorąco zachęcała do korzystania z przedstawionych możliwości, np. na imprezy wiejskie, dożynki, spotkania, szkolenia, ale i działania infrastrukturalne.

Kolejnym ważnym zagadnieniem było przedstawienie obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych dla rolników przez przedstawicielkę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Agatę Domagałę.

Następnie, w związku z wejściem w życie od początku kwietnia zmienionego Rozporządzenia Ministra Środowiska w spr. sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, dyrektor biura LIR Małgorzata Pałys przedstawiła najważniejsze zmiany oraz nowy wzór protokołu szacowania. Należy podkreślić znaczy udział naszej Lubuskiej IR w prezentowanych zmianach, gdyż prace zespołu specjalistów w tym zakresie rozpoczęły się m.in. w naszym biurze w 2007 roku.

Dyrektor poinformowała również o najbliższych działaniach – organizacji przez LIR dwudniowego seminarium nt. zmian w PROW oraz nowoczesnych technologii w rolnictwie, które odbędzie się na koniec maja br. w Skwierzynie, organizacji wyjazdu studyjnego do Francji i Brukseli oraz zachęciła do zgłoszenia zasłużonych rolników z terenu powiatu do odznaczeń.

Na zakończenie przewodniczący B. Szczepanik zachęcił do dyskusji, którą zdominowały problemy nurtujące rolników związane z wyrządzaniem szkód łowieckich, w tym przez bobry, inwestycji na obszarach chronionych, itp. Na zapytanie o możliwości zmniejszenia liczebności  bobrów,  w odpowiedzi dyrektor biura podała obecną procedurę zgłaszania w wniosku  do gminy, która następnie zgłasza wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zmniejszenie liczebności bobrów na danym terenie wraz z uzasadnieniem. W rezultacie RDOŚ wydaje pozwolenie dla odpowiedniego koła łowieckiego, jako dzierżawcy obwodu do odstrzału  dokładnie wyliczonej liczby zwierząt.

Dziękujemy za poczęstunek obiadowy na zakończenie posiedzenia dla sponsora prezesa Jana Malickiego ze Spółdzielni Kółek Rolniczych w Przytocznej.

Red.

GALERIA:

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.