Główna » Aktualności, RP Krośnieńska, RP Żagańska

Wizyta liderów środowisk wiejskich Ziemi Lubuskiej we Francji i w Brukseli w dniach od 02 do 07 czerwca 2010 roku

Autor: Red. dnia 12 czerwca 2010

Celem wyjazdu szkoleniowego, w którym wzięło udział 45 uczestników było wspieranie społeczno-gospodarczego rozwoju obszaru Pogranicza, rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznościami wiejskimi na arenie międzynarodowej, poprzez wymianę doświadczeń, aktywizowanie i mobilizację społeczeństwa wiejskiego do wzięcia udziału w procesie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Wzmocnienie i wspomaganie rozwoju gospodarczego wsi poprzez poszukiwanie alternatywnych form dochodu dla działalności rolniczej z poszanowaniem ochrony środowiska. Uczestnicy chcieli uzyskać informacje z zakresu wspomagania procesu rozwoju wsi przy udziale dofinansowań unijnych i obejrzeć interesujące pomysły przedsięwzięć, które następnie można z sukcesem wykorzystać w Polsce. Inicjatywa wyjazdu studyjnego powstała oddolnie z potrzeby i oczekiwań mieszkańców obszarów wiejskich powiatu międzyrzeckiego. Organizatorami wyjazdu były: Urząd Miasta i Gminy Międzyrzecz, Stowarzyszenie Sołtysów z prezesem Ireneuszem Jarnutem na czele, Lubuska Izba Rolnicza w Zielonej Górze z Międzyrzecką Radą Powiatową LIR przy współfinansowaniu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) przy Urzędzie Marszałkowskim. W tym celu powyższe podmioty podpisały porozumienie o współpracy, co ułatwiło dalsze prace oraz nabór uczestników.

Beneficjentami bezpośrednimi, uczestnikami przedsięwzięcia byli rolnicy, sołtysi, aktywni mieszkańcy obszarów wiejskich, liderzy w swoich środowiskach lokalnych, uczestniczący w pracy dla społeczności wsi- radach sołeckich, tzw. grupach z LIDERA+, stowarzyszeniach, grupach producenckich oraz kołach gospodyń wiejskich z powiatu międzyrzeckiego i Ziemi Lubuskiej.

Program wyjazdu uzgodniony i konsultowany ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w organizację przedsięwzięcia zakładał realizację części merytorycznej  w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi oraz obejrzenie i zwiedzenie pobliskich atrakcji turystycznych. Mocnym punktem podsumowującym wyjazd była w ostatnim dniu wizyta  w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zgodnie z programem wyjazdu jego uczestnicy w pierwszym dniu zwiedzili gospodarstwo rolne we wsi Chauvry,25 kmod Paryża, w regionie Ile de France, departament Yvelines. Gospodarstwo to znajduje się w rejonie chronionym Parc Reional dela Haute Valléede Chevreuse.

Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji serów mleka koziego – świeże i dojrzewające. Utrzymywane jest tu stado kóz liczące 160 sztuk, które pochodzą z Alp. Gospodarstwo posiada195 haużytków rolnych, na których uprawia się60 hazbóż,55 hakukurydzy na ziarno,14 haburaków cukrowych oraz6 hatraw w uprawie polowej i2 halucerny jako paszę dla kóz. Kozy karmione są mieszanką pasz wyprodukowanych w gospodarstwie: zboże i ziarno kukurydzy oraz wysłodkami z buraków cukrowych i brykietami z lucerny. Ze względu na bliskość Paryża oraz brak konkurencji w rejonie produkcja sera jest bardzo opłacalna. Jak oświadczył rolnik, dochód z jej sprzedaży jest zyskiem w gospodarstwie ponieważ produkcja roślinna, podobnie jak w Polsce, jest nieopłacalna, pomimo że gleby są tu dobre, a z1 hazbiera się średnio 8 ton zboża. Wyjątkiem są jedynie buraki cukrowe. Sery sprzedawane są odbiorcom indywidualnym, do restauracji i supermarketów w ilości 900 sztuk dziennie. W gospodarstwie zatrudnionych jest 5 osób. Gospodarstwo wyposażone jest w komplet sprzętu niezbędnego do uprawy roli. Jedynie kombajn zbożowy użytkowany jest wspólnie z kuzynem. Obornik składowany jest bezpośrednio na ziemi, nie jest wymagana płyta obornikowa ( dla obornika koziego i końskiego). Rolnik należy do jednej z większej francuskiej organizacji rolników FNSEA.

Spotkanie z francuskim rolnikiem było okazją poznania zasad funkcjonowania rolnictwa francuskiego oraz wymiany doświadczeń z zakresu warunków gospodarowania, a także wspierania rolnictwa ze środków pochodzących z funduszy unijnych i przez państwo. Goście pytali francuskiego rolnika o wielkość dopłat do gospodarstwa, plony, ceny skupu płodów rolnych, ceny1 hagruntów rolnych, paliwo rolnicze, wymogi unijne, kontrole administracyjne i weterynaryjne oraz francuski system ubezpieczeń. W kontekście występującej w Polsce klęski powodzi pytano również o pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych. Z zazdrością wysłuchano informacji, że Francja udziela pomocy rolnikom, gdy w wyniku klęski straty w gospodarstwie wynoszą 25%. Rolnik francuski ma do dyspozycji paliwo rolnicze bez żądnych limitów co do jego zużycia w gospodarstwie ( barwione ), w cenie średnio o połowę niższej od ceny oleju napędowego.

Francuski farmer pytał o warunki gospodarowania w Polsce. Dyskusja zakończyła się obustronnym stwierdzeniem o braku opłacalności produkcji rolnej. Ekonomikę gospodarstw, zarówno polskich jak i francuskich poprawia wprowadzenie dodatkowej działalności będącej często źródłem dochodów w gospodarstwie.

 

Wizyta w gospodarstwie zakończyła się degustacją sera oraz wina produkowanego w regionalnych winnicach.

Następny dzień przeznaczony był na zwiedzanie królewskich ogrodów stanowiących kompleks pałacowo-ogrodowy w Wersalu lezącym niecałe24 kmod Paryża. Ogród wersalski, (określany jako  styl francuski) charakteryzuje się eleganckim rozplanowaniem i dekoracjami, z licznymi obszarami zieleni, basenami, fontannami i układem ścieżek. Tworzy on wysoką sztukę kształtowania architektury zieleni. Drzewa i krzewy są równo przystrzyżone i uformowane. Są tu liczne alejki oraz elementy dekoracyjne, jak rzeźby czy ozdobne ławki. Wymaga starannej pracy ogrodników, sprawia wrażenie całkowitego panowania nad naturą, w odróżnieniu od stylu ogrodu angielskiego.

Zwiedzenie niecodziennej architektury ogrodowej oraz sposobu zagospodarowania terenu wpływać będzie pozytywnie na kształtowanie obszarów wiejskich. Poznany układ można wykorzystać w projektowaniu i tworzeniu terenów zielonych, ogrodów, a także w projektowaniu systemów nawadniających tereny zielone. Podobnie jak w zwiedzanych ogrodach, należy przy tym zadbać, aby wszystkie detale tworzyły harmonijną całość, ponieważ otoczenie domu ma duży wpływ na klimat jego wnętrza.

Kolejny dzień wizyty we Francji lubuscy liderzy spędzili na zwiedzaniu targów rolniczych „Wieś w Mieście” w Valenciennes, miasteczku położonym w departamencie Nord. Zorganizowana tu została wystawa zwierząt gospodarskich, sprzętu rolniczego oraz regionalnych produktów roślinnych i zwierzęcych. Na jednym ze stoisk prezentowano buraki cukrowe jako surowiec do produkcji cukru oraz etanolu do celów paliwowych, zaliczanego do odnawialnych źródeł energii. Polska delegacja została bardzo serdecznie przyjęta na stoisku serwującym regionalne potrawy z cykorii, której uprawa w tej okolicy jest bardzo rozpowszechniona. Na targach rolnicy lubuscy spotkali się z przedstawicielami departamentalnego związku rolników FDSEA. Była to okazja do zapoznania się z warunkami gospodarowania w północnej części Francji, wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Francuscy związkowcy również wypytywali o warunki gospodarowania w naszym województwie, ceny ziemi oraz o możliwość powiększania gospodarstw. Idea imprezy integracyjnej i pokazania wsi pobliskiemu miastu bardzo spodobała się polskim rolnikom, jako do wykorzystania w przyszłości również u nas.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem, które zwiedziliśmy we Francji, prawie na byłej granicy z sąsiednią Belgią była miejscowość Lazennes. Programy unijnej odnowy wsi były widoczne w tym niezasobnym terenie, w centrum miejscowości wyróżniał się nowoczesną architekturą obiekt pod nazwą „Mediatheka”, łączący funkcje kulturalne, bibliotekę, miejsce spotkań. Na uwagę zasługiwały również odnowione charakterystyczne opłotki między zagrodami, u nas często zapomniane, a spełniające na wsiach rolę usprawniającą.

Następnie, po przyjeździe do Brukseli, mieliśmy okazję zwiedzić ekspozycję roślin ogrodniczych oraz rolnictwa ekologicznego, a także obejrzeć pokaz podkuwania koni rasy pogrubionej w ramach imprezy w centrum miasta pn.”Green Week”, kończącą  tzw. Zielony Tydzień, organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej. W roku bieżącym w szczególności dotyczył kwestii zachowania bioróżnorodności.  W związku z tematyką przewodnią na konferencji nie mogło zabraknąć akcentu rolniczego reprezentowanego przez Komitety Copa-Cogeca. Oprócz debat na tematycznych sesjach plenarnych zorganizowano stoiska zainteresowanych instytucji i organizacji rolniczych. Na terenach zielonych głównego placu Brukseli przed Lukiem Triumfalnym dostępne były stoiska wielu organizacji ekologicznych oraz zajmujących się ochroną środowiska z produktami bioenergii, solarów, żywności, itp.

Ostatni dzień wyjazdu szkoleniowego był przeznaczony na wizytę w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz spotkanie z lubuskim Posłem do Parlamentu Europejskiego Arturem Zasadą, która rozpoczęła się od przywitania przez asystentkę Posła p. Katarzynę Gosztyła. Pani asystent przedstawiła jak działa Parlament Europejski, jego rytm życia i pracy, władze, strukturę, skład, kompetencje i rolę Parlamentu. Przedstawiła również procedury legislacyjne oraz podział mandatów wg grupy politycznej i państwa członkowskiego.

Parlament Europejski ma trzy siedziby: w Brukseli, Luxemburgu i Strasburgu. Reprezentuje interesy Unii Europejskiej. Obecnie liczy 736 europosłów wybieranych na 5 letnią kadencję. W Brukseli odbywa się większość obrad oraz mieszczą się biura poselskie, komisje parlamentarne i władze klubów.

Budżet Unii Europejskiej na 2010 rok wynosi 141,5 mld Euro, z tego na Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich przypada 42 % środków. W 2011 roku Polska obejmie prezydencję, do której już trwają przygotowania.

Po wysłuchaniu informacji na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego odbyło się spotkanie z Europosłem P. Arturem Zasadą, który jest stałym członkiem Komisji Transportu i Turystyki oraz członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Poseł poinformował o założonych biurach poselskich i punktach konsultacyjnych w województwie lubuskim. Organizowane są tu szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich, w jaki sposób przekształcić KGW w Stowarzyszenie, aby móc ubiegać się o środki unijne. W biurach eksperci udzielają również informacji i porad.

Powiedział, że dążeniem państw członkowskich UE jest by środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczać na modernizację gospodarstw by były bardziej ekologiczne, rozwój biotechnologii oraz ograniczenie emisji CO2.

Poseł zapowiedział tworzenie sieci punktów konsultacyjnych, rolnicy poprosili by również w Międzyrzeczu taki powstał. Obiekt PE wzbudził zainteresowanie, zarówno jego rozmach, jak i fakt, iż większość osób pierwszy raz miała okazję go zobaczyć.

Rozmawiano również o roli kobiet, Pani Gosztyła zachęciła do opinii drogą mailową do biur w związku z debatą w sprawie wzmocnienia pozycji kobiet na obszarach wiejskich. Prace w Komisji Rolnictwa PE dotyczą w zakresie kobiet dotyczą również braku odpowiedniego zabezpieczenia socjalnego kobiet na wsi, konieczność zwiększenia liczby stanowisk kierowniczych obsadzanych przez kobiety w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz zapowiadane przez Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Daciana Ciolosa stworzenie ram prawnych dla działań mających za zadanie faktyczne zrównanie pozycji obu płci w środowisku wiejskim. Istnieje potrzeba zrównoważenia relacji w podziale pracy w rolnictwie kobiet i mężczyzn oraz niezależności ekonomicznej kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych. Wskazuje się również  na potrzebę większego włączenia kobiet w procesy decyzyjne organizacji społecznych uczestniczących w realizacji lokalnej polityki rozwoju regionów.

Wyjazd studyjny zrealizowało Biuro Gromada z Gorzowa Wlkp., zabezpieczyło przewodnika, jak i tłumaczkę języka francuskiego do rozmów bilateralnych.

Grupa bardzo dobrze oceniła i podsumowała wyjazd z uwagi na zrównoważenie programu merytorycznego oraz akcentów turystycznych. Natomiast wsparcie finansowe samorządów pozwoliło na zachowanie standardów europejskich pobytu lubuskich rolników we Francji i Brukseli.

W zał. relacja z wizyty na stronie WWW deputowanego do PE Artura Zasady.

E. Rudkiewicz

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.