Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE AGROTURYSTÓW Z PROMOCJĄ GEOPARKU
Główna » Aktualności

SPOTKANIE AGROTURYSTÓW Z PROMOCJĄ GEOPARKU

Autor: Red. dnia 15 kwietnia 2013

Podczas spotkania sprawozdawczego w dniu 10 kwietnia br. Lubuskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Agroturystycznych w Skansenie Łużyckim Buczyny zebrani agroturyści i goście mieli okazję poznać nowootwartą ścieżkę wzdłuż jezior Geoparku Łuku Mużakowa. Przewodnik turystyczny Roman Sobera interesująco przedstawił atrakcję regionu Łużyc – Geopark Łuku Mużakowa, założony w celu ochrony cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych. Warto wiedzieć, że powyrobiskowe barwne jeziora powstały po wybraniu węgla brunatnego i pozostawiły niesamowity krajobraz, niespotykany nigdzie w Polsce.

W obradach uczestniczyli również Małgorzata Pałys, dyrektor LIR, Czesław Fiedorowicz, prezes Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz Grażyna Nowakowska z ODR. Goście wskazali m. in. możliwości rozwoju współpracy i jej owocnej kontynuacji ze środowiskiem agroturystów.

Agroturyści oczekują wsparcia od szeroko pojętych władz, podmiotów i organizacji w prowadzeniu swojej działalności, która jest obwarowana coraz większymi ograniczeniami. Oczekują powrotu targów agroturystycznych, wyjazdów szkoleniowych czy doradztwa w pozyskiwaniu środków unijnych. Ponadto agroturyści więcej spodziewali się po powstałych Lokalnych Grupach Działania oraz Lokalnych Grupach Rybackich, które wg nich powinny mocniej oddziaływać na lokalną turystykę i jej promocję. Następuje powolny rozwój tej branży gospodarki, pozytywem jest udoskonalanie i specjalizacja oferty dla coraz bardziej wymagających klientów polskich i zagranicznych. Kilka gospodarstw agroturystycznych otrzymało ostatnio również status gospodarstw edukacyjnych.

Prezes Stowarzyszenia Aneta Mazurek przekazała najbliższe zamierzenia, czyli podjęcie współpracy ze stowarzyszeniem agroturystycznym po stronie niemieckiej i zorganizowanie razem z nimi szkolenia i wyjazdu studyjnego, rozwijanie strony agrolubuskie.pl i zachęcanie gospodarzy do licznego udziału w konkursie na najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne, co mobilizuje do dbałości o gospodarstwa. Oczywiście stała i bieżąca współpraca z Urzędem Marszałkowskim, LIR oraz Euroregionem Sprewa-Nysa- Bóbr. Prezes zachęca do wstąpienia w szeregi członków Stowarzyszenia, gdzie liczy się wymiana doświadczeń oraz wspólny lobbing. Władze Stowarzyszenia oprócz wieloletniej prezeski Anety Mazurek to Ryszard Ignatowicz – wiceprezes, Jolanta Jarmoch – skarbnik i Danuta Rosińska – członek zarządu. Na zakończenie stylowej Karczmie Łużyckiej poczęstowano zebranych potrawami tradycyjnymi soljanką, chlebem domowym z czarnuszką oraz swojskimi wędlinami.

SŁOWIAŃSKI SKANSEN ŁUŻYCKI

Na osobne słowo zasługuje gospodarz miejsca spotkania – Jan Solarz, prowadzący Karczmę Skansenu Łużyckiego w Buczynach w gm. Trzebiel. Jest to zespół starych, kilkusetletnich, drewnianych budowli, sprowadzonych z różnych miejscowości Łużyc Wschodnich i pogranicza. Mimo potrzebnej regionowi koncepcji prowadzenia skansenu i ochrony tradycji łużyckiej – miejsce nie ma szczęścia do zainteresowania władz. Sama pasja Pana Solarza niestety nie wystarcza do zwiększenia aktywności skansenu na okolicę, w planach więc założenie fundacji. A warto by było organizować tu różnorodne warsztaty czy imprezy by wykorzystać to piękne miejsce z historycznym duchem słowiańskim.

„Te ziemie nigdy nie były niemieckie ani polskie tylko łużyckie” – stwierdza Jan Solarz. W jego Karczmie Łużyckiej podawane są nadal potrawy łużyckie – soljanka, zupa rybna, jagnięcina, króliki oraz ostatnio niestety golonka, głównie pod smakoszy niemieckich. Pan Jan jest przekonany, że smak zależy od ziemi, więc ogórki nadal kupują od Łużyczan na tzw. błotach.

Warto tu zajrzeć będąc w urokliwym Geoparku Łuku Mużakowskiego (wejście od strony Stare lub Nowe Czaple).

Red.mp

GALERIA:

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.